Suarez srušio Willem II

Vedran Babić • subota, 11.09.2010.

Nakon dvotjedne stanke obvezama u domaćem prvenstvu vratili su se i Nizozemci. U petom kolu Ajax i PSV su ostvarili rutinske domaće pobjede i zajedno se odvojili na vrhu ljestvice, odradivši tako posljednju utakmicu uoči novih europskih ispita.

Dolazak posljednjeplasirane momčadi poslije prva četiri kola, momčadi koja još uvijek nije osvojila ni jedan bod, nije mogao doći u bolje vrijeme za Ajax. Naime, u srijedu Kopljanike čeka gostovanje u Madridu kod Reala u sklopu prvog kola skupine G Lige prvaka i lagana pobjeda protiv inferiornijeg sastava nametnula se kao imperativ.

Ona je u konačnici i ostvarena, a strijelac jedina dva pogotka bio je Urugvajac Luis Suarez, koji je oba puta bio precizan s bijele točke (34. i 54. minuta). S već šest postignutih golova drži čelo ljestvice strijelaca u Eredivisie, a vodeću poziciju dijeli s igračem PSV-a Olom Toivonenom, koji je zabio treći pogodak u pobjedi njegovog kluba nad NEC-om 3:1.

Vezane vijesti

Gosti su, doduše, poveli u 37. minuti preko Goossensa, no ta prednost trajala je samo do prve minute nastavka kada je izjednačio Koevermans. U 63. Afellay pogađa za 2:1 domaćina, a Toivonen šest minuta potom postavlja konačnih 3:1 za nastavak borbe između PSV-a i Ajaxa. Vodeći dvojac ima po 13 bodova, ali zbog bolje gol razlike na vrhu je trenutno klub iz Eindhovena.

Na Philips stadion u četvrtak stiže Sampdoria u prvom kolu skupine I Europske lige, a u istom natjecanju, samo u skupini E, nastupit će i AZ, koji kod kuće igra protiv moldavskog prvaka Šerifa. Prvak Nizozemske prije dvije sezone neugodno je iznenađen protiv Rode (1:2) i to znači da ni u petoj utakmici nije stigao do pobjede.

Već u šestoj minuti Delorge je doveo goste u vodstvo, no 20 minuta poslije Elm poravnava rezultat samo da bi početkom nastavka Janssen postigao pobjedonosni pogodak i ušutkao domaće navijače, koji sigurno nisu očekivali ovakav katastrofalan start.

Zbog europskih obveza i to u Ligi prvaka (igra protiv branitelja naslova Intera) i aktualni prvak Twente je peto kolo Eredivisie morao odraditi u subotu. Iako je primio prvi gol u novoj sezoni, uspio je osvojiti tri boda zahvaljujući pogotku Rosalesa 20 minuta prije kraja za 2:1. S 11 osvojenih bodova Twente drži treće mjesto ljestvice što je odlična vijest za novog trenera Michela Preud'hommea, koji je dobio težak zadatak - nastaviti tamo gdje je Steve McClaren stao.

U ostalim subotnjim utakmicama Excelsior je s 2:1 nadvisio Heracles dok je Heerenveen u samom finišu zabio dva pogotka i također s 2:1 porazio Vitesse.