Josip Piršljin • srijeda, 22.09.2010.

U petom kolu njemačke Bundeslige Schalke je konačno upisao prve bodove pobjedom na gostovanju u Freiburgu gdje se u strijelce upisao i hrvatski reprezentativac Ivan Rakitić. Wolfsburg je pobijedio na teškom gostovanju u Hamburgu, dok su domaće pobjede ostvarili Bayer, Borussia Dortmund i Nürnberg.

Schalke je u Freiburgu nakon uvodna četiri poraza očajnički tražio svoju prvu pobjedu u Bundesligi ove sezone. Momčad Felixa Magatha je unatoč velikim očekivanjima izuzetno loše startala u domaćem prvenstvu te su im bodovi bili prijeko potrebni. Prvi pogodak na utakmici, a ujedno i svoj prvi prvenstveni ove sezone, zabio je Ivan Rakitić u devetoj minuti i s rezultatom 0:1 se otišlo na poluvrijeme.

U nastavku susreta domaći igrači su počeli više prijetiti Manuelu Neueru, što je rezultiralo izjednačujućim pogotkom kojeg je postigao Papiss Demba Cissé u 69. minuti. Ubrzo nakon toga Rakitić izlazi iz igre za Schalke, a od 79. minute kao zamjena za Freiburg ulazi Ivica Banović.

Kada se već činilo da će dvoboj završiti remijem, pobjedu ekipi iz Gelsenkirchena donosi Klaas Jan Huntelaar pogotkom u 87. minuti. U sudačkoj nadoknadi vremena, Banović je dobio izravni crveni karton zbog oštrog starta.

Wolfsburg je do svoje druge pobjede došao na gostovanju u Hamburgu. Mladen Petrić je za HSV odigrao svih 90 minuta, dok Mario Mandžukić nije bio niti na klupi gostujuće momčadi. Vukovi su poveli preko Edina Džeke već u 15. minuti, a izjednačenje domaćima donosi Eric Maxim Choupo-Moting. Konačnih 1:3 postavlja Brazilac Grafite pogocima u 71. i 78. minuti.

Visoku pobjedu ostvarila je Borussia iz Dortmunda porazivši Kaiserslautern naših Srđana Lakića i Ive Iličevića s čak 5:0. Iličević je odigrao cijelu utakmicu, a Lakić je zamijenjen u 77. minuti. Strijelci za Borussiju bili su dvaput Barrios, te po jednom Großkreutz, Hummels i Lewandowski.

Domaće pobjede još su upisali Bayer Leverkusen i Nürnberg. Apotekari su slavili 2:1 protiv Eintrachta, a u vodstvo ih je doveo Lars Bender u devetoj minuti. Za goste izjednačuje Theofanis Gekas u 18. minuti, no Arturo Vidal jedanaestercem u sudačkoj nadoknadi donosi sva tri boda Leverkusenu. Domagoj Vida cijeli je susret pratio s klupe.

Nürnberg je također pobijedio Stuttgart u zadnjim minutama. Najprije je poveo već u trećoj minuti zgoditkom Juliana Schiebera, dok je za Stuttgart zabio Cacau u 85. minuti. Pobjedu donosi Horacio Javier Pinola u sudačkoj nadoknadi. St. Pauli je pogocima Asamoaha i Brunsa preokretom pobijedio 2:1 Borussiju iz Mönchengladbacha koja je vodila nakon gola Aranga.