Pobjeda Mrava u derbiju

Mirza Seferagić • nedjelja, 17.10.2010.

Košarkaši Zagreba pobijedili su Zadar s 65:63 u utakmici koja nije obilovala ljepotom, ali u utakmici kojoj nije nedostajalo neizvjesnosti. Priliku za produžetak promašili su Car, a potom i Brown, ali iz puno teže situacije, pa su Mravi mogli početi slaviti svoju treću pobjedu u isto toliko utakmica.

Obje su momčadi u prvoj četvrtini igrali odličnu obranu, pa se teško dolazilo do lakih koševa. Zadrani su taj dio igre dobili s 13:12, a najbolje se, od svih igrača na terenu, snašao Luka Žorić koji je od 12 Zagrebovih poena postigao njih osam.

U drugoj se četvrtini nastavila igrati čvrsta obrana na obje strane te se igralo koš na koš. Tri i pol minute prije odmora Mravi su poveli s, do tada najvećih, pet koševa razlike (22:17), no nisu uspjeli zadržati tu prednost. Marko Car postiže dvije trice zaredom te odvodi Zadrane do, ovaj put, njihovih najvećih pet poena razlike, pa se s rezultatom 29:24 za Zadar otišlo na odmor.

Prvu tricu na utakmici Mravi su postigli tek nakon dvije minute igre u drugom poluvremenu, a precizan je bio Ante Mašić, a nakon toga Amerikanac u redovima Zagreba Alex Renfroe zarađuje tehničku nakon što je (pre)žestoko reagirao kod sudaca zbog jednog prekršaja u napadu. Jakov Vladović postigao je oba slobodna bacanja te su Zadrani poveli s 41:35 tri i pol minute do kraja četvrtine, no domaći se uspijevaju približiti na samo -1, pa se ušlo u neizvjesnu posljednju četvrtinu s 42:43.

Ubrzo su Mravi okrenuli rezultat na svoju stranu tricama Mašića i Krune Simona te odlaze na 53:48. Zadrani su smanjili na 53:50, a potom je, danas odlični, Žorić postigao koš pod prekršajem te je pogodio i dodatno slobodno bacanje za 56:50 Zagreba.

Potom je Car pogodio tricu za smanjenje, a Brandon Brown pogađa dvije trice zaredom te Zadrani ponovno vode s 59:57. Trener domaćih u tom trenutku poziva minutu odmora nakon kojeg kapetan domaćih Simon pogađa novu tricu za vodstvo 60:59. Jurica Golemac pogađa oba slobodna bacanja za 61:60 Zadrana, no u sljedećem napadu prednost domaćima vraća Renfroe sjajnim zakucavanjem.

Zadrani su u idućem napadu propustili priliku za poentiranje dok je Žorić postigao vrlo važan koš za 64:61 Mrava. Opet je Žorić bio u prvom planu kada je pogodio jedno od dva slobodna bacanja za 65:63, a Zadrani su imali cijeli napad da pokušaju doći do izjednačenja, a možda čak i do pobjede. No, prvu je priliku promašio Car, a odbijenu loptu prihvatio je Brown koji također promašuje s istekom vremena.

Bila je ovo jedna teška utakmica u kojoj su obje momčadi mogle doći do pobjede, a da je kojim slučajem to bio Zadar, ne bi bilo nezasluženo.

Kod domaćih su najučinkovitiji igrači bili Žorić s 23 poena i 11 skokova i Renfroe sa sedam poena, devet skokova, pet osvojenih lopti i četiri asistencije. Goste je predvodio Car sa 17 poena, a odličan je bio i Miro Bilan s devet poena i 14 skokova.