Ostali sportovi

Aksentijević: "Nismo igrali svoju odbojku"

Ivana Strahija • ponedjeljak, 01.11.2010.

Nakon tri utakmice na Svjetskom odbojkaškom prvenstvu u Japanu Hrvatska ima veličanstvenu pobjedu, ali i dva poraza. Izbornik nakon Tajlanda nije zadovoljan.

"Uopće nismo igrali svoju odbojku", kazao je nakon hrvatskog poraza od Tajlanda izbornik Miroslav Aksentijević: "Dakako, naše su protivnice bile izuzetno dobre, no u pojedinim smo trenucima imali priliku zaigrati, ali smo je propustili. Primjerice, nakon dobrog servisa imali smo problema s tranzicijom nakon prijema."

Hrvatska kapetanica Maja Poljak dodala je svoju analizu utakmice: "Prvi smo puta sada igrale protiv azijske ekipe, igra im je brza i imaju puno kombinacija. Na žalost, mi smo visoke i spare, to nam je pričinjavalo probleme, a Tajland je imao mnogo bolju taktiku. Tajlanđanke su pobjedu u potpunosti zaslužile."

U ponedjeljak će Hrvatice odmarati, a Aksentijević kaže: "Ponedjeljak ćemo posvetiti oporavku i pripremi za posljednje dvije utakmice u grupi, protiv Njemačke i Kazahstana. Našli smo se nakon ovog poraza u teškoj situaciji, no dat ćemo sve od sebe da prođemo u drugu rundu i ostanemo u Japanu."

6 Kazahstan 3 0 3 226 280 0.807 3 9 0.333

U trećem kolu konačno su i Kubanke nekog uspjele pobijediti, no protiv Kazahstana im je trebalo punih pet setova. U prvoj dionici igra se poen za poen, a Kazahstan potom odlazi na 11:8, pokazujući bolju igru od Kubanki. Sana Jarlagassova i Inna Matveyeva, čak i nakon kubanskog time-outa dodaju još dva poena razlike, a s +5 završava set. U drugom setu Kuba ima +5 na 15:10, a zatim se iskazala i Kenia Carcaces, koja s dva odlična poena vodi svoju reprezentaciju na 22:15, iz čega se Kazahstan nije mogao vratiti.

U trećem je setu bilo napeto, kubanske greške omogućavaju Kazahstanu vodstvo od +2 na prvom tehničkom time-outu, na drugom je situacija obrnuta. Izjednačenja se bilježe na 23., 24. i 25. poenu, no tada u velikom stilu Carcaces odlično servira i donosi Kubi drugi bod. U četvrtom setu Kazahstanke vode, imaju i +5 (10:5) i činilo se da je Kuba zaspala, ali svoje igračice brzo budi izbornik Juan Carlos Gala, pa izjednačuju na 12. poenu. No, mlada kubanska ekipa ima oscilacije, koje Kazahstanke znaju iskoristiti. Peti set donosi ponovno razigranu Kubu koja uz 'bombe' Yoane Palacios upisuje prvu pobjedu na turniru.

Mnogo lakše su se Amerikanke obračunale s Njemicama. Početkom prvog seta Amerikanke se muče s nezaustavljivom Margaretom Kozuch, a kad je rezultat došao do 11:6, američki izbornik Hugh McCutcheon morao je pozvati minutu odmora. Štogod da je kazao svojim izabranicama, upalilo je, jer je Foluke Akinradewo odmah 'proradila' u bloku, a izjednačenje stiže kod 15. poena. Nakon toga je na servisu odlična Logan Tom, pa SAD odlazi u prednost na 19:16. Pod kraj seta malo šeprtljavosti s američke strane, no prvi je bod ipak u džepu.

Iznimno izjednačen bio je drugi set, u kojem se igra poen za poen s američkim vodstvom, a kad su se reprezentativke SAD-a pokušale odvojiti, Corina Ssuschke odličnom igrom u bloku vraća rezultat u egal na 23:23. Trud je međutim servisom u mrežu uništila njena suigračica Heike Beier, pa Amerikankama ide i drugi set. U trećem setu su Njemice pokušale iskoristiti tri pogreške Amerikanki za redom, no vrlo brzo je SAD prestao griješiti, i ostavio je Njemačku na 17 poena.