Vodeni sportovi

Prvaci svijeta!

Maja Giljanović • petak, 05.11.2010.

Osvojili su u 2010. prvo mjesto u Svjetskom kupu, viceprvaci su Europe i svjetski prvaci do 23 godine, a na Novom Zelandu je četverac na pariće u sastavu David Šain, Martin Sinković, Damir Martin i Valent Sinković na Novom Zelandu osvojio i naslov svjetskih prvaka.

Hrvatska posada četverca na pariće u sastavu David Šain, Martin Sinković, Damir Martin i Valent Sinković osvojila je zlatnu medalju na Svjetskom prvenstvu na Lake Karapiru na Novom Zelandu.

Pobjednici Svjetskog kupa, viceprvaci Europe i svjetski prvaci do 23 godine iz četvrte su staze do svjetskog seniorskog naslova doveslali ispred Italije na drugom i Australije na trećem mjestu. Talijani su se potpuno nenadano prometnuli u najvećeg rivala Šainu, braći Sinković i Martinu, očekivala se, naime, borba naših u prvom redu protiv Njemačke, eventualno Australijom ili Velikom Britanijom.

Azzurri su, međutim, bili ti koji su stisnuli i nakon vodstva hrvatskih reprezentativaca na prvom prolazu od sedam desetinki (1:32,77 mi, 1:33,41 Talijani) na polovici utrke preuzeli vodstvo. Vodili su (3:05,99) na 1000 metara tri desetinke sekunde (3:06,22), a vodili su (4:41,33) i 500 metara pred kraj, jednu desetinku više (4:41,76).

U tim je trenucima Njemačka na trećem mjestu kaskala gotovo dvije sekunde sekunde (4:43,37), Australci još dvije (4:45,52), a Velika Britanija (4:47,86) i Rusija (4:50,90) su bile izvan borbe za medalju. Posljednjih 500 metara prelomilo je utrku, hrvatska je posada pod pritiskom Talijana i s jakim vjetrom u leđa podigla ritam zaveslaja, nadoknadila zaostatak i izbila na čelo.

Više se Šain, Sinkovići i Martin nisu osvrtali nego su s rezultatom 6:15,78 slavili jedva sekundu ispred srebrne Italije (6:17,04) i tri sekunde ispred brončane Australije (6:18,93) koja je druge najveće kandidate za naslov ostavila bez medalje, Nijemci su za broncom zaostali šest desetinki sekunde.

Kako je izbornik Krešimir Ižaković i najavio: "David, Martin, Damir i Valent jedva čekaju start, zdravi su i pucaju od želje za dokazivanjem na najvišoj razini". Ogromna želja nije ih sputala, tri 22-godišnjaka i i godinu mlađi Martin Sinković osvojili su najsjajniju hrvatsku medalju na svjetskim prvenstvima od 2003. kad su srebrne medalje u samcu i dvojcu bez kormilara osvojili Mirna Rajle-Brođanac i braća Siniša i Nikša Skelin i šesta na SP-ima održanima tijekom od 2000. naovamo i prva zlatna nakon Igora Boraske, Tihomira Frankovića i Milana Ražova u dvojcu s kormilarom u Indianapolisu 1994. godine