Vodeni sportovi

Duji četvrto mjesto

Maja Giljanović • nedjelja, 28.11.2010.

Branitelj naslova prvaka Europe na 100 mješovito osvojenog prošle godine u Istanbulu Duje Draganja je u finalu Europskog prvenstva u Eindhovenu osvojio četvrto mjesto, 27-godišnji Splićanin je isplivao svoju najbolju utrku u posljednjih godinu dana, ali i s 53,56 ostao je bez podija iza Markusa Deiblera, Petera Mankoča i Alana Cabello Fornsa.

Nakon što je u kvalifikacijama otplivao sedmi rezultat, svoj najbrži u 2010. (54,38) Duje Draganja se u polufinalu utrke na 100 mješovito prvi put nakon godinu dana spustio ispod 54 sekunde na 53,90 i kao šesti izborio finale discipline u kojoj je prošle godine u Istanbulu isplivao svoj osobni rekord (51,20), osvojio zlatnu medalju i prekinuo niz od devet naslova europskog prvaka uzastopce i svjetskog rekordera Petera Mankoča (Slovenac je na koncu osvojio broncu iza još i Sergeja Fesikova).

Iz utrke u utrku 27-godišnji Splićanin pokazuje da je na pravom putu nakon tegobne 2010., godine u kojoj su ga napali zdravstveni problemi. Na proljeće je imao poteškoća s disanjem, a u srpnju je manje od mjesec dana prije EP-a u 50-metarskim bazenima u Budimpešti zaradio salmonelu koja mu je iscrpila organizam i rezultirala 14. mjestom u polufinalu na 50 slobodno u disciplini u kojoj je dvije godine prije osvojio srebrnu medalju.

U polufinalu EP-a u Eindhovenu Duje je bio posljednji ispod 54 sekunde iza europskog prvaka na 200 mješovito i broja jedan na svjetskim tablicama na 100 metara Markusa Deiblera (52,36), Mankoča (53,43), Vytaustasa Janusaitisa (53,63), Alana Cabello Fornsa (53,73) i Christiana Galende (53,80), a u finalu se spustio još 34 stotinke iza polufinalnog rezultata.

U sedmoj stazi Duje je odlično startao, nakon 25 i 50 metara držao je drugo mjesto iza Mankoča, u igri za medalju je bio i nakon 75 metara, ali je posustao na 25 slobodno i na koncu iza Deiblera zaostao 1,43 sekunde, iza Mankoča 69 stotinki i iza Cabello Fornsa 32 stotinke.