Vodeni sportovi

Izotov srušio Biedermanna

Maja Giljanović • nedjelja, 28.11.2010.

Svjetski rekorder, aktualni europski prvak na 400 slobodno i branitelj naslova iz Istanbula na 200 slobodno Paul Biedermann je u Eindhovenu doživio hladan tuš. Nijemac nije paničario u trenucima kad je nakon 50 metara zauzimao četvrto i nakon 100 metara trećem mjesto, ali nakon što mu je Daniil Izotov i na 150 metara bježao sekundu i tri desetinke postao je svjestan da se ovog puta mora zadovoljiti srebrom.

Svjetski, europski i rekorder europskih prvenstava u 25-metarskim bazenima Paul Biedermann u finalu utrke na 200 slobodno gleda u leđa Daniilu Izotovu.

Branitelj naslova i europski prvak na 400 slobodno nije izdržao tempo aktualnog prvaka Europe na 100 slobodno Daniila Izotova, Nijemac je nakon 50 metara bio četvrti pola sekunde iza Izotova, nakon 100 metara treći 71 stotinku, a nakon što je na 150 metara kasnio sekundu i 33 stotinke i samom mu je svanulo da od drugog naslova uzastopce neće biti ništa.

Europski i svjetski prvak i svjetski rekorder na 200 slobodno u 50-metarskim bazenima 24-godišnjak je na koncu završio u sendviču (1:42,94) sekundu i 10 stotinki iza novog europskog prvaka Izotova (1:41,84) i još jednog Rusa Jevgenija Lagunova (1:44,11) na trećem mjestu.

Europski prvak na 100 leđno je europski rekorder Stanislav Donjec (49,35) koji je ujedno i vlasnik jedinog europskog rekorda postavljenog u Eindhovenu (22,74 na 50 leđno, a posljednjeg se dana natjecanja u prvu damu 14. Europskog prvenstva u 25-metarskim bazenima prometnula Inge Dekker.

25-godišnjakinja je nakon zlatnih medalja na 50 delfin, 4x50 slobodno i 4x50 mješovito naslov prvakinje Europe osvojila i četvrti put, Nizozemka je ispred Ingvild Snildal (57,46) i Caterine Giacchetti (58,17) slavila i na 100 delfin.

Tribine Bazena Pieter van den Hoogenband u nizozemskoj su himni uživale još triput: Femke Heemskerk (1:52,62) je ispred Silke Lippok (1:53,96) i Evelyn Verraszto (1:54,39) slavila na 200 slobodno, Moniek Nijhuis (1:06,20) ispred Sophie De Ronchi (1:06,21) i Tesse Brouwer (1:06,65) na 100 prsno, a na 50 slobodno ispred Britte Steffen (23,95) slavile su Ranomi Kromowidjojo (23,58) i Hinkelien Schreuder (23,90).

Duane Da Rocha Marce (2:03,97) prvakinja je Europe na 200 prsno, Zsuzsanna Jakabos (4:29,78) na 400 mješovito, a Marco Koch (2:04,86) je ispred Melquiadesa Alvarez Caraballa (2:05,41) i Antona Lobanova (2:06,71) Njemačkoj donio jubilarni 10. naslov kojim su izbili na prvo mjesto tablice osvajača medalja, jednu zlatnu medalju ispred Nizozemske.

Njemačka i Nizozemska osvojile su ukupno 22 medalje, Italija ih je skupila 18 (četiri zlatne), Rusija 15 (pet zlatnih) i Mađarska devet (šest zlatnih). Zlatna medalja Sanje Jovanović, četvrta uzastopce na 50 leđno nakon Debrecena, Rijeke i Istanbula, Hrvatsku je smjestila na deveto mjesto od 18 zemalja koje su osvojile najmanje jedno odličje.