Susjedi iz Manchestera predvode kolo

Marin Vuković • nedjelja, 26.12.2010.

Ne događa se često da dvije momčadi iz Manchestera zauzimaju prve dvije pozicije na ljestvici Premier lige, no upravo takav poredak ostat će na snazi u sljedeća 24 sata. United je uspješno prebrodio i 19. kolo te pobjedom nad Sunderlandom ostao na vrhu, dok je City slavljem na St. James Parku preskočio Arsenal i zasjeo na drugo mjesto.

Nogometaši Manchester Uniteda i nakon 19. kola Premier lige ostali su jedina neporažena momčad lige, Sunderland se pokazao preslabim protivnikom i lideru prvenstva možda i prelako prepustio bodove. Momčad koja je na Stamford Bridgeu razbila Chelsea danas nije uspjela konkretnije niti zaprijetiti Edwinu van der Saru.

United je poveo već u petoj minuti nakon lijepe akcije koja je završena asistencijom Waynea Rooneyja za pogodak Dimitra Berbatova. Crveni vragovi izgledali su svježe i poletno, a da nije bilo sjajnog vratara Gordona, te u dva navrata i okvira gola, mogli su do odmora posve poniziti protivnika.

Zima zube ima

Niti 19. kolo Premiershipa nije moglo proći bez novih odgoda, pa su dvije utakmice subotnjeg programa odgođene za neka bolja vremena. Nakon što zbog smrznutog travnjaka nisu mogli ugostiti Manchester United, nogometaši Blackpoola odmarat će i ovoga tjedna jer iz istog razloga odgođen je i susret s Liverpoolom.

Zbog velike hladnoće odgođen je i ogled na Goodison Parku, gdje su u 16 sati trebali igrati Everton i Birmingham.

Sunderland je nešto agresivnije ušao u drugo poluvrijeme, pokušavši iz utakmice izvući barem bod, no u 57. minuti riješene su dvojbe oko pobjednika. Berbatov je primio loptu u šesnaestercu i uputio udarac, a lopta se od Antona Ferdinanda odbila u mrežu Sunderlanda.

Unitedov susjed s Eastlandsa također je u ranoj fazi usmjerio utakmicu ka povoljnom ishodu. Iskoristivši dvije pogreške u obrani Newcastlea, već nakon pet minuta i pogodaka Garetha Barryja i Carlosa Teveza došli su do prednosti od dva pogotka.

Puno bolje Newcastle je zaigrao nakon odmora, propustio nekoliko sjajnih prilika i 18 minuta prije kraja preko Andyja Carrolla zasluženo došao do 2:1, no sve nade Svraka da će nakon Liverpoola skinuti skalp i Manchester Cityju svojim drugim pogotkom na utakmici uništio je Tevez, devet minuta prije kraja.

Niz sjajnih ovosezonskih rezultata nastavio je i Bolton, koji je pobjedom nad West Bromwich Albionom došao do petog mjesta Premier lige. Naš Ivan Klasnić opet je utakmicu započeo s klupe, a u igru je ušao tek u posljednjih desetak minuta.

Za razliku od gostiju, koji nisu bili bez prilika, Bolton je svoje prilike iskoristio i golom Matthewa Taylora pet minuta prije odmora došao do vodstva, koje je u 86. minuti potvrdio Johan Elmander i izabranicima Owena Coylea osigurao bodove.

Nikola Kalinić je u napadu Blackburna dobio priliku od prve minute, no niti uz novog trenera Roversi nisu uspjeli doći do pobjede nad Stoke Cityjem. Iz slabe utakmice na Ewood Parku čitav plijen odnijeli su gosti, i to s dva pogotka u drugom poluvremenu. Za prvoga je odgovoran Robert Huth, a za konačnih i zasluženih 2:0 Marc Wilson u trećoj minuti sudačke nadoknade.

Uspješan dan gostiju okrunile su i dvije momčadi iz zone ispadanja, Wigan i West Ham. Wigan se s gostovanja u Wolverhamptonu vraća pjevajući nakon sjajnog nastupa Huga Rodallege, koji je u devetoj minuti doveo svoju momčad u vodstvo, a u 20. minuti pak asistirao za pogodak Cleverleyja. Domaćin je tri minute prije kraja golom Fletchera tek ublažio poraz.

Poraz Vukova iskoristio je West Ham i neočekivanom pobjedom na Craven Cottageu nakon dugo vremena napustio dužnost fenjeraša. Dva pogotka Carltona Colea i jedan Frederica Piquionnea osigurali su Čekićarima tri boda, nakon što je u 11. minuti Fulham u vodstvo doveo Aaron Hughes.