Premiership, 19. kolo, 27.12.2010, 21:00 h
Arsenal 3:1 Chelsea
Chelsea

Sjajni Walcott presudio aktualnom prvaku

Marin Vuković • ponedjeljak, 27.12.2010.

Arsenal je uvjerljivom pobjedom nad braniteljem naslova engleskog prvaka poslao jasnu poruku kako je ove sezone spremniji nego ikad upustiti se u utrku za naslov i u njoj ostati do samoga kraja. Zahvaljujući sjajnom izdanju Thea Walcotta Topnici su slavili sa zasluženih 3:1 i ponovno izbili na drugo mjesto Premier lige.

Navijači Arsenala dugo su čekali i napokon dočekali jednu pobjedu nad izravnim suparnikom u borbi za naslov prvaka. Nakon 11 susreta bez pobjede u ogledima s Chelseajem i Manchester Unitedom, Topnici su večeras pokazali neko drugo lice, svoje pogreške sveli na minimum i na kraju pogocima Alexa Songa, Cesca Fabregasa i iznimno raspoloženog Thea Walcotta došli do pobjede od 3:1.

Chelseajev je crni niz nastavljen i na Emiratesu, u posljednjih osam utakmica izborili su samo jednu pobjedu i osvojili pet od moguća 24 boda. Najgori je to niz Londončana još od 1998. godine, a nastave li s neuvjerljivim nastupima ne nazire mu se kraj. Carlo Ancelotti ima sve manje vremena pronaći razloge pada, ne želi li već u prosincu predati naslov u ruke nekog od suparnika.

Prvih je pola sata utakmice na Emiratesu proteklo u vrlo opreznom tonu s obje strane, pa iz tog razdoblja uz pregršt pogrešaka u predavanju lopte bilježimo tek po jednu priliku s obje strane. Već nakon pet minuta blizu pogotku bio je Robin van Persie, no pokušaj atraktivnog voleja završio je promašajem cijele lopte. S druge strane zaprijetio je Didier Drogba, okušao svoj udarac s dvadesetak metara, ali je lopta odsjela pored desne vratnice.

U završnici prvoga dijela Chelsea je počeo pokazivati prve znake ranjivosti, a domaći nogometaši počeli su konkretnije prijetiti Petru Čechu. Posebno se to odnosi na Samira Nasrija, koji je četiri minute prije odmora sjajnim lobom umalo prebacio Chelseajevog vratara.

Arsenalov pogodak visio je u zraku i u posljednjoj minuti prvoga dijela Topnici su došli do zasluženog vodstva. Kombinirali su domaći uz rub kaznenog prostora i činilo se kako su još jednom odradili jedno dodavanje previše. Lopta je kroz šumu nogu došla do Alexa Songa, koji koristi gužvu i prizemnom loptom pogađa donji lijevi kut Čechova gola.

Vodeći pogodak napunio je Topnike samopouzdanjem, pa su u nastavak ušli još odlučniji da napokon prekinu negativan niz u ogledima s velikim londonskim rivalom. Taj se pristup ubrzo i isplatio, a gosti se pod pritiskom nisu najbolje snašli i s dvije pogreške u 51. i 53. minuti poklonili su Arsenalu još dva pogotka.

Za prvoga je odgovoran Michael Essien, čiju je povratnu loptu presjekao Theo Walcott, krenuo sam prema Chelseajevu vrataru i potom uposlio Cesca Fabregasa, kojemu nije bilo teško pogoditi praznu mrežu. Branitelj naslova još se nije ni snašao, a semafor je već pokazivao 3:0. Ovaj put neoprezan je bio Florent Malouda, loptu mu je uzeo Walcott i ovaj put sam realizirao stopostotnu priliku.

Chelsea se u samo dvije minute našao na koljenima, ali je u 57. minuti ipak došao do pogotka i koliko-toliko se vratio u utakmicu. Slobodan udarac izveo je Didier Drogba, a u šesnaestercu domaćina najviše je skočio Branislav Ivanović i glavom loptu poslao iza leđa Lukasza Fabianskog.

Carlo Ancelotti više nije imao što izgubiti, Chelsea je krenuo spasiti što se spasiti može, pa smo od toga trenutka pratili posve otvorenu utakmicu. Gosti do kraja ipak nisu uspjeli stvoriti opasniju situaciju pred vratima Fabianskog, dok je Arsenal preko Nasrija i Diabyja mogao proslaviti i uvjerljiviju pobjedu.

Pobjedom nad aktualnim prvakom Arsenal je ostvario više ciljeva: ponovno je preuzeo drugo mjesto na ljestvici, približio se Manchester Unitedu na samo dva boda zaostatka, a usput zadao i snažan udarac rivalu u utrci za naslov. S druge strane, Chelseajeva obrana naslova sve se više doima poput nemoguće misije.

• matbaric28.12.2010. u 14:44
    Pa evo da odgovorim kolegi kad me vec citira.Prvo gledao sam skoro svaku tekmu Man Utd, borili su se i ginuli za svaku loptu u svakoj tekmi, sad da opet ne nabrajam koje su sve tekme odigrali na taj nacin, pogledaj neki od ranijih mojih postova da se uvjeris ono :P, i upravo u tom grmu lezi zec... [više na forumu]
    matbaric
  • Obrisan korisnik28.12.2010. u 13:12
    rekao sam ja da je arsenal ove sezone zreo za naslov....
  • Mihalj28.12.2010. u 12:16
    zanimljiva razmišljanja prvo da je loš chelsea digao manchester. hmm meni je super kak svi traže neki razlog zašto je united prvi kao to je ni kriv ni dužan. ono dali su im to prvo mjesto. i united lošiji 2, 3 klase, a svejedno prvi. to je isto zanimljivo.