Union Olimpiji slovenski derbi

Mirza Seferagić • utorak, 11.01.2011.

Košarkaši Union Olimpije su slavili u Novom Mestu kod Krke s 80:75 iako su domaći u prvom poluvremenu imali i 19 koševa prednosti. Tako su Zmajčeki preuzeli prvo mjesto NLB lige upravo od svojih današnjih domaćina. A Igokea je sjajnom igrom u prvoj i posljednjoj četvrtini uvjerljivo porazila Nymburk s 82:70.

Krka - Union Olimpija 75:80 (26:15, 23:18, 12:24, 14:21)

Nakon izjednačenih prvih nekoliko uvodnih minuta, domaći su se odvojili krajem prve četvrtine na 19:10 polaganjem Dušana Đorđevića. U drugoj je četvrtini prednost domaćih konstantno rasla do najvećih +19 (44:25) kada je Goran Ikonić pogodio oba slobodna bacanja te se činilo kako će Krka lako doći do nove pobjede. Domaći su na poluvremenu imali +16 (49:33).

Zmajčeki su, međutim, odigrali odličnu obranu u trećem periodu te su polako, ali sigurno dostizali veliku prednost Krke. U posljednjoj su minuti tog dijela igre tricom Vlade Ilievskog došli na samo -4 (57:61).

Do trećeg su vodstva na utakmici gosti stigli u 34. minuti tricom Saše Ožbolta (69:68) koji je tako sudjelovao u seriji gostiju od 10:0 kojom su zaostatak 64:68 pretvorili u prednost 74:68 i praktički osigurali novu pobjedu. Zmajčeki su do kraja utakmice sigurno pogađali slobodna bacanja što im je na koncu donijelo i prvo mjesto u NLB ligi s omjerom 11-5.

Goste su do pobjede odveli Kevinn Pinkney s 19 poena, Ožbolt s 18 koševa, William Gregory sa 17 poena i pet skokova te Ilievski sa 14 postignutih koševa. Naš Damir Markota je za 30 minuta na parketu upisao četiri koša (trice 0/3) te tri uhvaćene lopte.

Kod Krke je najbolji bio Smiljan Pavič s 18 poena i pet skokova, a po 12 poena postigli su Ikonić i Chris Booker (pet skokova). Đorđević je utakmicu završio s 11 poena, četiri skoka i četiri asistencije.

Igokea - Nymburk 82:70 (24:15, 17:19, 18:17, 23:19)

Domaći su košem Mladena Pantića u 2. minuti poveli s 8:0, a u 7. su slobodnim bacanjima kapetana Stevan Nađfejija poveli i s 18:9, pa je Igokea uvjerljivo dobila prvu četvrtinu s 24:15.

Gosti bolje započinju drugu četvrtinu te su serijom 11:2 stigli do izjednačenja (26:26). Međutim, domaći su se ipak uspjeli još jednom odvojiti do kraja prvog poluvremena kada su na krilima Čedomira Vitkovca i Pantića na odmor otišli s prednošću od 41:34.

Početkom drugog dijela domaći su tricom Nebojše Joksimovića otišli i na +10 (48:38), no gosti su pet minuta poslije došli na samo -3 (49:52) polaganjem Afika Nissima. Sjajni Brian Chase se pobrinuo da domaći ipak s prednošću uđu u posljednjih deset minuta (59:51).

A u tih posljednjih deset minuta Igokea je zaigrala još bolje te su imali i +14 nekoliko puta do kraja utakmice, a posljednji je poen na utakmici postigao igrač Nymburka Vladimir Štimac. Igokea je slavila s uvjerljivih 82:70, a obje su ekipe sada na omjeru 7-9.

Pobjednike su do slavlja odveli Chase s 15 poena, pet skokova, tri asistencije te dvije osvojene lopte, Milan Dozet s 13 poena i pet skokova te Nađfeji s 11 koševa dok su Pantić (pet skokova) i Donell Harvey upisali po deset poena.

Kod poraženih je najbolji bio Nissim s 19 poena i četiri asistencije, a Pavel Pumprla je dodao 16 koševa. Odličnu je utakmicu odigrao Štimac postigavši 12 poena uz deset skokova i dvije blokade.