Desetkovani Široki stradao u Beogradu

Ante Zovko • četvrtak, 13.01.2011.

16. kolo NLB lige košarkaši Širokog htjet će što prije zaboraviti. U Beograd su doputovali bez dva igrača te su poraženi od Partizana s točno 50 razlike.

Partizan je u Pioniru ostvario svoju petu pobjedu zaredom u NLB ligi, i to najuvjerljiviju u cijeloj tekućoj sezoni koja ih je dovela do druge pozicije. Široki, momčad koja je slavila protiv prvaka na Pecari u listopadu (86:79), ovog puta nije imala nikakve šanse. Poražena je 93:43.

Razlog takvog rezultatskog debakla Širokog leži ponajviše u činjenici da su u Beograd doputovali bez dva nositelja igre, centra Ivana Grgata i razigravača Vedrana Morovića koje je trener Ivan Velić odlučio ostaviti kod kuće kako bi se oporavili od viroze za susret s Hemofarmom.

Vlada Jovanović, trener Partizana: "Krenuli smo jako dobro od prve minute i razlika se stalno povećavala. Već od početka drugog poluvremena mogao sam pružiti šansu mladim igračima, što su oni lijepo iskoristili."

Ivan Velić, trener Širokog: "U ovakvom sastavu ne bismo imali šansi ni protiv mnogo slabijih timova od Partizana. Mi smo i kao klub i kao momčad mnogo naučili na ovoj utakmici. Kako se igra, kakav pristup mora biti, kako se navija. Publika se na 50 razlike ponašala kao da je rezultat u egalu, a to puno govori o Partizanu i njegovoj tradiciji."

Mladi Darko Planinić tek se oporavio od bolesti, ali je bio preslab za nastup pa nije upisao ni minute, dok je Boris Barać na parketu bio tek minutu. Kad se tome pridoda katastrofalan postotak šuta (26) i indisponiranost većeg dijela momčadi, jasno je za koliko je bio olakšan posao Partizanu koji je bio bez Jamesa Gista. On će se vratiti protiv Cedevite u Zagrebu u nedjelju.

Domaćin nije imao milosti, odlučio je riješiti sve dvojbe što je prije moguće pa se na poluvrijeme otišlo s 51:22. Vlada Jovanović mogao je bez brige dati minutažu svim igračima, a svi oni su se i upisali u strijelce. Prvi je bio Jaka Klobučar (16), Lučić je imao 12, a Đekić 10. Od devet gostujućih igrača koji su dobili minutažu u strijelce se upisalo njih šest, ali samo je Šime Špralja bio dvoznamenkast (23 poena, sedam skokova).

Partizanu se ova utakmica pokazala kao lakši trening, a Jovanović je uspio odmoriti ključne igrače za naporni ostatak siječnja. S druge strane, s obzirom na sve probleme Široki vjerojatno nije ni očekivao ništa drugo nego poraz. U svakom slučaju njima će puno važnija utakmica biti ona protiv Hemofarma na Pecari u nedjelju.

Hemofarm umalo kao Turska

Scenarij utakmice između Budućnosti i Hemofarma neobično podsjeća na opjevano četvrtfinale Turske i Hrvatske na Europskom prvenstvu 2001. Budućnost je u svojoj Morači protiv Vrščana kontrolirala utakmicu, imala 22 poena razlike na ulasku u posljednju četvrtinu, ali je sve prosula i na kraju jedva spasila pobjedu 75:73, sedmu u sedam ogleda protiv Hemofarma u Podgorici.

Prije posljednjih deset minuta bilo je 66:44 za Podgoričane, ali oni kao da su prestali igrati. Hemofarm se probudio i predvođen Jeremićem (19 poena) i Pavkovićem (14) došao na 72:70. Imali su gosti u posljednjim trenucima priliku i pobijediti, ali su pogodili dva od četiri slobodna bacanja i upropastili posljednje napade. Za pobjedu domaći mogu prije svega zahvaliti Vladimiru Dragičeviću (25 poena, 11 skokova).

Radnički je slavio protiv Crvene zvezde 82:69 u dvoboju momčadi koje su u utakmicu ušle kao dvije posljednjeplasirane u ligi (Radnički ima utakmicu manje, protiv Zagreba). Zvezda se dobro držala do posljednjeg perioda, ali onda je Radnički ubacio u višu brzinu i pobjegao na dvoznamenkastu prednost.