Cibona razveselila Draženov dom

Iz Draženovog doma:Ivor Krapac • srijeda, 12.01.2011.

Košarkaši Cibone upisali su drugu uzastopnu pobjedu u NLB ligi. Nakon nedjeljnog slavlja u Širokom Brijegu, u 16. kolu podignuli su lijepo popunjeni Draženov dom na noge svladavši Cedevitu u zagrebačkom ogledu, uz odluku u gustoj završnici - slično raspletu prije tri dana kod Širokog...

Čekali su dugo, još od druge polovice listopada, kada su u uzastopnim kolima svladali Union Olimpiju i Zagreb CO, a ove srijede košarkaši Cibone su se i izborili za drugu pobjedu u nizu nakon toliko čekanja. Tri dana nakon što su u gostima nadjačali Široki, u Draženovom domu proslavili su 73:71 protiv Cedevite u gradskom derbiju koji je opravdao očekivanja.

Bilo je svega, i obostrane velike nervoze na početku, i dobrih i lošijih napadačkih i obrambenih razdoblja obje momčadi kroz utakmicu, a odluka je pala u posljednjoj minuti. Nakon što je Dontaye Draper tricom smanjio Ciboninih +6 i približio goste na 69:66, Karlo Vragović uzvratio je dalekom dvicom nakon driblinga za povećanje na pet razlike, što je uvelo utakmicu u penal-završnicu.

Tribine lijepo popunjene

Cibona podiže formu i samopouzdanje, no podjednako važno za momčad, podrška Zagrepčana već postaje konstanta. Ove srijede je službeni podatak rekao da je bilo 3.500 ljudi, koje nisu ohladili ni nedavni domaći porazi od Partizana i Hemofarma, kada se Cibosi također nisu mogli požaliti na potporu.

Draper je s dva slobodna smanjio na 71:68, da bi potom, nakon što se Bojan Bogdanović probio pod koš i promašio polaganje uz mali kontakt suparnika, Cedevitin američki razigravač dodao još dva slobodna za približavanje na samo 71:70. Devet sekundi do kraja, Rok Stipčević bio je miran s crte i s dva slobodna vratio Cibose na tri razlike, a novi prekršaj nad Draperom da se spriječi trica donio je pogođeno prvo, pa namjerno promašeno drugo bacanje, uz skok u napadu koji je Cedeviti ponudio šansu za pobjedu - Robert Troha je sa sirenom pucao izglednu tricu, nije ušla.

Cibona je, tako, riješila stvar u susretu u kojem su ih predvodili Bogdanović (20 poena, sedam skokova) i Leon Radošević (18 poena). Gosti su imali briljantnog Corsleyja Edwardsa (36 poena, šut 12/17, osam skokova), a Draper je dodao 18 poena i četiri asistencije, ali i sedam izgubljenih lopti.

Početak utakmice donio je veliku nervozu, s nekoliko izgubljenih lopti na svakoj strani, a u prvih pet minuta jedine poene zabio je Jure Lalić za Ciboninih 2:0. Cedevita je živnula tek kada je Aco Petrović ubacio Vedrana Princa umjesto na startu indisponiranog Dontayea Drapera, no sve do završnice prve četvrtine nismo uživali u tečnoj napadačkoj košarci, a nitko se nije ni pretjerano odvojio.

Cibona je krenula s Karlom Vragovićem u petorci, Rok Stipčević vratio se nakon preboljene viroze stupivši na parket u osmoj minuti, a odmah se predstavio asistencijom Zubčiću za polaganje za 8:8. Novi Cedevitin branič Bracey Wright odgovorio je svojim prvim poenima za Petrovićevu momčad, za vodstvo od 10:8, nakon čega je slijedio velik nalet Cibosa.

Wrightova nepreciznost

Bracey Wright bio je pod upitnikom za nastup, s obzirom da je tek stigao u Zagreb, Aco Petrović nije bio siguran hoće li ga koristiti u ovoj utakmici, no kako je zamjena za Marina Baždarića Cedeviti potrebna odmah, Amerikanac je ipak igrao. No, nije mu išlo - za 28 minuta ubilježio je samo tri poena uz 1/10 iz igre, a valorizacija mu je bila na -3.

Gordan Giriček je u kratkom razdoblju dvaput zabio daleku dvicu, a dodao i dva slobodna bacanja nakon tehničke Petroviću koji se bunio tvrdeći da je Wright u jednoj kontri bio fauliran. Nakon te tehničke i Girinih poena, Cibona je vrlo brzo stigla do 14:10, a potom, Radoševićevim poenima nakon napadačkog skoka, i povisila na 16:10 nakon prvih deset minuta.

No, serija domaćih tu nije stala. Trajala je sve do ukupnih 12:0 i odlaska do 20:10 u 12. minuti, nakon čega se, kada je Aco Petrović nekoliko minuta koristio zonu, i Cedevita malo razbudila. Košem i dodatnim bacanjem Corsleyja Edwardsa gosti su prepolovili zaostatak (22:17), ali bliže od toga do kraja prvog poluvremena više nisu stigli.

S četiri uzastopna Bogdanovićeva poena u završnici druge dionice Cibosi su se vratili na +10 (34:24), da bi Cedevita s po jednim pogođenim slobodnim Edwardsa i Wrighta to smanjila na 34:26 nakon 20 minuta. Sveukupno, Dražen Anzulović imao je puno više razloga za zadovoljstvo od Ace Petrovića. Nakon nervoznog početka razbijenog nizom od 12:0 za odmak do deset razlike, Cibona je taj razmak držala relativno lako.

Ipak, treća četvrtina donijela je još bolje od Cedevite, pogotovo od Corsleyja Edwardsa. Američki centar je u tih deset minuta ubacio 12 poena i napadačkim učinkom gotovo sam vratio svoju momčad u igru, no dosta je dala i zona koju su Cibosi tada ponovno teško probijali. Serijom od 7:0 u kojoj je Edwardsu tricom pripomogao Vedran Vukušić, gosti su smanjili na 47:44 u 29. minuti, na kraju treće četvrtine bili na -5 (49:44), pa nastavili taj svoj nalet i u posljednjoj dionici.

Aco izrazito nervozan

Aco Petrović je i ovog puta vrlo emotivno pratio što se zbiva na parketu, a posebno burno reagirao je na odluke sudačkog trojca predvođenog Draganom Neškovićem, za kojega tvrdi da mu je čak i prijetio. Na koncu, prošao je samo s jednom tehničkom, potkraj prve četvrtine, iako je nekoliko puta bio na rubu isključujuće druge...

Edwards je s nova četiri poena u seriji od 6:0 vukao Cedevitu do preokreta i vodstva od 50:49, njihovog prvog nakon 10:8, a nakon preokreta Cibosa na 54:50, američki centar ubacio je još pet u seriji od 7:0 za odlazak gostiju do 57:54.

No, važna Bogdanovićeva trica za 59:59, a potom i pet Zubčićevih poena u odlasku do 65:59 potpuno su razbudili atmosferu na tribinama. Cibosi su ukupnom serijom od 9:0 ponovno došli u kontrolu rezultata, zadržavši to vodstvo u triler-završnici.

Ovom pobjedom Cibona je popravila omjer nakon 16 kola na 7-9, dok je Cedevita svojim trećim uzastopnim porazom, sve u ovoj godini, pala na 8-8. U idućem kolu, Cibosi u subotu gostuju u Ljubljani kod Union Olimpije, a Cedevita dan kasnije u Sutinskim vrelima dočekuje Partizan.