Reprezentacija - prijateljske utakmice, 09.02.2011, 17:45 h, Pula, stadion Aldo Drosina, gledatelja: 9.000
Suci: Daniele Orsato, Tonolini, Di Fiore (svi Italija)

Četiri komada u Čechovoj mreži

Bernard Jurišić, Ivor Krapac • srijeda, 09.02.2011.

Hrvatska nogometna reprezentacija pobjedom protiv Češke otvorila je stadion Aldo Drosina u Puli. U vrlo zanimljivoj i atraktivnoj utakmici šest puta tresle su se mreže Čecha i Runje...

Tomaš Necid
46'
14
Michal Hubnik
57'
18
Jiri Štajner
63'
11
Daniel Pudil
69'
2
David Limbersky
77'
4
Jan Rajnoch
82'
Michal Bilek

Pula je napokon dočekala završetak gradnje stadiona Aldo Drosina, a Hrvatska i Češka nakon 15 godina dočekali su prvu prijateljsku utakmicu na europskom tlu.

Pune tribine u zadnji čas

Ljudi su stizali postupno, tribine obnovljenog pulskog stadiona su 20-ak minuta prije početka bile s dosta praznih mjesta, no već po hrvatskom običaju da se dolazi u posljednji trenutak, s prvom minutom utakmice bilo je toliko puno da bi teško stala i igla.

Puljani su razgrabili ulaznice koje su bile u slobodnoj prodaji i napravili lijep dekor za utakmicu reprezentacije koju su u svojem gradu čekali deset godina, otkako su 2001. na staroj verziji stadiona Aldo Drosina B-reprezentativci ugostili Rumunje. Prije ove srijede, A-reprezentacija je posljednji put u Puli kao domaćin igrala 1998. protiv Slovaka.

Česi su djelovali aktivnije na otvaranju susreta, no pogoci su padali na drugoj strani. Praktično u svoja prva dva prijelaza centra Hrvatska je došla do uvjerljivog vodstva, puno uvjerljivijeg od igre koju je pokazala u prvom poluvremenu.

Najprije je u 9. minuti Kranjčar oteo jednu loptu na 30 metara, povukao i pravoremeno poslao prema lijevoj strani kaznenog prostora. Iličević je bio u zaleđu, ali nije iz pozadine natrčali Eduardo, koji ispod nogu Petra Čecha pogađa za 1:0.

Samo četiri minute kasnije vodstvo je udvostručeno. Srna je ubacio loptu s desnog krila duboko u kazneni prostor, Nikola Kalinić je najviši u skoku između trojice čeških igrača i lijepim trzajem glave šalje loptu u dalji kut. Izgledalo je da će to biti efikasna hrvatska večer.

Crveno-bijelo i žuto-zeleno

Prije izvođenja himni, intoniranja češke i otpjevane hrvatske (Goran Karan), tribine su ukrasili papiri u bojama dresa hrvatske reprezentacije i Grada Pule koji su gledatelje dočekali na sjedalima.

Pored toga, s igračima je kod himni na terenu bio i transparent Unicefove akcije "Stadioni bez vrijeđanja - škole bez nasilja".

No, Česi nisu izgubili glavu niti su izgledali šokirani rezultatskim deficitom. Već u 17. minuti Plašil je imao dobru situaciju na desetak metara, ali je pucao preko grede. Tri minute kasnije Česi u ipak smanjili. Plašil je ubacio iz kuta, a stoper Tomaš Sivok glavom je uspio "probiti" Runju na crti.

Gosti su nakon toga zavladali sredinom terena, puno su više imali loptu u nogama, a naša sredina nije uspijevala nametnuti svoj ritam. Pospech je zaprijetio u 30. minuti, a u 32. je "krtica" skoro prevarila Runju kao nekoć Engleza Robinsona u Maksimiru.

U završnici poluvremena Eduardo je zaprijetio iz slobodnog udarca, a onda su u posljednjoj akciji Česi stigli do izjednačenja. Petržela je prošao po desnoj strani i uputio loptu prema bijeloj točki, tamo ju je dočekao Tomaš Rosicky i odličnim snažnim udarcem iz prve poslao u mrežu. Kad se zbroji dojam iz prvih 45 minuta - rezultat je na kraju bio prilično realan.

Palo navijanje, pala i Hrvatska

Sa smirivanjem početne zaista izrazite euforije na tribinama, koju su pojačala dva rana hrvatska pogotka, dogodio se i pad u igri izabranika Slavena Bilića koji je Česima otvorio vrata povratka već do poluvremena. Šteta da "kockasti" nisu iskoristili početni nalet za još poneki pogodak, Čehe je brzi zaostatak od 2:0 ipak jako poljuljao...

Četvoricu novih Bilić je poslao na teren na početku drugog dijela (Petrića, Dujmovića, Lovrena i Strinića), no drugi dio velikom prigodom opet su otvorili Česi. Runje je ipak dobio dvoboj protiv Plašila.

Uspjeli su naši uravnotežiti snage u sredini u drugom dijelu, a odlična Dujmovićeva lopta u 61. minuti prema spremnom i spretnom Nikoli Kaliniću donijela je novu prednost Hrvatskoj. Napadač Blackburna, koji je prve prvoligaške korake napravio baš u Puli, sjajno se snašao i silovitim udarcem matirao vratara Chelsea za 3:2.

Poruka HNS-u i podrška Purdi

Na najaktivnijoj i najbučnijoj sjevernoj tribini našla se i poruka vodstvu Hrvatskog nogometnog saveza, "HNS kuća vlastitih interesa", no nije bilo samo kritike aktualnom čelništvu HNS-a. Navijači su s transparentom "Sloboda hrvatskom branitelju Purdi" pružili podršku Tihomiru Purdi, koji i dalje u pritvoru u BiH čeka rješenje svog slučaja.

A jedan od najboljih svjetskih vratara imao je "ispad genijalnosti" u 75. minuti. Izašao je Čech daleko sa svojih vrata zajedno s loptom i izgubio ju, a Ivo Iličević bio je spreman i koncentriran i gotovo s centra ljevicom poslao je u praznu mrežu za 4:2.

U završnici je naša reprezentacija mogla postići i peti pogodak, dvaput je prigode kreirao novi napadački tandem Petrić - Jelavić, no ostalo je konačnih 4:2 do kraja.

Hrvatska je tako nastavila pobjednički niz (poraženi nismo još od utakmice na Wembleyu), a 9.000 gledatelja moglo je biti zadovoljno viđenim na otvaranju pulskog stadiona. Hrvatska spremno čeka put u Tbilisi.

• Mihalj10.02.2011. u 11:58
    pronađi onu tipku caps lock pa je stisni kaj svi skačete na strinića čist solidno je odigrao. jebiga i ja bi evru ili ashleyja colea na toj poziciji al nemamo. možda manuela pamića probat. ja sam se nadao da smo se naučili nakon engleske da pranja nije za lijevog beka
    Mihalj
  • beaver10.02.2011. u 02:12
    a pranjic je dobar na toj poziciji? ako nista drugo onda je prirodni bek a ne umijetni kao pranjic. ne treba nam svijetski bek nego samo jedan sto solidno odradi bekovski posao...nije to neka nauka
    beaver
  • beaver10.02.2011. u 02:09
    Simunic visi radi Pranjica koji pak visi radi Bilica. On nije bek! kad se pokrpao lijevi bek "big joe" je bio solidan ( kao i uvijek)
    beaver
  • beaver10.02.2011. u 02:07
    neigranje Lakica i Perisica mi je najveca zamjerka Bilicu. prijateljske su upravo zato da se isproba alternativa igre. jelavic se bas oporavio od ozlijede i odmah dobio minutazu ispred lakica koji je u odlicnoj formi koja mu je omogucila transfer u bolji klub.
    beaver
  • Obrisan korisnik10.02.2011. u 01:23
    ŠIMUNIĆ JE ISTO KATASTROFA KAO I PRANJIĆ.VUKO JE CIJELU OBRANU U KRILO RUNJI U PRVOM POLUVREMENU.TREBA GA IZBACITI IZ REPKE I STAVITI LOVRENA NA NJEGOVO MJESTO.