Alkar u Ligi za prvaka

Branko Barić, Mišo Gulić • nedjelja, 06.03.2011.

Subota nam je donijela još jednog sigurnog sudionika Lige za prvaka. Alkar je pobjedom protiv Dubrovnika svojim fenomenalnim navijačima omogućio veliku feštu i priliku da uskoro u Sinju gledaju najbolje hrvatske klubove. Tom cilju približio se i Zabok nakon pobjede nad Dubravom...

Alkar "u sridu"

Dugo očekivana utakmica u Sinju, odigrana pred više od 1000 gledatelja, donijela je neizvjesnu utakmicu i pravu košarkašku feštu. Bila je ovo večer koju će tamo dugo pamtiti i o kojoj će se dugo pričati. Pobjedom su Sinjani, nakon 15 godina posta, osigurali ligu za prvaka.

Boris Mišo Poljak, trener Alkara: "Kao što ste i vidjeli, prvi dio bili smo sputani važnošću utakmice, ali na kraju smo skupili glave, te došli do ovog velikog momenta. Moram se zahvaliti i našoj vjernoj publici, Maliganima, koji su nas nosili tijekom cijelog susreta, poglavito u trenutcima kad nismo dobro stajali na terenu. Emocije su velike, večeras ćemo slaviti i već sutra počinjemo sa pripremom za nastavak, koji je svojevrsna nagrada mojim igračima."

Početak utakmice nije nagovještavao dramu jer su Sinjani na krilima Radića brzo ostvarili prednost od 8:2. Dubrovčani zatim konsolidiraju redove te vraćaju utakmicu u egal, a prva četvrtina završava rezultatom 19:19.

Uvodni dio druge četvrtine obilježio je sjajni Antonio Oštrić simultankom i nakon 15 minuta igre na semaforu je svjetlilo 24:35. U tom dijelu susreta domaći su bili bezidejni, vjerojatno sputani imperativom pobjede. U narednih pet minuta publika se, vidjevši da je vrag odnio šalu, diže na noge i nosi Alkare do prihvatljivih minus dva na poluvremenu. Rezultat prvog dijela bio je 35:37, a valja istaknuti Antu Delaša (13 poena, valorizacija 20), te Antonia Oštrića (17 poena, valorizacija 18).

Treći period utakmice igrao se koš za koš, a zakucavanjem Radića za 53:51 u 28. minuti Alkar dolazi u vodstvo prvi put nakon četvrte minute. Četvrtina koja je obilovala neizvjesnošću, nakon dvije blokade Sinjana završava 59:54.

Joško Ćurković, kapetan Alkara : "Što reći, hvala navijačima, hvala suigračima. Nakon 15 godina konačno smo došli u poziciju da ugostimo najbolje ekipe u državi, da Hrvatskoj podarimo još malo ove sinjske atmosfere. Mogu obećati da će svi teško do bodova u Sinju, jer ponosimo se činjenicom da uživamo titulu 'najvrućeg' parketa u Hrvatskoj."

Ulaz u zadnju četvrtinu za Sinjane je bio kao iz snova, te se nakon dvije minute serijom 7:0 odvajaju na plus devet. Trenutke brzopletosti u redovima Dubrovčana domaći koriste i pametnom igrom povećavaju prednost do trenutka kada je na semaforu zasvijetlilo najvećih 82:65. Razdoblje u kojem su se nametnuli Blajić Josip, Anzulović Andro te već spomenuti Radić gostima nije ostavilo previše prostora, te su završni dio susreta odigrali za statističke brojke. Ključ pobjede Alkara bio je u većem broju raspoloženih igrača u trenucima kad se lomio meč.

Iako će svi sudionici susreta najveće zasluge za ovu veliku pobjedu Alkara pripisati raspoloženim Maliganima i sjajnoj podršci s tribina, veliki doprinos dali su i igrači na parketu predvođeni Delašem (20 poena), Ivicom Radićem (18 poena i osam skokova) te Blajićem (17 poena). Najefikasniji kod Dubrovčana bio je Antonio Oštrić s 23 poena i osam skokova.

Zaboku važna pobjeda, odličan debi Ridla

Ligi za prvaka približio se Zabok nakon pobjede na gostovanju kod Dubrave. U vrlo izjednačenom susretu ključnom se pokazala trica Roka Rogića kojom su gosti otišli na četiri poena razlike (83:79). Nakon toga uslijedila je serija slobodnih bacanja s obje strane nakon koje je na semaforu ostalo konačnih 80:87.

Robert Lež zabio je 20, a Jure Lozančić 15 poena kod pobjednika. Najefikasniji kod domaćih bila je naša najveća košarkaška nada Dario Šarić s 21 poenom i osam skokova.

Zvonimir Ridl na najbolji mogući način debitirao je u ulozi trenera-igrača Darde. Darda je u zanimljivom susretu s velikim brojem poena svladala Svjetlost sa 105:93, a Ridl je kao igrač u tome sudjelovao 26 poena i 13 skokova. Pratili su ga Ivan Krolo s 21 poenom i 12 skokova te Antonio Bičvić s 19 poena. Luka Petković s 27 poena i šest skokova i Matej Karlović s 24 poena predvodili su momčad iz Slavonskog Broda, kojoj je ovo bio 11 prvenstveni poraz ove sezone.