Zagreb vratio Budućnost u život

Ante Zovko • petak, 11.03.2011.

Košarkaši Zagreba mogli su pobjedom kod Nymburka jednom nogom zakoračiti u ljubljanske Stožice na završni turnir NLB lige. No, u pretposljednjem kolu izgubili su u Češkoj i vratili nadu Budućnosti.

U utorak je Zagreb pobjedom u Podgorici širom otvorio vrata Final Foura NLB lige u Ljubljani. Za odlazak ondje bili su sigurni s dvije pobjede u zadnja dva kola. Međutim, Mravi su zakazali već na prvoj prepreci, kod Nymburka, gdje su ispustili devet poena prednosti i Budućnost vratili u igru za četvrto mjesto.

O raspletu borbe za tu poziciju puno će ovisiti i o zagrebačkom ogledu Cibone i Budućnosti. Cibosi bi pobjedom gurnuli sugrađane u Ljubljanu. U obrnutom slučaju Zagrebu bi uzaludna mogla biti i pobjeda protiv Crvene zvezde u posljednjem kolu ako Budućnost svlada Nymburk u Morači. Mravi su imali veliku priliku osigurati svoje mjesto među četiri najbolja i večeras. Imali su prednost tijekom većeg dijela susreta, na početku zadnje četvrtine popela se na 62:53, ali je onda serija Nymburka uz slab šut gostiju odnijela pobjedu na češku stranu.

Prva dionica prošla je u znaku Zagrebove poznate boljke - slabog šuta, pogotovo za tricu, ali to Česi, srećom po Mrave, unatoč boljem skoku nisu uspjeli značajnije iskoristiti. Nakon što su prvih deset minuta zaključili tricom Sokolovskyja za 27:18, domaći nisu uspjeli to nadograditi.

Žorić i Kasun s nekoliko su poena smanjili, a onda je u 13. minuti Mulaomerović tricom približio Zagreb (28:26). Do poluvremena igralo se u egalu, izmjenjivala su se vodstva, a u samoj završnici Zagreb je preuzeo inicijativu u skoku i isplatilo se - Kasun je u posljednjoj minuti donio vodstvo 43:42, a Simon tricom za 46:42 zaključuje drugu četvrtinu.

Iako ju je u nastavku zadržavao, Zagreb nije mogao povećati prednost prije svega zbog slabog šuta (tricu je šutirao čak i Žorić). U 27. minuti Renfroe je postavio 53:47, ali više od toga nije išlo. U završnici treće četvrtine jednako neraspoloženi Nymburk vratio se i zaprijetio izjednačenjem (Christmas je pogodio za 55:53), ali Rančić i Simon vraćaju na plus pet (58:53).

Otvorili su Mravi dobro posljednji period, poveli 62:53, ali onda kao da su stali dok su Česi radili seriju 10:0 uz trice Slezaka i Nissima. Kad su prešli u vodstvo (63:62), Mladen Erjavec nije imao druge nego zvati time-out. Ništa se nije promijenilo. Dapače, Nymburk je nastavio seriju (70:64) pa je Erjavec opet morao okupiti svoje igrače.

Kad se učinilo da Zagreb hvata priključak tricom Petra Babića za 70:67, Pavel Slezak je s dvije trice dvije minute do kraja odveo domaćina na 76:67, a svaku nadu ubio je Afik Nissim trećom uzastopnom tricom (79:68). Hvatali su se Zagrepčani za slamku spasa zvanu trice, Mašić je promašio, Renfroe pogodio (79:73). Međutim, domaći su bili precizni s linije slobodnih bacanja i mirno priveli utakmicu kraju.

Najefikasniji, ali ne i najkorisniji u redovima Zagreba bio je Žorić sa 16 poena i četiri skoka. Najveću valorizaciju (21) imao je Alex Renfroe koji je 11 poena pridodao pet skokova i pet asistencija. Kruno Simon imao šutersku večer za zaborav (2/7 za dva, 1/7 za tricu) za osam poena, što je donekle nadonkadio s osam skokova i pet asistencija.

Pavel Slezak bio je krvnik Zagrebovih nada. S 23 poena (5/8 za tricu) predvodio je svoje do preokreta. Nissim je ubacio 16 uz četiri skoka i pet asistencija, a najkorisniji na cijeloj utakmici bio je Chester Simmons (13 poena, pet skokova, pet asistencija).

• Dario_SNet14.03.2011. u 12:38
    obojica ste banirani, nemojte razmisljati uopce o skidanju bana...
    Dario_SNet
  • Obrisan korisnik12.03.2011. u 14:05
    Javio se i ostatak "pametnih" kamiličara
  • Zvrx12.03.2011. u 13:57
    Baš zbog ovog bih volio da Cedevita preskoči Zagreb i predstavlja Hrvatsku u Euroligi. Pogotovo kad se sjetim ko im vodi klub: Davor Jelavić, Marijan Hanžeković, Tomislav Karamarko, Željko Čović, Josip Petrović, Vjekoslav Gucić, Svemir Kalinić, Darinko Kosor, Darko Markotić, Ninoslav Pavić, Ivica... [više na forumu]