Raštane pokleknule

Josip Tolić • petak, 01.04.2011.

Trećeligaši s juga Hrvatske ovaj tjedan odrađuju dvostruki program. U utorak i srijedu igrali su se susreti 23. kola, a vodeća momčad prvenstva Raštane izgubila je drugi put u tri kola. Poraz je odlično iskoristio Neretvanac koji se pobjedom približio na šest bodova zaostatka za vodećima, dok smo čak osam pogodaka i povratak nogometaša Zagore od 0:3 do 4:3 vidjeli u Kaštel Sućurcu, u utakmici protiv Jadrana.

Primorac iz Biograda u utorak je ugostio dubrovački GOŠK i slavio minimalno, s 1:0. Nakon prvog poluvremena bez pogodaka, jedini pogodak na susretu postignut je sredinom drugog dijela. U 67. minuti precizan za domaćine bio je mladi Filip Pezelj.

Isti su se dan u Prološcu sastale Mladost i Hrvace, a domaćini su preokrenuli zaostatak od 0:1 nakon prvog dijela, u koji ih je doveo Teo Tomić u 45. minuti. Pred sam kraj utakmice napadač Mladosti Petar Bašić dvama golovima odlučuje utakmicu. U 86. minuti zabija iz igre, a u sudačkoj nadoknadi i iz jedanesterca za pobjedu od 2:1 kojom svojoj momčadi donosi tek 18. bod u prvenstvu, no i dalje s tankim šansama za ostanak u ovom razredu.

U srijedu je odigrano preostalih sedam utakmica, a najzanimljiviji ishod svakako je bio poraz vodećih Raštana u Klisu, od momčadi Uskoka s 1:3. To je bio tek treći poraz u sezoni za Prašinare, ali čak drugi u tri kola. Spomenimo i da se igrač Raštana Niko Peraić trenutno oporavlja od posljedica prometne nesreće u kojoj je zadobio lakše tjelesne ozljede, te je i to njegovim suigračima možda smanjilo značajnost susreta s Uskokom.

Ovaj kiks vodećih na najbolji mogući način iskoristio je Neretvanac, koji je svladao momčad Jadrana (LP) iz Ploča s 3:0 golovima Mate Zonjića (treći gol u dva susreta) u 12', Brečića (iz jedanaesterca) u 71' i Bubala tri minute poslije. Sada je prednost vodećih Raštana pred drugoplasiranim Neretvancem smanjena na samo šest bodova, te se može reći da je prvenstvo ponovno postalo uzbudljivo.

Vrlo važnu pobjedu ostvarila je i momčad Primorca 1929 slavivši u Omišu s 3:2. Već u šestoj minuti Stobrečani su poveli golom Joze Dilbera, a branič Marko Jurić u 28' s bijele točke udvostručuje vodstvo gostiju. Do kraja poluvremena Omišani, preko Jordana, smanjuju i ostavljaju nadu za povratak u nastavku, no ne uspijevaju okrenuti utakmicu. U 60. minuti Dilber svojim drugim pogotkom ponovno osigurava svojoj momčadi dva gola viška, a u 84' na isti način uzvraća i Jordan, no tri boda ipak su otišla Primorcu.

Fenomenalnu utakmicu malobrojnom gledateljstvu na igralištu u Kaštel Sućurcu prikazali su Jadran i Zagora. Gosti su se uspjeli vratiti nakon zaostatka od 0:3 i umalo dobili utakmicu! No, krenimo redom. Marko Rašić dvama golovima, u razdoblju od 25. do 28. minute, Jadranu donosi lijepu prednost od 2:0. Pred kraj prvog poluvremena na tri gola razlike za domaćine povećava Lipotić, no pogodak nade za Zagorane, samo dvije minute potom, zabija Ante Vukšić.

Da domaćini više nikako nisu mogli pratiti tempo igre gostiju, postalo je jasno u nastavku. Menđušić također zabija dva pogotka u nizu, u 57. i 70. minuti, dovevši rezultat u egal. Međutim, Zagora tu nije stala. Već u 74. minuti potpuni preokret gostima donosi 18-godišnji Frane Grbeša. Prvoklasnu senzaciju ipak nije dopustio obrambeni igrač Jadrana Frane Katić izjednačujućim pogotkom u 93. minuti za 4:4 i podjelu bodova u Kaštel Sućurcu.

Od ostalih rezultata izdvojimo pobjedu Velebita u gostima kod Dinare (0:2) kojom je zadržao treće mjesto ljestvice. Blatski Zmaj zadržao se u gornjoj polovici tablice slavljem protiv Konavljanina, a jedinu utakmicu bez pogodaka u Metkoviću su odigrali domaća Neretva i Zmaj iz Makarske.