Derbi bez pogodaka

Josip Tolić • srijeda, 06.04.2011.

24. kolo Treće HNL Jug donijelo nam je derbi-susret drugoplasirane i trećeplasirane momčadi prvenstva, Neretvanca i Velebita, a Raštane su priliku za iskupljenje za poraz u prošlom kolu imale na svom terenu protiv Zmaja (B).

Vodeća momčad lige Raštane i dalje nastavlja s nestabilnom formom u trećeligaškom društvu. U zadnjih pet kola bilježe čas pobjedu, čas poraz, a isto se nastavilo i u susretu sa Zmajem iz Blata. Kako su u prethodnom kolu poraženi, u 24. kolu su slavili na domaćem terenu, ponajviše zahvaljujući kapetanu Goranu Burčulu i Marku Gospiću koji su zabili po dva pogotka. Vodeći je gol zabio Burčul glavom u 12. minuti nakon ubačaja Gospića. Isti recept prošao je i 11 minuta poslije, ponovno ubacuje Gospić za Burčula, koji sada nogom matira gostujućeg vratara Bebića.

Gosti s Korčule u nastavku stišću i stižu do smanjenja zaostatka. U 67. minuti Prižmić izvodi slobodni udarac i ubacuje loptu na peterac, a tamo je najspretniji mladi Josip Žaknić koji smanjuje na 2:1. Raštane, točnije Marko Gospić, ubrzo odgovaraju i bježe na nedostižnih 4:1 pogocima u 74' i 77'. Ante Prižmić u sudačkoj nadoknadi iznuđuje jedanaesterac kojeg sam realizira za konačnih 4:2.

Drugoplasirani Neretvanac nije uspio upisati četvrtu pobjedu zaredom. U derbiju kola, gdje je snage odmjerio s Velebitom u Benkovcu, nije bilo pogodaka. U prvom poluvremenu svaka je momčad zabilježila po jednu ozbiljniju situaciju, za Neretvanac je pokušao Zonjić u četvrtoj minuti, a u 17' napadač Velebita Romeo Čerina s vrha kaznenog prostora gađao je pored vratiju. U nastavku su domaćini bili bolji i imali izrazitije šanse, među kojima i gredu Uskoka, no nisu zatresli mrežu.

Još jedan dvoboj momčadi gornjeg dijela ljestvice u Pločama su odigrala dva Jadrana, pločanski i kaštelsućurski. Utakmicu je odlučio iskusni napadač Jadrana Luke Ploče Darko Cvijanović pogotkom za 1:0 udarcem s ruba kaznenog prostora gostiju nakon kombiniranja s Karamatićem. Gosti su u finišu utakmice ostali s desetoricom nakon neopreznog starta Kotromanovića na Komazinu.

Zagora je iskoristila poraz Jadrana (KS) i preskočila ga na sedmom mjestu ljestvice pobjedom protiv Uskoka rezultatom 2:0. Domaćini su krenuli furiozno u utakmicu. Nakon brojnih pokušaja, u 36. minuti Blaženko Emer zabija nakon ubačaja Dugeča. Gosti u nastavku bolju igru nisu uspjeli pretvoriti u pogodak, a konačan rezultat, 2:0 za Zagoru, postavio je Ante Maleš u 90. minuti udarcem s ruba kaznenog prostora.

Gruda je ponovno bila poprište zanimljivog trećeligaškog dvoboja. Konavljanin i Neretva odigrali su bez pobjednika, 2:2. Gosti su poveli pogotkom Kozine u sedmoj minuti. U 41' Jurčević izjednačuje na 1:1, a već u idućem napadu Raguz zabija za vodstvo gostiju. U nastavku su domaćini bili bolji, što se isplatilo u 53. minuti pogotkom Lazića iz prekida, no do pobjede nisu uspjeli doći.

Minimalne domaće pobjede ostvarili su Primorac 1929 protiv posljednjeplasirane Mladosti, te Hrvace protiv biogradskog Primorca. Isto je u gostima učinio Omiš, a na Gradskom stadionu na Lapadu dubrovački GOŠK i Dinara nisu uspjeli zabiti pogodak, završilo je 0:0.