Primera División, 31. kolo, 09.04.2011, 18:00 h
Athletic Bilbao
Athletic Bilbao 0:3 Real Madrid
Real Madrid

Mario Glasnović • subota, 09.04.2011.

Sedam dana prije velikog derbija s Barcelonom, Real Madrid s visokih 3:0 prošao je neugodno gostovanje u Bilbau. Na krilima sjajnog Di Marije koji je izborio dva jedanaesterca i Kake koji ih je precizno izveo, momčad Jose Mourinha upisala je važna tri boda.

Nakon što su pobjedom protiv Tottenhama u Ligi prvaka napravili veliki korak prema polufinalu, momčad Reala čekalo je teško gostovanje na "vrućem" San Mamesu kod Athletica iz Bilbaa. Petoplasirani Athletic tražio je bodove koje bi ga održale u utrci za Europu, dok je Real Madrid tražio pobjedu kojom bi nastavio pratiti Barcelonu.

Prvu pravu priliku vidjeli smo već u četvrtoj minuti, Angel Di Maria s ruba šesnaesterca je sjajno šutirao, ali lopta je je prošla pored vratnice Athleticovog gola.

Ključni trenutak dogodio se u 13. minuti. Brzonogi Di Maria pobjegao je domaćoj obrani, ušao je u šesnaesterac gdje ga je srušio Athleticov vratar Gorka Iraizoz, a sudac je pokazao na "bijelu točku". Precizan izvođač jedanaesterca bio je Kaka.

U 26. minuti Kaka je sjajno proigrao Gonzala Higuaina, argentinski napadač je izašao sam ispred Iraizoza, a domaći vratar odlično je reagirao i sačuvao svoju mrežu. Higuain je imao još jednu dobru priliku minutu poslije. Angel Di Maria je izbjegao zaleđe i krenuo prema golu Atheltica, vratar je izašao iz šesnaesterca, a Higuain je imao priliku pogoditi prazna vrata, no promašio je cijeli gol.

Athletic je prvi put opasnije zaprijetio u 34. minuti, mladi napadač Iker Muniain dobro je pucao s dvadesetak metara, a Iker Casillas bio je na mjestu i obranio je udarac.

Sjajni Di Maria bio je vrlo raspoložen, nakon što je izborio jedanaesterac imao je još nekoliko vrlo dobrih prigoda. Najprije je u 38. minuti njegov udarac pogodio vanjski dio vrata, a u sljedećem napadu je ukrao loptu domaćoj obrani i lukavo pokušao prebaciti Atleticovog vratara, ali lopta je za nekoliko centimetara prošla pored vrata.

U 43. minuti Kaka i Di Maria sjajno su kombinirali, Brazilac je u šesnaestercu snažno šutirao, no Gorka Iraizoz je još jednom odlično reagirao i "ukrotio" loptu.

U posljednjim minutama prvoga dijela domaćini su zaigrali puno bolje. Najprije je Fernando Llorente odvukao pažnju Realovim stoperima, ali domaći veznjak Carlos Gurpegi promašio je cijela vrata. U sljedećem napadu Athletic je još jednom zaprijetio, nakon slobodnog udarca glavom je šutirao Llorente, ali Iker Casillas skrenuo je loptu u korner. Na odmor se otišlo s minimalnom prednošću gostiju.

Nastavak utakmice bolje je otvorio domaćin. U prve tri minute dva puta su pokušali doći do pogotka. Najprije je Pablo Orbaiz šutirao, a nakon njega je i Llorente bio neprecizan.

Real Madrid je svoje vodstvo povećao u 53. minuti, i to na isti način kao i u prvome dijelu. Angel Di Maria je driblingom prevario svojeg čuvara koji ga je nakon toga srušio, a iz jedanaesterca je opet pogodio Kaka.

Trener gostiju, Jose Mourinho, poslije drugog pogotka je izbacio Gonzala Higuaina, a uveo Cristiana Ronalda. Samo nekoliko minuta nakon ulaska u igru Portugalac je imao dobru šansu, ali njegov udarac završio je u rukama Athleticova vratara.

Athletic je u 63. minuti imao vrlo dobru priliku za smanjenje rezultata. Duga lopta prevarila je gostujuću obranu i došla do Toquera čiji udarac nije pogodio okvir Casillasovih vrata. Tri minute kasnije Fernando Llorente glavom je pokušao, no njegov udarac nije bio dovoljno precizan.

U 70. minuti Granero je dugom loptom pronašao Cristiana Ronalda. Sjajni Portugalac "lažnjakom" je prevario San Josea i desnom nogom poslao loptu iza Gorke Iraizoza, te povisio rezultat na 0:3.

Domaći su probali postići počasni pogodak. Prilike su imali Xabier Castillo i Igor Gabilondo, no Realova mreža nije se tresla. Na drugoj strani svoj udarac probao je i Cristiano Ronaldo, no njegov pokušaj završio je izvan okvira.

Tri minute prije kraja Kaka je imao dobru šansu za postizanje svog trećeg pogotka, odlično je pucao s ruba šesnaesterca, a samo centimetri su ga dijelili od hat-tricka. Posljednju priliku na utakmici imao je Fernando Llorente, španjolski napadač nije bio precizan pa se rezultat nije mijenjao.

U sljedećem kolu Athletic gostuje kod Osasune, a Real će na Santiago Bernabeu ugostiti najvećeg rivala Barcelonu.