Ronaldo u produžetku za trofej Reala!

Ante Pažanin • srijeda, 20.04.2011.

Nogometaši Real Madrida pobjednici su ovosezonskog izdanja Kupa kralja. U finalu su s 1:0 svladali vječne rivale iz Barcelone, a strijelac odlučujućeg pogotka bio je Portugalac Cristiano Ronaldo u produžetku...

Momčad Real Madrida slavi prvi trofej sezone, u njihove vitrine sjesti će ovogodišnji Kup kralja. U pravoj rovovskoj bitci večeras su u Valenciji s 1:0 svladali najvećeg rivala Barcelonu i to pogotkom u produžecima nakon što u 90 minuta igre nije bilo pogodaka. Svakoj je momčadi pripalo po jedno poluvrijeme, u prvom je bio bolji Real, u drugom Barcelona, dok je u prvom produžetku, u 103. minuti prvi i pobjedonosni pogodak zabio Cristiano Ronaldo i tako označio početak velikog slavlja u glavnom gradu Španjolske.

Obje su momčadi utakmicu počele agresivno i u visokom ritmu bez ikakvog čuvanja. Već u prvih pet minuta viđeno je nekoliko prekršaja i puno nervoze s obje strane. Prvo veće uzbuđenje dogodilo se u 12. minuti kada je nakon jedne brze kontre Cristiano Ronaldo pucao iz blizine s desne strane, no Barcelonina obrana je izbila loptu s gol-crte. U tim je trenucima Real bio bolja momčad na terenu, sa zgusnutim veznim redom onemogućavao je Barceloni da razvije svoj način igre, dok se prema naprijed brzo i dobro otvarao i bio dosta opasan. Još jedan opasan udarac uputio je Ronaldo nakon kornera u 20. minuti, no lopta je zamalo prošla pokraj lijeve stative.

Blaugrana je i dalje bila dosta neopasna i vrlo često je s visokim loptama pokušavala stvoriti opasnost pred vratima Ikera Casillasa, svaki put bez uspjeha. Treba napomenuti i da su nogometaši iz Madrida igrali dosta grubo i agresivno s puno prekršaja i na taj način pokušavali poremetiti planove protivnika. Još jednu opasnu situaciju Real je stvorio u 28. minuti kada se nakon dodavanja Mesuta Özila Ronaldo našao sam pred Joseom Pintom i iz voleja pucao, no ravno u ruke vratara Barcelone. Pinto je bio u glavnoj ulozi i u 36. minuti kada se nakon još jedne dobre kontre ponovno u izglednoj poziciji našao Ronaldo i dobro tukao, no Pinto je još bolje obranio. Najbolji prigodu Kraljevski klub propustio je minutu prije kraja poluvremena kada je nakon ubacivanja Özila s lijeve strane Pepe pucao glavom i uzdrmao stativu.

Bilo je to sve u prvom dijelu u kojem je Real Madrid gustim rasporedom i dobrim postavljanjem na terenu potpuno otupio oštricu Barcelone i uz to imao nekoliko dobrih prilika doći u vodstvo. S druge strane Barcelona je bila bezidejna i vrlo slaba bez ozbiljnijeg udarca prema vratima Casillasa.

Na početku drugog dijela stigao je i prvi opasniji udarac Barcelone kada je s lijeve strane pucao Pedro, no pogodio je samo vanjski dio mreže. Nešto je aktivnije počela momčad Pepa Guardiole s većim posjedom lopte, no i dalje nije znala kako probiti dobar defenzivni blok Reala. Nakon solo-prodora u 57. minuti iz blizine je pucao David Villa, no i on je uspio zatresti samo vanjski dio mreže. Većina igre vodila se u tim trenucima na polovici madridske momčadi koja se orijentirala na obranu svog gola i nije bila tako opasna u kontranapadima kao u prvom poluvremenu. Mreža se zatresla prvi put u 69. minuti kada je nakon odličnog prodora Lionel Messi lijepo uposlio Pedra koji je iskosa s lijeve strane preciznim udarcem savladao Casillasa, no sudac je poništio gol zbog zaleđa.

Najbliže pogotku katalonska je momčad bila kada je u 74. minuti nakon dobre povratne lopte Daniela Alvesa iz srca šesnaesterca oštro pucao Messi, no Casillas je dobro obranio. Casillas je dobro reagirao i u idućoj minuti kada je opet Messi lobom pokušao prevariti kapetana Reala, no on je obranio taj udarac. U tim je trenucima trajala potpuna opsada gola Kraljevskog kluba koji se jedva sastajao s loptom i branio se sa svih deset igrača. Barcelona je digla svoju igru u odnosu na prvi dio i bila jako opasna, dok se s druge strane činilo da se momčad Josea Mourinha dosta istrošila zbog žestokog ritma iz prvih 45 minuta. Casillas je bio u glavnoj ulozi i u 81. minuti kada je obranio dobar udarac Andresa Inieste.

Pred vratima Barcelone bilo je opasno u 87. minuti kada je Emmanuel Adebayor okružen trojicom uposlio samog Ronalda koji je iz sjajne pozicije pred golom pokušao pucati, no obrana Barcelone je dobro reagirala i blokirala udarac. Minutu prije isteka vremena s vrha šesnaesterca lijep je udarac uputio Ronaldo, no Pinto je paradom izbacio loptu u korner.

Drugo poluvrijeme u potpunosti je pripalo Barceloni koja je podigla razinu igre, bila vrlo opasna i s nekoliko dobrih šansi bila blizu postizanju pogotka. Real Madrid se gotovo cijelo drugo poluvrijeme branio s rijetkim izletima na polovicu svojih protivnika.

U 98. minuti se danas vrlo aktivni i raspoloženi Ronaldo s desne strane sjurio u kazneni prostor i oštro pucao, no lopta je prohujala uz desnu vratnicu. Pogodak je napokon pao u 103. minuti: odlično je s lijeve strane ubacio Angel di Maria, a s pet - šest metara Ronaldo je glavom savladao Pinta i donio svojoj momčadi veliku prednost.

Katalonci su u pokušaju povratka bili dosta bezopasni i svi njihovi napadi sudarali su se s blokom madridske momčadi. Štoviše, pogotku je bio bliži Real, u 118. minuti je s desetak metara pokušao Ronaldo, no Pinto je na taj udarac bio spreman i odbio loptu u korner. Na kraju je Real je ostao s igračem manje, kada je nakon prekršaja na Messiju Di Maria dobio drugi žuti, odnosno crveni karton.

Prvi trofej sezone tako odlazi u Madrid. Sve u svemu, treba reći da je to bila zaslužena pobjeda Real Madrida. Barcelona priliku za popravni ispit ima već za tjedan dana kada će se igrati novi El Clasico, na Santiago Bernabeu, u polufinalu Lige prvaka.

• Obrisan korisnik22.04.2011. u 10:47
    Slažem se scudetto talijanima jako puno znači, ali za usporedit kvalitete liga moš jedino u međusobnom omjeru sa španjolcima, englezima itd. Također bez dobrih rezultata u euroligi, bit će i sve manje ekipa u LP. Talijanski balun je devedestih godina bia fantastičan i meni osobno najdraži uz igre... [više na forumu]
  • soecc22.04.2011. u 09:50
    Ma tooo djusooo!!!  Odličan komentar, još kad si napisao da su tvoji klubovi (kao i moji) Hajduk i Inter, oduševio si me. Slažem se potpuno za serie A. Pogotovo za ovo da im scudetto sigurno nije manje bitan od LP. Čak bi rekao da još uvijek ima laganu prednost. Možda to tako ne izgleda jer je... [više na forumu]