Split dramatično do pobjede protiv Zaboka

Bernard Jurišić • petak, 22.04.2011.

Kakav uzbudljiv završetak i kakav završni dvoboj dvojice braniča u okršaju Zaboka i Splita. 18 poena postigao je Srđan Subotić u zadnje tri minute utakmice i dobio dvoboj protiv jednako raspoloženog Roberta Leža, ali i donio trijumf svojoj momčadi...

Prije šest mjeseci Split je u A-1 ligi u Bedekovčinu stigao s Nikolom Vujčićem, koji je već u džepu imao zrakoplovnu kartu za Istanbul. Pola godine kasnije Splićani su u goste Zaboku stigli kao puno veći favorit, ali su znali da ih ne čeka lagan posao. Zato je i ozlijeđeni Mimica "zakrpan" koliko-toliko da bi mogao pomoći splitskom napadu.

U šestoj minuti Zabok je poveo 13:8, Split uzvraća serojom od 7:0 i preuzima vodstvo. Na otvaranju druge četvrtine Zabokova serija od 7:1 odvodi ih do prednosti od 24:16, no Splićani najprije uzvraćaju s 9:0 za vodstvo 24:25 u 14. minuti, a potom pred kraj prvog poluvremena odlaze na dvoznamenkastu prednost (33:44).

Sredinom treće četvrtine Splićani su otišli na lagodnih 40:55 i ništa nije davalo naslutiti kakva će se drama odvijati u završnim minutama susreta.

U posljednju četvrtinu "žuti" su donijeli uvjerljivu prednost 51:63, no od 33. minute i pete osobne Katića splitska su kola krenula nizbrdo, a krenuo je šuterski show Roberta Leža, koji je praktično sam doveo svoju momčad do izjednačenja 67:67 u 35. minuti.

No, stigao je odgovor i sa splitske strane. Najprije je Sobin sa šest poena u nizu odbio Zabokov pritisak, a nakon toga sve je u svoje ruke uzeo Srđan Subotić. Najprije s dvije trice u nizu, a zatim s pogođenih 12 od 14 slobodnih bacanja Subotić je iz napada u napad odgovarao na Ležove ubačaje i održavao minimalnu prednost gostiju.

Bio je to pravi show dvojice braniča koji su minutu i pol prije kraja držali rezultat na 87:88, ali Ležov izlazak nakon petog prekrašaja gurnuo je utakmicu u ruke splitske momčadi. Subotić i Lež završili su utakmicu s po 30 poena na svom kontu, ali pobjednička radost pripala je splitskom razigravaču koji je sjajnom završnicom spriječio veliko iznenađenje.