Lyon izgubio živce

Maja Giljanović • nedjelja, 01.05.2011.

Nakon što su im u 90 minuta susreta protiv Toulousea pokazana četiri žuta od kojih jedan Dejanu Lovrenu te dva crvena kartona Michelu Bastosu i Alyju Cissokhu i nakon što su iza leđa Llorisa završile dvije lopte od kojih jedna Cissokhova ne čudi da je Lyon i petu sezonu uzastopce ostao bez pobjede na Municipalu. Pobijedio nije ni Marseille, Auxerre je u 77. minuti na Velodromeu iščupao bod i prvake ostavio na bod zaostatka iza Lillea.

Samo jedno kolo na prvom je mjestu plesao aktualni prvak Marseille i nakon što je u subotu Lille isprašio Arles-Avignon (5:0) igrači Didiera Deschampsa protiv Auxerrea u grčevitoj borbi za opstanak nisu odgovorili izazovu.

Marseille je silovito krenuo, a u glavnoj su ulozi bili sinovi nekadašnjeg trostrukog najboljeg nogometaša Afrike Abedija Pelea Jordan i Andre Ayew. Jordanov udarac u 13. minuti Sorin je zaustavio uz pomoć stative, Andre se dvije minute poslije ponadao da je izborio jedanaesterac, ali sudac Piccirillo je igranje rukom Hengbarta procijenio nenamjernim, a Jordana je i u 19. i 20. minuti zaustavio okvir gola.

Vezane vijesti

Sorin je u 33. minuti refleksnom paradom skinuo šut Lucha Gonzaleza, ali pritisak Marseillea bio je prevelik da ga ne oplode golom. Andre Ayew se odlično sjurio po lijevoj strani, centrirao, a na loptu koju je samo kratko odbio Boly najbolje je reagirao Valbuena i prvaka vratio na prvo mjesto.

Velodrome je, međutim, u 77. minuti ušutkao Jo-Gook. Nakon što je nepunih pet minuta prije zamijenio Sammaritana Korejac je izbjegao ofsajd, primirio dugu loptu i poslao je kroz noge Mandande ravno u gol. Heinze je oklijevao trenutak predugo i spasa više nije bilo. Auxerre je uzeo bod koji im je donio skok za dvije pozicije na 14. mjesto, a Marseille je ostao bez dva koja ga pet kola prije kraja drže na bod zaostatka iza Lillea.

Komplicira se i borba za treće mjesto i kvalifikacije Lige prvaka sljedeće sezone. Bez Crisa, Toulalana, Pjanića, Edersona i Brianda Lyon je izgubio u Toulouseu i nakon što je u posljednjih 10 kola skupio samo šest bodova doveo se u situaciju da je ispred PSG-a samo zbog šest golova bolje gol-razlike.

Sve što je moglo na Municipalu je danas za Lyon pošlo naopako. Toulouse je u vodstvo stigao u 29. minuti preko Cetta, u dvije minute Michel Bastos je zaradio dva žuta i u 65. ostavio Lavove s devetoricom u polju, u 68. minuti Cissokho je poslao loptu u vlastitu mrežu, a u 86. je i sam zaradio isključenje.

Peta je ovo sezona uzastopce da Lyon u Toulouseu ne pronalazi put ka pobjedi, a za Lavove kojima nakon 12 godina redovitog igranja u Ligi prvaka sada izlazak na elitnu scenu visi o niti svih je 90 minuta odigrao hrvatski reprezentativac Dejan Lovren i u 83. minuti zaradio žuti.

Caen je u Nici vodio od 34. minute i gola Hamoume, a posao im je u 45. crvenim kartonom olakšao Civelli. U prvoj minuti nadoknade prvog poluvremena vodstvo gostiju podebljao je Mollo, a u posljednje dvije minute susreta Hamouma i El-Arabi su poslali još dvije lopte iza demoraliziranog Ospine.

Welcome je u 30. minuti poništio vodstvo Payeta iz 12. i Monacu osigurao bod u Saint-Etienneu, a jedinu utakmicu bez golova odigrali su Montpellier i Brest. Montpellier nije pobijedio još od 2. travnja u Toulouseu (1:0), ali je nakon ligaških poraza od Marseillea (1:2) i Lyona (2:3) i poraza u finalu Liga-kupa od Marseillea (0:1) barem prekinuo niz od tri uzastopna poraza.