3. HNL Jug: Neretvancu lokalni derbi

Josip Tolić • subota, 07.05.2011.

Trećeligaši iz skupine Jug ponovno igraju dva kola u istom tjednu. Nakon utakmica 29. kola situacija na vrhu ostala je nepromijenjena - Raštane su slavile protiv GOŠK-a, a Neretvanac je svladao Neretvu. Trećeplasirani Velebit izgubio je na gostovanju u Unešiću, a prološka Mladost je nakon poraza od biogradskog Primorca prikovana za dno tablice.

Vodeća momčad lige Raštane na domaćem terenu je slavila protiv dubrovačkog GOŠK-a s 1:0. Jedini pogodak na utakmici pao je iz sumnjive situacije u 16. minuti. Marin Kurtin srušen je u kaznenom prostoru gostiju, a Dragan Župan precizan je s bijele točke za minimalno vodstvo, poslije će se pokazati i konačno. Prašinari bi pobjedom u idućem kolu u Hrvacama i matematički osigurali prvo mjesto, no zasada je nesigurno hoće li im ono donijeti viši rang natjecanja zbog nepravilnosti u postupku licenciranja.

Na Podvornici u Opuzenu igrao se najzanimljiviji susret kola. U lokalnom derbiju drugoplasirani Neretvanac svladao je 13. Neretvu. Pred fanatičnom publikom Opuzenci su pobjedonosni pogodak zabili u 27. minuti. Brečić je uputio udarac prema vratima s više od 25 metara udaljenosti, lopta se na putu do gola odbila od Kurana te prevarila vratara Neretve Krešića.

Unešićka Zagora popela se do petog mjesta zahvaljujući trijumfu na domaćem terenu protiv benkovačkog Velebita. Odlučujući trenutak zbio se u 23. minuti susreta. Povijač ulazi u kazneni prostor gostiju, na njega starta Radeljić, što je po sucu Repušiću bilo dovoljno za najstrožu kaznu. Siguran s 11 metara bio je mladi Menđušić, obradovši tako i novu upravu kluba iz Unešića.

U Kninu, podno Tvrđave, sastali su se Dinara i Omiš. Domaćini su cijelu utakmicu redali izvrsne prilike, no čuvar mreže Omišana Božidar Baučić fantastično je "skidao" gotovo sve udarce. Međutim, bio je nemoćan u 85. minuti. Kninjanin Ivan Jurić nakon gužve u kaznenom prostoru uspijeva ugurati loptu preko gol-linije po dosta teškom travnjaku za tri boda domaćina.

Igrači Mladosti iz Prološca nisu se, čini se, stigli oporaviti od trovanja hranom prošli vikend, zbog čega im je odgođen susret s Konavljaninom, te su u Biogradu poraženi od domaćeg Primorca s 1:0. Pobjednički zgoditak postignut je u 27. minuti kada je Anić izveo udarac iz kuta zdesna, a Šime Marković glavom poentirao za vodstvo Biograđana koje se održalo do samog kraja ogleda.

U susretu Jadrana iz Kaštel Sućurca i makarskog Zmaja sve je bilo riješeno u prvih 45 minuta. Brzo vodstvo za domaćine stiglo je već u prvom konkretnijem napadu u drugoj minuti kada je Frane Zolota s desetak metara lijepo pospremio loptu u desnu stranu Erešovih vratiju. Do kraja poluvremena domaćini su udvostručili prednost, a strijelac je fenomenalnim "škaricama" bio Goran Kapitanović, zaključivši tako priču u Kaštel Sućurcu.

U Blatu na Korčuli domaći Zmaj ugostio je momčad Hrvaca. Neugodno je počelo za Korčulane jer je već u drugoj minuti Jadrijević doveo goste u vodstvo. Zatim, u razdoblju od samo dvije minute, igrači Zmaja dvaput zabijaju i dolaze do preokreta. U 18. minuti Radičević izjednačuje, a u 19' Prižmić okreće stvari na igralištu Zlinje. Konačnih 3:1 u 36. minuti zasluga je Čotića.

Jednakim rezultatom Uskok je svladao stobrečki Primorac 1929. U prvom dijelu Jelavić i Matas poentiraju za Klišane. Pred kraj utakmice tračak nade momčadi Primorca domosi Batinić, no u 90' svih dvojbi oko konačnog ishoda gledatelje je riješio Aničić. U preostalom susretu Jadrana Luke Ploče i Konavljanina bilo je 1:1. Gosti su poveli preko Križanovića u 23. minuti, a u drugom dijelu, točnije 66. minuti, stvari na početak vraća Karamatić pogotkom iz kaznena udarca. Prvenstvo se nastavlja ovaj vikend.