Modrić zabio Liverpoolu, West Ham ispao iz lige

Marin Vuković • nedjelja, 15.05.2011.

Nedjeljni program pretposljednjeg kola engleske Premier lige opravdao je očekivanja i navijačima priuštio pregršt uzbuđenja i šokova, posebno onima čiji se klubovi i dalje grčevito bore za opstanak. U toj borbi od danas više nema West Hama, koji je u Wiganu ispustio dva gola prednosti i kolo prije kraja rekao doviđenja Premiershipu. Luka Modrić upisao se u strijelce na Anfieldu, gdje je Tottenham preskočio Liverpool i zasjeo na peto mjesto, a nogometaši Arsenala za oproštaj od frustrirajuće sezone svojim su navijačima priredili još jedno neugodno iznenađenje.

Blistavi nastup s Craven Cottagea nogometaši Liverpoola nisu uspjeli preslikati i na sraz s Tottenhamom. Momčad Kennyja Dalglisha izgubila je utakmicu koju ni jedan ni drugi menadžer nisu imali osobitu želju dobiti, s obzirom na već poznati stav engleskih klubova prema manje popularnom Uefinom natjecanju.

Nije to bila spektakularna utakmica na Anfieldu niti jedna od onih koja će se pamtiti, no pamtit će se lijep pogodak Rafaela van der Vaarta, koji je već u devetoj minuti lijepim volejem s ruba kaznenog prostora donio vodstvo Tottenhamu. Spursi su i u nastavku prvoga dijela bili bolji protivnik i posve su zaslužili na odmor otići s golom prednosti.

Vezane vijesti

Nešto aktivnije Redsi su zaigrali početkom nastavka, pokušaj Andyja Carrolla glavom otišao je preko gola, no u 56. minuti Tottenham je udvostručio vodstvo. Evidentan prekršaj Flanagana nad Pienaarom sudac Howard Webb procijenio je dovoljnim razlogom za najstrožu kaznu, premda su ga domaći nogometaši pokušali uvjeriti da je prekršaj načinjen izvan kaznenog prostora.

Loptu je na bijelu točku postavio Luka Modrić i poslao je po sredini gola, prevarivši tako Pepea Reinu, koji je izabrao stranu. Spursi su prednost održali do kraja, a minutu prije isteka regularnog tijeka u igru je ušao i Niko Kranjčar za još jednu porciju ponižavajuće minutaže. Srećom, blizu je kraj sezone.

Tko s kim i gdje?

Uoči posljednjeg kola Premier lige, koje je na rasporedu u nedjelju, 22. svibnja u 17 sati, poznat je prvi putnik u Championship. Bit će to West Ham, koji usprkos momčadi sastavljenoj od sjajnih pojedinaca i igraču godine po izboru engleskih sportskih novinara, Scottu Parkeru, tijekom cijele sezone nije pružio dovoljno dokaza da zaslužuje igrati u prvoj ligi.

Imena preostale dvije momčadi koje će Premier ligu zamijeniti Championshipom dobit ćemo tek u posljednjem kolu, koje jamči nezabilježenu dramu. Naime, čak pet momčadi na dnu ljestvice dijeli samo jedan jedini bod i sasvim je sigurno da će tijekom ludih 90 minuta klubovi više puta izlaziti i vraćati se u opasnu zonu.

Najteži posao imat će Blackpool, kojeg na Old Traffordu čeka sraz s novim engleskim prvakom, momčadi koja je na domaćem terenu cijele sezone ispustila tek dva boda (protiv WBA, 2:2). Pred Mandarinama je dakle nemoguća misija, pobijediti momčad koja na svom terenu ne gubi.

U vrlo neugodnoj situaciji je i Birmingham, koji gostuje na White Hart Laneu, a današnji sjajan preokret Wiganu neće značiti ništa ne pobijedi li sljedeće nedjelje Stoke City na teško osvojivoj Britanniji.

Na kraju, međusoban dvoboj igrat će Wolverhampton i Blackburn, a premda bi i jednima i drugima remi možda bio dovoljan, teško je očekivati da će u tom dvoboju biti bilo kakvih kalkulacija.

Nakon šest godina života i preživljavanja u engleskoj Premier ligi, West Ham se vraća u drugoligaško društvo. Iako su u Wiganu nakon prvog poluvremena imali naoko nedostižnu prednost od dva pogotka, u nastavku utakmice posve su se raspali i svom domaćinu dopustili čudesan preokret koji jamči nevjerojatno uzbudljivo posljednje kolo.

Čekićari su bili daleko bolji suparnik u prvom dijelu, što je s dva pogotka u 12. i 26. minuti okrunio Demba Ba i svoju momčad nakon prvih 45 minuta doveo u situaciju da nastavi sanjati. Roberto Martinez ipak je uspio probuditi svoju momčad i u svlačionici ih uvjeriti da je preokret moguć, a oni su to u nastavku proveli u djelo.

Prvo je Charles N'Zogbia spektakularnim slobodnim udarcem smanjio na 2:1 već u 56. minuti, a potom je uslijedio pritisak domaćina koji je slomio goste iz Londona. U 68. minuti Conor Sammon je izabrao najbolji trenutak da postigne svoj prvijenac za Wigan, a nakon izvanrednog trilera u završnici, u četvrtoj minuti sudačke nadoknade N'Zogbia je svojim drugim pogotkom domaćim navijačima priuštio erupciju oduševljenja.

Nimalo oduševljenja nisu osjetili navijači Arsenala, koji su na Emiratesu svjedočili još jednom porazu svoje momčadi. Arsenal je izgubio od Aston Ville s 2:1 i ugrozio treće mjesto na ljestvici. Ponovi li Manchester City finale FA kupa i u prvenstvenoj utakmici u utorak još jednom svlada Stoke City, Arsenal bi sljedeće sezone mogao igrati kvalifikacije za Ligu prvaka.

Topnici su uspavani ušli u utakmicu i već nakon 15 minuta gubili s dva pogotka razlike, a oba puta strijelac za goste bio je Darren Bent. Tek u drugoj polovici prvoga dijela Arsenal se probudio, pokušao doći do pogotka, no to im nije uspijevalo sve do 89. minute, kada je Robin van Persie uspio svladati Brada Friedela i postići utješan pogodak.

U veljači ove godine bolji od Arsenala bio je i Birmingham, koji je tom prilikom na Wembleyju osvojio Carling kup, no taj bi trofej vjerojatno mijenjali za opstanak u Premier ligi. Danas su na St. Andrewsu žestoko kompromitirali svoje izglede za ostanak u prvoligaškom društvu, izgubivši od Fulhama s 2:0.

Oba pogotka za goste postigao je Brede Hangeland, u petoj i 49. minuti, što znači da će Birminghamovi navijači strepiti sve do posljednjeg zvižduka posljednjeg kola.

• Obrisan korisnik16.05.2011. u 15:05
    Kako se ovo dogodilo, pa di je bia taj močni Kenny da spasi Liverpool? A joj, a joj...
  • Obrisan korisnik16.05.2011. u 01:29
    tottenham razvalio prvo poluvrijeme, sjećam se jednog jedinog udarca liverpoola u prvom poluvremenu i nekih, ne pretjerujem, 25% lopte u nogama, baš su ih zgazili luka i ekipa, a drugo poluvrijeme, onak, egal, s tim da je liverpool bio malo konkretniji, dobra tekma, luki sam izbrojo od 15. minute... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik15.05.2011. u 22:48
    Ne treba jednom srati pa kasnije jesti ta ista govna , drzi se svoje price i svojih stavova cijeli zivot...Ne kako vjetar puse..Samo to sam htio da kazem..
  • ElKun1015.05.2011. u 22:38