Josip Tolić • utorak, 17.05.2011.

Protekli vikend odigrano je 31. kolo Treće HNL Jug. Najzapaženiji rezultat ostvarili su igrači posljednjeplasirane Mladosti koji su slavili kod drugoplasiranog Neretvanca s 0:1. Prvaci iz Gornjih Raštana naslov su proslavili minimalnom pobjedom protiv Primorca 1929, a čak sedam golova viđeno je u Klisu, gdje su se sastali Uskok i Neretva.

Neretvanac se donedavno s Raštanama borio za prvo mjesto u 3. HNL Jug, a sada mu je upitna i druga pozicija. Nakon što su u prošlom kolu visokim porazom u Omišu (4:0) izgubili svaku nadu u dostizanje vodećih, još jedna blamaža dogodila im se na domaćem terenu. U susretu 31. kola na domaćem terenu u Opuzenu izgubili su od posljednjeplasirane Mladosti iz Prološca s 0:1. Odlučujući trenutak zbio se u prvoj minuti nastavka kada je Hrvoje Erceg lijepo prošao kroz domaću obranu i poentirao za vodstvo gostiju, koje se na kraju pokazalo kao konačni ishod dvoboja.

Mladost se tako tri kola prije kraja prvenstva primaknula 17-plasiranom Zmaju iz Makarske na četiri boda zaostatka, te još ima šanse izbjeći posljednju poziciju koja će, prema svemu sudeći, biti jedina koja znači ispadanje u niži razred.

Raštane su promociju naslova prvaka proslavile na svome terenu pobjedom protiv Primorca 1929. Na Igralištu Tihomira Mitrovića domaćini su poveli u šestoj minuti. Kapetan Prašinara Goran Burčul prošao je po lijevoj strani i proigrao Luku Birkića, a ovaj je s 15-ak metara vrlo lijepo "potegao" za vodstvo domaćih.

U 18. minuti 18-godišnji Anton Rašić udvostručuje vodstvo Raštana još ljepšim pogotkom; bio je to neobranjivi udarac s više od 20 metara koji je išao u sam gornji kut Bartulovićeva gola. Gosti su pred kraj utakmice ipak postigli pogodak koji je unio malo nemira igračima Elvisa Katuše. Mladi Marijan Batinić sve je napravio sam; prošao je po lijevom boku i iskosa zabio počasni pogodak za Stobrečane.

Pravu ljepoticu kola u ponudile su nam momčadi Uskoka i Neretve. Gledatelji su u Klisu mogli vidjeti čak sedam pogodaka, od čega šest u drugom dijelu. Domaćini su poveli u 42. minuti pogotkom Ante Birčića. U prvoj akciji u drugom poluvremenu Neretvani izjednačuju golom Andrije Milinkovića, a isti igrač Metkovcima donosi prvo vodstvo na utakmici u 60. minuti.

Birčić je krasnim udarcem s više od 30 metara u 75. minuti vratio stvari na početak zabivši za 2:2. U napetoj završnici odlučniji i spretniji bili su gosti. U 84. minuti Delalić "tjera vodu na mlin" Neretvi, a samo dvije minute poslije Mioč razrješava pitanje pobjednika pogodivši za 2:4. Iako su domaćini brzo uzvratili golom Jelavića u 88' minuti, gosti su kući odnijeli sva tri boda u vrlo uzbudljivoj predstavi u Klisu.

KONAVLJANIN - MLADOST 1:0

Zaostalu utakmicu 28. kola prošli tjedan odradile su momčadi Konavljanina i Mladosti. U Grudi su bolju igru prikazali domaćini, a pobjednički pogodak postigli su na samom kraju prvog poluvremena. Antun Šmanjak glavom je gađao okvir Jukićeva gola, no pogodio je vratnicu. Na odbijenu loptu prvi je reagirao Slađenko Marić i poslao loptu iza gol-linije. Gosti su u nastavku imali svoje prilike, no do pogotka nisu došli. Završilo je s minimalnih 1:0 za Konavljanin.

Velebit je "razmontirao" Konavljanina u Benkovcu s 4:0 i primaknuo se drugoplasiranom Neretvancu na samo jedan bod zaostatka. Kapetan domaćih Leonardo Barnjak u sedmoj minuti glavom poentira za 1:0, što je njegov 21. gol sezone. Za udvostručenje vodstva pobrinuo se Švađumović u 23. minuti utakmice, a velike zasluge za pogodak idu Gregovu. U 37. minuti akciju za treći gol iza leđa Skaramuce iskreirao je Barnjak, a dovršio Rakić. U drugom dijelu Švađumović postiže svoj drugi pogodak na susretu za 4:0 u 49. minuti, rezultat koji se nije više mijenjao.

Visoku pobjedu ubilježila je i Zagora na domaćem terenu protiv Hrvaca. Unešićani su slavili s 3:0, a sva tri pogotka postignuta su u razmaku od 11 minuta, od 23. do 34., i to nakon prekida. Vodstvo domaćima donio je Blaženko Emer u 23'. Samo dvije minute poslije isti igrač ponovo matira vratara Hrvaca Cvrlju. Za treći pogodak u vrlo kratkom razdoblju zaslužan je Stipe Bačelić u 34. minuti. Domaćini su u nastavku utakmice stali, a gosti nisu pokazali dovoljno aspiracija prema naprijed da bi nešto konkretnije utjecali na konačni ishod dvoboja.

Jadran iz Kaštel Sućurca na svom terenu svladao je ekipu Omiša. Iako su u prošlom kolu gosti prikazali odličnu igru visoko porazivši Neretvanac, na Igralištu Zrinski nisu imali šanse. Ofenziva domaćih isplatila se u 42. minuti, kada Špaleta igra rukom u šesnaestercu Omišana, a sudac Repušić pokazuje na 11 metara. Najstrožu kaznu sigurno realizira Goran Kapitanović svojim 22. pogotkom sezone, čime i dalje drži vrh ljestvice strijelaca. Konačnih 2:0 u 54. minuti donosi Marko Rašić krasnim udarcem iz daljine.

I drugi Jadran, onaj iz Ploča, na domaćem je terenu slavio s dva gola razlike. Dubrovački GOŠK poražen je s 3:1. 40-godišnji Darko Cvijanović u osmoj minuti s 18 metara udaljenosti fenomenalno pogađa za 1:0. U 23. minuti obrambeni igrač Jadrana Krstičević nes(p)retno pogađa vlastitu mrežu za izjednačenje. U drugom dijelu Pločani ipak nisu dopustili iznenađenje; u 52. novo vodstvo domaćima donosi Karamatić, a sjajnu predstavu Cvijanović je zaokružio svojim drugim golom u 65'.

U ogledu dvojice Zmajeva uspješniji je bio onaj iz Blata. Na Igralištu Zlinje Korčulani su svladali Makarane s 2:1. Domaćini su poveli u 39. minuti pogotkom Ivana Bačića. Uporni gosti, koji su na Korčulu doputovali sa samo 11 igrača, u 63. minuti izjednačuju rezultat preko Vedrana Kazazića. Razlika u kvaliteti, ali i brojnosti došla je na vidjelo u 81. minuti, kada igrač makarskog Zmaja Zelić igra rukom u svom šesnaestercu, što koristi Igor Antić s bijele točke za konačnih 2:1. Domaćini su tako upotpunili sjajan tjedan, nakon osvajanja Županijskog kupa prošle srijede. U finalu, koje se igralo u Dubrovniku, svladali su Neretvu s 3:1, a donosimo vam i sažetak dvoboja.

Pregled kola, u kojem je pao čak 31 gol (3.4 po utakmici) zaključujemo ogledom u Kninu gdje su se sastali Dinara i Primorac iz Biograda. U efikasnom dvoboju domaćini su poveli u četvrtoj minuti golom Mladena Bajamića, kojemu je asistirao Jurič, a koji je najavio svoj sjajan dan. Iako su gosti poravnali rezultat u 33' preko mladog Ante Milata, Bajamić samo tri minute potom koristi priliku s bijele točke nakon igranja rukom gostujuće obrane unutar 16 metara. Do hat-tricka Mladen dolazi već u 40. minuti, sjajno se snašavši u gužvi u petercu Biograđana. U drugom poluvremenu mreže su mirovale.