Austria teško, Zvezda lagano

Damir Žbulj • petak, 05.08.2011.

Bogati večernji raspored za ljubitelje europskog nogometa, osim predstava naših nogometaša, ponudio je još pregršt utakmica koje su odlučivale o sudionicima idućeg pretkola natjecanja u Europskoj ligi. Nakon drame u Beču, Austria je prošla ljubljansku Olimpiju, Sparta je potvrdila dominaciju nad Sarajevom, dok su prolaz dalje osigurali PAOK i Hearts, stari Dinamovi poznanici. Prosinečki je sa Zvezdom prošao Ventspils ukupnim rezultatom 9:1.

Bečka Austria i ljubljanska Olimpija ušle su u uzvratni dvoboj rezultatski poravnate, međutim, zadovoljniji su mogli biti Austrijanci zbog pogotka postignutog u gostima prije tjedan dana. Uzbudljivi uzvrat obilovao je golovima, crvenim kartonima, a junak domaće pobjede bio je Nacer Barazite, koji se u tri navrata upisao u listu strijelaca. Domaći su poveli u 18. minuti preko već spomenutog Barazitea, što je i bio rezultat na poluvremenu, da bi isti igrač, već na samom početku nastavka, prednost povećao na dva pogotka viška. Situaciju austrijskom predstavniku komplicira Grünwald, koji u 50. minuti, zbog druge javne opomene, dobiva crveni karton. Samo četiri minute kasnije Vršič te još pet minuta nakon Jović vraćaju Slovence u igru izjednačenjem rezultata na 2:2.

Međutim, pogodak vrijedan prolaza u iduće pretkolo, postiže ponovno Barazite, realiziravši kazneni udarac u 69. minuti dvoboja. Milan Anđelković dobio je drugi žuti, pa tako i crveni karton u 72. minuti, a s poravnatim snagama na terenu promjene rezultata do kraja susreta više nije bilo. Priliku je na kraju dobio i Kaja Rogulj, koji je odigrao posljednjih osam minuta dvoboja za domaće

Češka Sparta iz Praga potvrdila se kao pretežak suparnik za Sarajevo. Veliki kapital od pet pogodak viška iz prvog dvoboja Česima je bio i više nego dovoljan. Uspjeli su prolaz potvrditi novom pobjedom i na stadionu Asim Ferhatović Hase. Manuel Pamić odigrao je čitav susret za pobjednike, Andrej Kerić ušao je u 65. minuti, dok su pogotke postigli Kweuke u 20. te Matejovsky u 36. minuti utakmice.

Crvena Zvezda Roberta Prosinečkog lagano se obračunala s Ventspilsom. Pobjeda 1:2 s gostovanja potvrđena je 'demoliranjem' u uzvratu, a uspjeli su svom protivniku u 90 minuta pospremiti čak sedam pogodaka. Federico Martinez otvorio je golijadu pogotkom u vlastitu mrežu u 13. minuti. Lazović je na 2:0 povisio u 26. Do kraja susreta dva puta su se u strijelce upisali Borja i Kaluđerović, jenom je precizan bio MeZenga, dok je kapetan Nenad Kovačević uspio promašiti i kazneni udarac.

Grčki Olympiacos Volou je protiv luksemburških 'liliputanaca' s još tri pogotka u mreži potvrdio istovjetnu pobjedu iz prvog susreta, a u strijelce su se upisali Juan Martín u 30., Zoltán Szélesi u 58. te Elias Solakis u 83. minuti susreta. Još jedan grčki predstavnik bez većih problema se obračunao sa svojim večerašnjim protivnikom. Pobjedu 2:0 iz prve utakmice na gostovanju kod Valerenge, PAOK je potvrdio s nova tri gola u mreži Norvežana. Na vratina Grka od prve minute zaigrao je i naš Dario Krešić te je čitavih 90 minuta, protiv ekipe koja je prije samo nekoliko dana u prijateljskom dvoboju Liverpoolu zabila tri 'komada', sačuvao mrežu netaknutom. Dinamov krvnik iz prošle sezone poveo je golom Vieirinhe u 45. minuti utakmice. Početkom nastavak precizan je Athanasiadis, dok je na konačnih i uvjerljivih 3:0 postavio Fotakis već u 58. minuti dvoboja.

Još jedan poznanik zagrebačkih Modrih, škotski Hearts, sigurno se plasirao u iduće pretkolo natjecanja Europske lige. Neodlučenih 1:1 iz prve utakmice potvrdili su uvjerljivom pobjedom na svom Tynecastlu protiv mađarskog Paksa. Dva puta Stevenson, po jednom Driver i Skacel bili su precizni za domaće, dok je gostima počasni pogodak donio Böde, minutu prije kraja susreta.

Nogometaši Omonije već su u prvoj utakmici na Cipru gotovo riješili pitanje ukupnog pobjednika. Svladali su Den Haag 3:0 te su u Nizozemsku stigli s namjerom kako bez puno muke sačuvati veliku prednost. Zacrtano su i ostvarili, iako su doživjeli minimalan poraz. Belgijac Derijck donio je pobjedu svojoj ekipi pogotkom u 53. minuti, ali to nije bilo dovoljno za prolaz Nizozemaca.

Švicarski Young Boysi iz Berna su na uzvrat kod belgijskog Westerloa stigli s prednošću od dva pogotka razlike, a jedinu brigu zadavao im je jedan gol koji su primili na svom travnjaku. Međutim, i u uzvratu su pokazali kako su bolja i kvalitetnija ekipa te su stigli do još jedne uvjerljive pobjede. Poveli su već u petoj minuti preko Schneuwlyja, da bi na 0:2 povisio njegova zamjena na terenu Henri Bienvenu u 77. minuti susreta. Mogli su gosti i do uvjerljivije pobjede, u sudačkoj nadoknadi kazneni udarac nije realizirao Alexander Farnerud, što nije imalo nikakav utjecaj na konačni rezultat.

Hapoel iz Tel Aviva si je nakon uvjerljivog 4:0 slavlja u prvom susretu mogao i priuštiti poraz za napredak u iduću fazu natjecanja. Ukupnu prednost potvrdili su pogotkom već u samom otvaranju uzvratnog susreta, precizan je u prvoj minuti bio Omer Damari. No, Vaduz okreće rezultat golovima Zannija i Rafinhe pred sam kraj dvoboja, za utješno slavlje na domaćem terenu.

Rabotnički je opasno živio sve do same završnice utakmice protiv Anorthosisa iz Famaguste. Prednost iz prvog dvoboja gosti su nadoknadili u nastavku ovog susreta. Prvo je Jan Rezek pogodio za 0:1 u 50., da bi u 65. minuti Cristovao gostima osigurao u tom trenutku barem produžetke. međutim, spasitelj za domaće bio je Kumbev, koji je tri minute prije isteka regularnog vremena osigurao prolaz Makedoncima.

AZ Alkmaar je sačuvao 2:0 prednost iz prvog susreta odigravši kod Jabloneca 1:1, dok je ukrajinski Karpaty identičnu prednost iz prvog dvoboja potvrdio novom pobjedom kod irskog St Patricka. Bilo je sigurnih 1:3. Vitoria Guimaraes je protiv danskog Midtjyllanda okrenula rezultat te je, nakon vodstva gostiju od 26. minute, golovima Faouzija i Targina osigurala prolaz dalje. U danskim redovima Kristijan Ipša odigrao je čitav susret.

• Krokodil05.08.2011. u 11:55
    wow.. 7:0 to nije lako ni protiv treceligasa... al sta im je sve uslo... onaj prvi, pa slobodnjak, pa treci i zadnji... pa jos uspjeli promasit penal... koja utakmica :)))