Crnogorci do slavlja poslije produžetka

Josip Tolić • srijeda, 31.08.2011.

U prvoj utakmici prvog kola Europskog prvenstva u skupini C, gdje nastupa Hrvatska, crnogorska reprezentacija nakon produžetka svladala je ekipu Makedonije rezultatom 70:65 u vrlo izjednačenoj utakmici.

Momčadi su se izmjenjivale u vodstvu tijekom cijelog susreta, no nikada nekom osjetnijom prednošću. Crnogorci se na početku odvajaju na 7:2 uz veliku predstavu Dašića, no potpomognuti brojnim izgubljenim loptama Crnogoraca, Makedonci krajem prve četvrtine od zaostatka 15:8 stižu na 15:14 te se u drugoj četvrtini potpuno bude, predvođeni naturaliziranim Amerikancem McCalebbom, te na poluvrijeme odlaze s pet poena prednosti (30:25).

Tricom stranca na drugoj strani Omara Cooka izabranici Dejana Radonjića konačno preuzimaju stvari u svoje ruke te prelaze u vodstvo u prvim minutama treće dionice. Unatoč odvajanju na "plus pet" Crne Gore, u četvrtu četvrtinu ušlo se s izjednačenim rezultatom (49:49).

Neizvjesno se nastavilo i u zadnjoj četvrtini, a vidjeli smo gotovo isti scenarij: obračun dvojice naturaliziranih Amerikanaca odnio je prednost Crnoj gori od sedam koševa zahvaljujući Cooku i Pekoviću, a potom su se Makedonci još jednom vratili u utakmicu pred sam kraj regularnog dijela nakon slobodnih bacanja Stojanovskog i odveli utakmicu u produžetak.

Najbitniji trenutak uslijedio je nakon toga kad je Peković izborio petu osobnu grešku McCalebba što je potpuno hendikepiralo Makedonce u dodanom vremenu, omogućivši Crnoj Gori konačno slavlje 70:65. Najefikasniji u redovima Crnogoraca bio je Vladimir Dašić s 20 koševa i 16 skokova, a Dragičević je dodao 12 ubačaja. Kod poraženih McCalebb je ubacio 17 koševa i pridodao četiri asistencije.