Fincima uvjerljiva pobjeda

Mišo Gulić • subota, 10.09.2011.

Finci su protiv Gruzije upisali prvu pobjedu u drugom krugu i tako zadržali kakvu takvu nadu u prolaz dalje. Odlučujući faktor bila je klupa Finske, dok s druge strane gruzijski starteri, nisu imali takvu podršku svojih suigrača.

Finska je ipak našla protivnika po mjeri i prilično lako upisala prve bodove u drugom krugu Europskog prvenstva. Gruzijci, koji su bili oslabljeni neigranjem Pačulije i Tsintsadzea, dobro su se držali do sredite treće četvrtine kada je presudila duža klupa i odličan šut za tri poena reprezentacije Finske.

Finci su u susret ušli na sebi svojstven način te su dalekometnom artiljerijom preuzeli inicijativu, ali sjajno je s druge strane parirao Sanikidze i Gruzijce držao u igri do sredine četvrtine kada ponovno Finci rade seriju za prednost od 22:13 nakon prvih deset minuta igre. U tom periodu finska klupa je postigla čak 14 koševa, što je donijelo i prevagu na njihovu stranu.

Serijom 8:0 na otvaranju druge dionice Gruzijci dolaze na samo minus jedan i ponovno utakmicu vraćaju u okvire neizvjesnosti, a svemu su kumovale čak četiri izgubljene lopte Finaca. Do odlaska na odmor igralo se koš za koš, a na predah ipak Finci odlaze s prednošću od 36:33.

Gruzijci su držali priključak sve do četiri minute prije kraja treće četvrtine i rezultata 50:48, nakon čega Finci rade seriju 9:0 i bilježe do tada najvećih +11 (48:59), a prije odlučujućih deset minuta semafor je pokazivao 61:52.

Na otvaranju posljednje četvrtine Finci koriste svoj širok spektar strijelaca pa nakon pet minuta igre, nakon trice Koponena i ubačaja s crte za slobodna bacanja Kottija, odlaze na 77:61. Do kraja susreta bilo je to samo odrađivanje posla za reprezentativce Finske, a krajnji rezultat bio je 87:73.

U redovima pobjednika najistaknutiji su bili Koivisto s 14 te Kotti i Koponen s po 12 ubačaja, dok su kod Gruzijaca bolji od ostalih bili Shanikidze koji je ubacio 16 i Shermadini s 13 koševa.