Makedonija razmontirala Sloveniju

Branimir Markota • subota, 10.09.2011.

Nastavlja se makedonska bajka u Litvi. Makedonija je sigurnom i uvjerljivom igrom potpuno nadigrala neraspoložene Slovence i ubilježila šestu pobjedu u nizu na ovom Eurobasketu i zasjela na čelnu poziciju skupine F. Konačnih 68:59 je čak i dobar rezultat za Slovence jer su u jednom trenutku bili u zaostatku čak 17 koševa.

Makedonci su odlično otvorili susret i već nakon tri minute imali su prednost 7:0. Nakon početne nervoze budi se slovenski play Goran Dragič koji je sjajnom solo dionicom od sedam uzastopnih koševa izjednačio rezultat. Nakon toga Makedonci predvođeni opet izvrsnim McCalebbom prave seriju i odlaze na 19:9. Slovenci ipak do kraja prve četvrtine uspijevaju smanjiti na 20:16.

Slovenci su bolje započeli drugu četvrtinu te su čak i poveli i držali rezultatsku neizvjesnost prvih pet minuta druge četvrtine. Nakon toga Makedonci su zatvorili reket u obrani, a u napadu ih je krenuo šut te rade seriju 10:0 i odlaze na 39:29. U posljednjem napadu Slovenci košem do tada nevidljivog Lorbeka smanjuju na 39:31 i tim rezultatom se odlazi na predah.

Treća četvrtina protekla je u dominaciji makedonske reprezentacije koja je uspješno održavala stečenu prednost iz prvog dijela te ju je i na kraju podebljala. U ovoj se četvrtini McCalebbu priključio i Ilievski za kojeg Slovenci nisu imali rješenja. Makedonci zaključuju ovaj period igre s 54:42.

Makedonci furiozno kreću u posljednju četvrtinu i već nakon tri minute rješavaju utakmicu. Odlaze na 17 razlike (61:44) i tu je slovenskim nadama bio kraj. Na kraju su se Makedonci opustili što su Slovenci iskoristili te ublažili poraz na podnošljivih 68:59.

Najefikasniji u makedonskim redovima bio je opet McCalebb s 19 poena, dok je 14 dodao Ilievski. Slovenci su imali tek jednog dvocifrenog igrača, Gorana Dragiča koji je postigao 20 koševa, dok su ostali igrači potpuno podbacili.

Makedonci su tako preuzeli vodeće mjesto skupine F, a ukoliko Grci večeras pobijede Ruse, prenoćit će dvije noći na toj poziciji i u ponedjeljak će protiv Rusije pokušati ispisati još jednu stranicu svoje košarkaške povijesti. Maljkovićevim trupama pak ostaju brige i dva dana analiziranja Finaca s kojima će odmjeriti snage u ponedjeljak u izravnom dvoboju za prolaz u četvrtfinale.