Lyon preuzeo vrh, novi poraz Marseillea

Marko Domljanović • subota, 10.09.2011.

Odigrano je sedam utakmica petog kola Ligue 1 koje su ponudile pregršt uzbuđenja i zanimljivosti. Ajaccio je tako došao do prve ovosezonske pobjede, Lyon privremeno preuzeo vrh, a Marseille nastavio loš niz koji traje od ulaska u sezonu.

Ajaccio je na domaćem terenu preokretom došao do prve ovosezonske pobjede, a predaju je morao potpisati Valenciennes. Gaël Danic doveo je goste u vodstvo u 36. minuti, ali domaćini furiozno otvaraju nastavak i golovima Frédérica Sammaritana u 47. i 54. minuti preokreću rezultat. Samo četiri minute kasnije Ilan pogađa za konačnih 3:1 i bijeg Ajaccioa sa dna ljestvice.

Još jedan preokret vidjeli smo u Saint-Étienneu gdje je gostovao branitelj naslova Lille. Domaćini su rano poveli nakon što je David Rozenhal pogodio vlastitu mrežu u sedmoj minuti, ali Loris Nery u 34. minuti dobija crveni karton i ostavlja svoju momčad sa igračem manje. Prvaci to koriste u drugom poluvremenu, a najzaslužniji za to je Eden Hazard koji pogađa najprije u 55., a zatim i u 73. minuti. Točku na i stavlja Ludovic Obraniak pogotkom u 86. minuti.

I Lyon našeg Dejana Lovrena bio je uspješan u gostima - ovaj put je kapitulirao Dijon. Maxime Gonalons doveo je Lavove u vodstvo već u sedmoj minuti, ali domaćini uzvraćaju preko Benjamina Corgneta dvije minute prije kraja poluvremena. Taj pogodak je natjerao goste na dodatni angažman u drugom poluvremenu i mrežu Dijona već u 53. minuti pogađa Bafetimbi Gomis. To je ujedno bio i konačan rezultat zahvaljujući kojem je Lyon dospio na sam vrh prvenstvene ljestvice, a tamo će i ostati ukoliko Montpellier sutra ne pobjedi Nice.

Toulouse je u sudačkoj nadoknadi uspio iščupati pobjedu kod Caena. Domaćini su tijekom cijelog susreta bili u podređenom položaju i nisu uspjeli uputiti niti jedan udarac u okvir gola dok ih Toulouse je uputio šest. Posljednji od njih, onaj Etiennea Capouea pronašao je put do mreže u 92. minuti i lansirao goste na treće mjesto prvenstvene ljestvice.

Novi prvoligaš Evian se još jednom pokazao kao vrlo čvrsta momčad protiv koje će se svaki protivnik morati dobro namučiti da dođe do bodova. U ovom kolu osjetio je to i Bordeaux koji usprkos dominaciji na travnjaku nije uspio zabiti na svom Stade Chaban-Delmasu i morao se zadovoljiti bodom. Ovo je šesti bod Eviana koji je dosad u prvenstvu pretrpio samo jedan poraz i dijeli deseto mjesto sa svojim današnjim domaćinima.

Bodove su podijelili i Sochaux i Lorient, ali je na njihovoj utakmici ipak bilo pogodaka. Edouard Butin doveo je domaćine u vodstvo pet minuta prije kraja prvog poluvremena i taj je rezultat vrijedio sve do 88. minute. Tada Innocent Emeghara pogađa za bod Lorienta i baca navijače Sochauxa u očaj.

Posljednju utakmicu dana odigrali su Marseille i Rennais. U izjednačenom i pomalo nervoznom prvom poluvremenu nije bilo većih uzbuđenja ni promjene rezultata. Ipak, u drugom poluvremenu se Marseille budi i preuzima dominaciju na terenu. Počinje opsada Costilovih vrata ali pogotka nema. Kazna za to stiže u 76. minuti kada Jires Kembo-Ekoko bježi obrani domaćina i pogađa za 0:1. Bio je to šok od kojeg se Marseille više nije oporavio i Rennais odnosi tri velika boda, a Marseille mora dobro razmisliti što i kako dalje jer su se sasvim sigurno nadali boljem učinku od tri boda iz pet utakmica.

• Obrisan korisnik11.09.2011. u 11:35
    lovren je dobar branic projsecan,samo se nije uklopio jos u reprezentaciju sa corlukom a ni s simunicem
  • Obrisan korisnik11.09.2011. u 10:06
    lovren odigrao solidno cijelu utakmicu, dečka svi proglašavaju rupom ne vidim zašto!
  • Obrisan korisnik11.09.2011. u 07:44
    Didier do viđenja, nadam se, sramotan start sezone...