PSV i Ajax podijelili bodove u derbiju

Josip Piršljin • nedjelja, 18.09.2011.

U šestom kolu nizozemske Eredivisie veliki derbi odigrali su PSV i Ajax. U vrlo zanimljivoj utakmici koju je obilježila teška ozljeda domaćeg vratara momčadi su podijelile bodove odigravši 2:2.

Ajax je remijem na Philips stadionu u Eindhovenu zadržao vodeću poziciju u prvenstvu koju sad dijeli s Feyenoordom. PSV je dva puta dolazio do vodstva i bio blizu konačnog slavlja, ali igrači Franka de Boera uspjeli su u Amsterdam odnijeti jedan bod, te PSV ostaje na petom mjestu.

Počelo je odlično za ekipu Freda Ruttena koja je već u drugoj minuti zabila pogodak i došla do početne prednosti. Strijelac je bio slovenski reprezentativac Tim Matavž. Ajax se uspio oporaviti od uvodnog šoka, a u 30. minuti došlo je do dužeg prekida igre. U sudaru sa suigračem Derijckom teže se ozlijedio vratar PSV-a Tyton, te mu se ukazivala pomoć na terenu otprilike 15 minuta koliko je trajala i sudačka nadoknada prvog dijela.

Nakon što se igra nastavila, igrači i navijači PSV-a doživjeli su novi udarac kada je Ajax izjednačio na 1:1. Gol je postigao Sigthorsson prebacivši domaćeg vratara i s tim rezultatom se otišlo na predah.

Početkom nastavka igrači PSV-a krenuli su u žestoke napade prema vratima Vermeera i vršili konstantni pritisak na gostujuću obranu. U 50. minuti dobru je priliku imao Matavž, no pucao je malo previsoko iz blizine.

Napadi domaćih isplatili su se četiri minute kasnije kada je Van der Wiel u svom šesnaestercu srušio Mertensa i sudac je pokazao na bijelu točku. Siguran realizator najstrože kazne bio je Wijnaldum i PSV je opet imao prednost.

Odmah u sljedećoj akciji igrači iz Eindhovena mogli su doći do novog pogotka kada je Mertens izašao sam pred Vermeera i zaobišao ga, no loptu s crte u posljednji tren izbija Alderweireld. Sredinom drugog dijela Ajax je uspio primiriti igru i sve više prijetiti Sinouhu, a u 79. minuti Kopljanici su ponovno izjednačili rezultat.

Van der Wiel je s desne strane ubacio loptu u sredinu šesnaesterca gdje se nalazio Rus Bulikin koji pogađa suprotni kut domaćeg vratara i postavlja konačnih 2:2.

U ostalim utakmicama šestog kola uvjerljive pobjede upisali su nogometaši Feyenoorda, Vitessea i Heerenveena, a do tri boda došli su i Groningen i NAC Breda.

Feyenoord je slavio s 4:0 protiv De Graafschapa u Rotterdamu premda još na poluvremenu nije bilo pogodaka. Ipak, u nastavku se bude domaći, a u 47. minuti za 1:0 zabija Schaken. Iz kaznenog udarca prednost Feyenoorda povećava Guidetti, a do kraja susreta još su zabili Leerdam i Fernandez iz drugog jedanaesterca.

Heerenveen je na gostovanju upisao visoku pobjedu protiv VVV Venla, ali domaći su se držali sve do 74. minute kada zabija Narsingh. U 82. minuti novi gol postiže Dost, a posao završava Assaidi u pretposljednjoj minuti.

Najuvjerljiviju pobjedu ostvario je Vitesse koji je s čak 5:0 svladao Rodu, a do prvog slavlja u ovoj sezoni došli su i igrači NAC Brede koji su s 2:1 pobijedili NEC Nijmegen. Excelsior je i dalje na samo jednom osvojenom bodu jer je doživio peti poraz, ovog puta od Groningena.