AZ preuzeo vrh u Nizozemskoj

Josip Piršljin • nedjelja, 25.09.2011.

Nogometaši AZ Alkmaara ostali su sami na čelu prvenstvene ljestvice u nizozemskoj Eredivisiji pobjedom na domaćem terenu protiv Feyenoorda. U ostalim utakmicama pobjede su još upisali i Waalwijk, Groningen, te Vitesse.

AZ je pred vlastitim navijačima došao do sva tri boda u susretu protiv uvijek neugodnog Feyenoorda. Sastav Gerta Verbeeka tako je upisao šestu pobjedu u sedam uvodnih kola prvenstva. Gosti su vodili na poluvremenu, ali u nastavku susreta AZ preokreće rezultat.

Do 36. minute mreže su mirovale, a onda je pogodak za momčad Ronalda Koemana postigao Otman Bakkal. S minimalnim vodstvom Feyenoord je otišao na predah, a domaći se bude u drugih 45 minuta. Najprije je nakon sat vremena igre izjednačio Rasmus Elm, a novi udarac za gostujuću ekipu događa se osam minuta kasnije kada crveni karton zarađuje Kelvin Leerdam.

Domaći su nogometaši nakon brojčane prednosti još malo stisli i na kraju im se trud isplatio. Pet minuta prije isteka 90. minute za 2:1 i potpuni preokret pogodak postiže Australac Brett Holman. Feyenoord je ovim porazom pao na peto mjesto na tablici.

Waalwijk je nastavio pružati dobre igre ove sezone, te su i u ovom kolu stigli do pobjede. Svladali su momčad NEC-a iz Nijmegena rezultatom 2:0 i tako se popeli na sedmu poziciju. Castillion je bio precizan u prvom poluvremenu za početno vodstvo, a u nastavku je sva tri boda potvrdio Ten Voorde.

U vrlo zanimljivoj i šokantnoj utakmici Groningen je na gostovanju u Doetinchemu kod De Graafschapa uspio u sudačkoj nadoknadi preokrenuti vodstvo domaćih. Groningen je imao početno vodstvo golom Texeire, no tada De Graafschap dva puta trese protivničku mrežu preko Rosea i Wormgoora. Ipak, tri boda upisuju gosti s dva pogotka u sudačkoj nadoknadi kada su za 3:2 precizni bili Texeira i Dušan Tadić.

Excelsior je upisao još jedan poraz, te je ostao na jednom bodu iz sedam utakmica. Bolji od njih bili su igrači Vitessea koji su na gostovanju u Rotterdamu slavili s 2:0. U 12. minuti precizan je bio igrač iz Obale Bjelokosti Bono Wilfried, a napadač Vitessea se i po drugi put upisao u strijelce deset minuta kasnije za konačnih 2:0.