Ajax i Twente podijelili bodove

Branimir Markota • subota, 24.09.2011.

Večeras je odigrano pet utakmica sedmog kola Eredivisie. U derbiju kola Ajax i Twente su u Amsterdamu podijelili bodove odigravši 1:1, PSV je unakazio Rodu sa 7:1, uspješni domaćini bili su i Den Haag i NAC, dok su Heerenveen i Heracles remizirali.

Ajax je u lijepom dekoru Amsterdam arene dočekao vodeći Twente i od početka je pokazao tko je domaćin, a tko gost u ovom susretu. Ajax je bolje otvorio utakmicu i već u 2. minuti imao je lijepu šansu za vodstvo. Van der Wiel je lijepo prošao po desnoj strani, no njegova lopta koja je bila nešto između centaršuta i udarca po golu završila je pokraj desne vratnice Mihaylova. Gosti uzvraćaju u 9. minuti preko veznjaka Janssena koji je sporo reagirao u izglednoj prilici pa ga je domaća obrana uspjela spriječiti.

U 10. minuti Ajax je poveo iz odlične kontre. Twente je izveo korner kojeg je domaća obrana uspješno otklonila. Lopta je došla do Boerrigtera koji je odlično prošao po lijevoj strani i nesebično uposlio Sulejmanija kojemu nije bio problem zatresti gostujuću mrežu. U 15. minuti trebalo je biti 2:0 za Kopljanike. Vertonghen je nakon prekida s desne strane postigao regularan pogodak, no djelitelj pravde Pieter Vink na asistenciju je svog pomoćnika neopravdano poništio gol.

Nakon toga igra se malo primirila, Ajax je i dalje imao inicijativu, ali njegovi napadači nisu u nekoliko izglednih situacija bili pribrani i na odmor se otišlo sa samo 1:0 za domaćina.

Početak nastavka obilježila je Ajaxova dominacija. U 52. minuti Eriksen je lijepo proigrao Sigthorssona, no njegov udarac uspješno je zaustavio Mihaylov. Oko 60. minute Twente se oslobađa Ajaxovog pritiska i nameće svoj ritam.

Stopostotnu priliku gosti imaju u 65. minuti. Bajrami je lijepo centrirao s lijeve strane, a Landzaat iz odlične prilike glavom pogađa domaćeg vratara Vermeera. U 70. minuti krasna prigoda za domaćina. Siem de Jong sam se izborio za priliku, no njegov udarac završio je na vrhu tribina Amsterdam arene.

Do kraja utakmice igralo se obostrano otvoreno, napadi su se izmjenjivali kao na tekućoj vrpci i iz jednog takvog napada Twente je izjednačio. U 86. minuti. Wisgerhof je odličnim centaršutom na desnoj strani pronašao Luuka de Jonga koji je iz blizine matirao Vermeera. Ajax je pokušao završnim pritiskom doći do pobjede no gostujuća obrana je uspjela otkloniti sve opasnosti i bar večeras ostaviti Twente na vodećoj poziciji na tablici.

Nogometaši PSV-a u svom dvorištu na Philips stadionu dočekali su Rodu iz Kerkradea. Gosti su se loše proveli te su pretrpjeli jedan od najvećih poraza u svojoj povijesti. Nemilosrdni PSV utrpao im je čak sedam komada, a posebno je bio raspoložen belgijski reprezentativac u redovima PSV-a Dries Mertens koji je postigao četiri pogotka.

PSV-u je posao uvelike olakšao njihov lijevi branič na posudbi u Rodi, Srbin Jagoš Vuković koji je u 19. minuti zaradio izravni crveni karton. Inače, PSV je poveo već u 15. minuti preko Šveđanina Toivonena. 2:0 na semaforu se pojavljuje u 20. minuti kada je Mertens savladao nemoćnog Kieszeka. Do kraja prvog dijela gosti su još dva puta morali priznati kapitulaciju. U 33. minuti strijelac je Mertens, a minutu kasnije Kevin Strootman.

U nastavku ista priča. Redaju se napadi domaćina i bilo je samo pitanje s kojom porcijom će Roda otići kući. No, u jeku domaćih napada gosti su iskoristili neopreznost domaćina i uspjeli postići počasni pogodak preko Malkija u 56. minuti. Nakon primljenog pogotka PSV se uozbiljio i još u tri navrata matirao goste. Mertens je ponovno strijelac u 58. minuti. Slovenac Matavž zabija za 6:1, a točku na "i " i konačnih 7:1 postavlja večeras sjajno raspoloženi Mertens. Treba istaći da Wijnaldum za domaćina u 60. minuti nije iskoristio kazneni udarac.

U ostalim večerašnjim susretima Den Haag je na domaćem terenu golovima Verhoeka i Mađara Gabora Horvatha iz prvog dijela savladao Venlo, NAC Breda je u posljednjim trenutcima susreta pogotkom Keesa Luycksa slavila nad domaćem terenu protiv Utrechta. Heerenveen nije uspio sačuvati na domaćem terenu vodstvo (Assaidi 29') iz prvog dijela protiv Heraclesa. Gosti su iščupali bod u 72. minuti preko Armenterosa.