Ajax izvukao remi protiv Feyenoorda

Josip Piršljin • nedjelja, 23.10.2011.

U derbiju desetog kola nizozemske Eredivisie Feyenoord je na Amsterdam Areni uspio ostati neporažen odigravši 1:1. Gosti su imali i vodstvo i igrača više, ali Ajax je ipak pred svojim navijačima izvukao bod.

Ajax je pun samopouzdanja nakon pobjede nad Dinamom u Ligi prvaka išao na sva tri boda i u domaćoj utakmici s rivalom iz Rotterdama Feyenoordom, ali na kraju sastav Franka de Boera ipak mora biti zadovoljan remijem. Nogometaši Ronalda Koemana odigrali su strpljivo prepustivši inicijativu Ajaxu, i ovim rezultatom ostaju ispred Kopljanika na prvenstvenoj tablici.

U početku utakmice dominaciju su uspostavili nogometaši Ajaxa, no nisu imali previše izglednih situacija. U 19. minuti su imali najbolju priliku kada je Theo Janssen pogodio vratnicu, a samo tri minute kasnije uzvratili su gostujući igrači preko Rubena Schakena koji je udarcem iz okreta pokušao iznenaditi Kennetha Vermeera, no vratar Kopljanika je bio na mjestu.

U nastavku susreta bude se gosti i sve više prijete Vermeeru, a u 56. minuti su bili blizu vodećem pogotku kada se nakon kornera u sjajnoj poziciji našao Kevin Leerdam, no njegov udarac glavom je bio dosta neprecizan. Janssen je nedugo kasnije opasno pucao iz slobodnjaka, ali lopta je otišla malo iznad vratnice Feyenoorda.

Gosti iz Rotterdama su poveli u 61. minuti. Nakon ubačaja iz kornera u domaćem je šesnaestercu nastala gužva, a udarac koji je uputio Stefan de Vrij se odbija od vratara Ajaxa i uz pomoć vratnice ulazi u mrežu. Poslije tog šoka za domaće igrače i navijače uslijedio je još jedan.

Igrala se 64. minuta kada je Guyon Fernandez izašao sam na Vermeera, a vratar Ajaxa ga ruši izvan svog kaznenog prostora i za to dobija izravni crveni karton. Ipak, Kopljanici su s igračem manje sjajno reagirali i već tri minute kasnije uspjeli izjednačiti. Za 1:1 strijelac je bio Jan Vertonghen glavom nakon kornera. Do kraja susreta moglo je biti još pogodaka na obje strane, no rezultat se nije mijenjao.

U prvih pet utakmica desetog kola koje su odigrane jučer i u petak, domaće momčadi su upisale tri pobjede, dok su na gostovanjima bili uspješni Heerenveen i Heracles. Heerenveen je bio uvjerljiv kod Utrechta s 4:1 čime se popeo na osmu poziciju, a pogotke su postigli Kums, Dost, Đuričić i Assaidi, dok je za domaće zabio Rodney Sneijder.

Venlo je istovjetnim rezultatom svladao Waalwijk i upisao prvu ovosezonsku pobjedu, no nije se pomaknuo s pretposljednje pozicije. Zadnji na tablici je ostao Excelsior koji je ovog puta izgubio od Heraclesa s 2:0. Minimalnu, ali vrlo vrijednu pobjedu za pomak u sredinu ljestvice ostvario je ADO Den Haag, a do sva tri boda konačno su došli i igrači De Graafschapa.