Ajax demolirao Rodu

Branimir Markota • subota, 29.10.2011.

Nogometaši Ajaxa uspješno su odradili posljednje iskušenje uoči sraza s Dinamom u Ligi prvaka. S uvjerljivih 4:0 svladali su slabašnu Rodu. U derbiju kola Twente i PSV podijelili su bodove u Enschedeu odigravši 2:2.

U samo četiri dana nogometaši Ajaxa su dva puta gostovali kod Rode u Kerkradeu. Nakon što su uspješno odradili kup utakmicu u srijedu, večeras su Kopljanici još lakše došli do prvenstvene pobjede te se u pobjedničkom ritmu okreću prema Ligi prvaka i utakmici protiv Dinama u srijedu.

Kopljanici su se autoritativno postavili od samog početka i odmah dali do znanja tko je gazda na terenu. Ajax je poveo već u 6. minuti. Strijelac vodećeg pogotka bio je Eriksen na asistenciju večeras iznimno raspoloženog Janssena.

Vezane vijesti

Do kraja prvog dijela Kopljanici su dominirali, no nisu uspjeli zatresti mrežu domaćeg vratara Kieszeka.

U nastavku je Ajax nastavio svoju dominaciju te je razgolitio domaću momčad i napunio do vrha Kieszekovu mrežu. Golijada je započela već u 50. minuti kada je Janssen udvostručio vodstvo Ajaxa. Na treći pogodak se čekalo do 57. minute. Lukoki je zabio za 3:0 na asistenciju Anite.

Nakon furioznog otvaranja drugog dijela Kopljanici su u idućih pola sata malo spustili gas te se do četvrtog pogotka čekalo do 85. minute kada je Ebicilio postavio konačnih 4:0.

Derbi 11. kola odigran je u Enschedeu gdje je domaći Twente dočekao PSV iz Eindhovena. Zanimljiva utakmica završila je rezultatom 2:2, čemu se najviše vesele nogometaši Alkmaara koji bi se eventualnom sutrašnjom pobjedom nad Heraclesom odvojili na vrhu na velikih šest bodova prednosti ispred ova dva kluba.

Domaćin je otvorenom igrom u početnim minutama najavio igru na pobjedu. Takva igra urodila je plodom već u 10. minuti kada je Douglas matirao gostujućeg vratara Andreasa Isakssona. PSV je odgovorio već u idućoj minuti. Na loptu ubačenu s desne strane odlično je reagirao Labyad koji donosi izjednačenje gostima, no mora se priznati da je lopta uz dosta sreće završila u Mihailovoj mreži. Do kraja poluvremena igra se smirili i u svlačionicu se otišlo s 1:1.

U nastavku smo gledali zanimljiviju utakmicu. PSV je dominirao početkom drugog dijela, dok je završnica utakmice pripala Twenteu. PSV dolazi u vodstvo u 64. minuti. Mertensov ubačaj s lijeve strane Marcelo je glavom pospremio u mrežu.

U 72. minuti veznjak PSV-a, Kevin Strootman je zaradio izravni crveni karton i tako ostavio svoju momčad na cjedilu u posljednjih dvadesetak minuta.

Twente je igračku nadmoć iskoristio u 78. minuti. Svoj prvi ovosezonski pogodak postigao je Leroy Fer, koji je ušao u igru sedam minuta ranije umjesto Janka što se pokazalo punim pogotkom. Do kraja utakmice Twente je pritiskao i pokušao iz svih oružja doći do tri boda, no božica fortune do kraja utakmice bila je na strani PSV-a, koji kući odnose vrijedan bod.

Od ostalih večerašnjih susreta Eredivisie ističe se visoka domaća pobjeda Heerenveena nad Den Haagom od 4:0. Tri pogotka u pobjedu ugradio je Dost, a još je jedan pridodao i Narsingh. Excelsior je u Rotterdamu s minimalnih 1:0 nadvisio Waalwijk.

U utakmici odigranoj jučer NAC je na domaćem terenu u Bredi savladao Venlo s 3:1. Svi golovi postignuti su u prvom poluvremenu. Domaćin je poveo u četvrtoj minuti preko Botteghina. Minutu kasnije na semaforu piše 1:1. Strijelac izjednačujućeg gola za goste bio je Linssen. Ključan trenutak zbio se u 25. minuti kada je obrambeni igrač Venloa Ferry de Regt skrivio kazneni udarac i pri tome zaradio drugi žuti karton. Siguran izvođač s bijele točke bio je Gorter. U 44. minuti Bayram postavlja konačnih 3:1.

Treba istaći i jednu negativnu zanimljivost. U dosad odigranih prvih pet susreta 11. kola suci su pokazali čak pet crvenih kartona, što je dosad nezabilježen slučaj u nizozemskom nogometu.