Panathinaikos okrenuo Žalgiris

Damir Žbulj • petak, 04.11.2011.

U posljednjem susretu Zagrebove skupine B košarkaške Eurolige, aktualni prvaci, grčki Panathinaikos na domaćem parketu uvjerljivo je svladao Žalgiris našeg Marka Popovića. Pop je za 19 minuta provedenih na parketu zabio osam koševa, a njegov sastav je na kraju, nakon vodstva na poluvremenu, poražen s gotovo 20 koševa razlike, bilo je 92:75.

Grčki Panathinaikos i dalje je bez poraza u ovosezonskoj Euroligi. Aktualni prvaci stigli su do nove pobjede, nakon što su u prošlom kolu uvjerljivo nadigrali Zagreb CO. U trećem kolu nije im se mogao suprotstaviti niti litavski Žalgiris.

Dobra igra Diamantidisa, koji je na kraju bio i najbolji strijelac pobjednika sa 16 ubačenih poena, bila je presudna. Mike Batiste ubacio je 14, dok je Nick Calathes ponovno bio raspoložen za proigravanja suigrača, uz sedam koševa imao je isto toliko asistencija.

Na samom početku utakmice, gosti su čak bili u minimalnoj prednosti, naš Marko Popović, Kalnietis i Sonny Weems do kraja prve četvrtine držali su goste u igri, ali do kraja prve četvrtine, Batiste i Jasikevičius rade razliku, u posljednjoj minuti već je 25:18. No, tricom Collinsa u posljednjim sekundama prve dionice gosti ipak smanjuju prednost domaćina na samo +4, bilo je 25:21.

Žalgiris puno bolje otvara drugi period, stižu prednost, čak dolaze i do vodstva 27:30, ali tricom Logana, nakon 13 minuta igre, rezultat je ponovno poravnat (30:30). Gosti odlično pariraju i u nastavku četvrtine, Popović iz slobodnih bacanja, minutu prije odlaska na odmor, postavlja rezultat na 38:39 za Žalgiris, a Sonny Weems tricom, ponovno u posljednjoj sekundi, gostima osigurava prednost na poluvremenu od četiri pogotka viška, bilo je 38:42.

Početkom nastavka, strijelci nisu raspoloženi, pop tricom u 24. minuti utakmice ponovno prednost okreće na stranu Žalgirisa, postiže osmi koš za 44:45, ali tu se i zaustavlja. Domaćin radi seriju 9:0, odlazi na 53:45 tricom Diamantidisa, pred kraj treće trećine razlika je i +11, a Lawson polaganjem u posljednjoj minuti ove dionice postavlja rezultat na 64:55.

Panathinaikos rutinski drži prednost i u posljednjoj četvrtini, a malo manje od šest minuta prije kraja, polaganjem Smitha gotovo je i 20 razlike (81:62). Gosti su ipak pred kraj ponovno pokazali zube, u 38. minuti dolaze na 12 pogodaka zaostatka, bilo je 86:74, no do kraja domaćin postiže šest, Žalgiris samo jedan poena pa je rezultat na kraju, sigurnih i uvjerljivih 92:75 za aktualne europske prvake, ekipu Panathinaikosa.

Diamantidis (šut za tri poena: 4/5) i Batiste (4/6 za dva) bili su raspoloženi u redovima pobjednika, a Vougioukas je dodao 13 koševa i imao šest skokova. Kod gostiju, Sonny Weems zabio je 21 poen, Lawson je zabio 14, a Milovan Raković 12 koševa. Nije to bio debi iz snova za novog trener Žalgirisa Aleksandra Trifunovića.