Pobjede Galatasaraya i Barcelone

Simon Maljevac • četvrtak, 24.11.2011.

Nakon iznenađujuće pobjede Uniks Kazana u Sieni u srijedu (79:73), šesto kolo Eurolige u grupi D u četvrtak je donijelo pobjede Galatasaraya protiv Asseco Prokoma 78:76 i Barcelone protiv Union Olimpije s visokih 72:46.

Napetu utakmicu odigrale su momčadi Galatasaraya i Asseco Prokoma. Poljaci su prokockali prednost od 14 poena prednosti u posljednjoj četvrtini i dopustili Turcima da odvedu utakmicu u produžetak, u kojem je Galatasaray došao do značajne pobjede u borbi za TOP 16, dok Prokom ostaje na dnu tablice bez ostvarene pobjede u šest utakmica.

Prvo poluvrijeme utakmice bilo je prilično izjednačeno. Nakon neefikasne igre obiju momčadi u prvoj četvrtini, koju dobiva Prokom s dva poena prednosti (14:12), Galatasaray se budi i dvije minute prije kraja prvog poluvremena bježi na +7 (32:25). Prokom se onda vrača u utakmicu i Turci na odmor odlaze sa samo tri poena prednosti (34:31).

Prokom otvara treću četvrtinu serijom 13:0 i bježi na deset poena prednosti, a Galatasaray prve poene postiže tek nakon pet minuta igre u nastavku. Poljaci u nastavku ne popuštaju i u zadnjih deset minuta odlaze s +11 (57:46). Galatasaray na početku posljednje četvrtine podiže agresivnost u obrani, ali Prokom tricama Frasunkiewicza i Zamojskog šest minuta prije kraja utakmice odlazi na +14 (67:53).

Srušen rekord

Juan Carlos Navarro je u 25. minuti utakmice srušio dosadašnji rekord Marcusa Browna od 2.714 postignutih poena i službeno postao najbolji strijelac Eurolige (od 2000. godine dalje).

Galatasaray se unatoč visokom zaostatku ne predaje i koševima Lakoviča i Songaile dvije minute prije kraja smanjuje na -4 (65:69). Turci pola minuta prije kraja utakmice tricom Lucasa izjednačuju na 70:70 i tim rezultatom momčadi odlaze u produžetak.

U produžetku s(p)retniji bili su domaćini, Prokomov branič Lafayette u posljednjoj sekundi promašuje tricu za pobjedu, tako da unatoč brojnim promašenim slobodnim bacanjima u produžetku, Galatasaray na kraju slavi pobjedu 78:76.

Tursku momčad do pobjede predvodili su Pachulia s 19 poena i deset skokova te Shumpert s 13 poena i sedam skokova, dok se Lukša Andrić u statistiku upisao s četiri poena i dva skoka za 12 minuta provedenih na parketu. Najbolji igrač Asseco Prokoma bio je Motiejunas s 22 poena i deset skokova.

Utakmica između Barcelone i Union Olimpije donijela je puno manje uzbuđenja, Barcelona je ostvarila i šestu pobjedu u šest utakmica, a Olimpija s jednom pobjedom ostaje na petom mjestu tablice bez puno šansi za plasman u daljnji tijek natjecanja.

Barcelona je na početku povela 11:0 i bez puno muke do poluvremena prednost povisila na +14 (40:26). Domaćini su nakon odmora bez prevelikih poteškoća povećavali prednost iz minute u minutu, tako da u posljednjih deset minuta odlaze s ogromnih +31 (63:32). Do kraja utakmice priliku na obje strane dobili su i mlađi igraći, a Barcelona na kraju slavi pobjedu s 26 poena razlike 72:46.

Kod Barcelone najbolji strijelac bio je slavljenik Navarro s 14 poena, a 12 poena postigli su Huertas i Perović. Kod Union Olimpije po deset poena postigli su Green i Čapin.