Dramatične pobjede Caje i Nancyja

Mišo Gulić • četvrtak, 24.11.2011.

Vrlo neizvjesni su bili večerašnji euroligaški dvoboji grupe A u kojima su na kraju slavili SLUC Nancy i Caja Laboral, nauštrb Bennet Cantua i Fenerbahčea. Sraz Španjolaca i Turaka je čak otišao i u produžetak, dok je dvoboj Francuza i Talijana riješen u doslovno posljednjim sekundama.

SLUC Nancy -Bennet Cantu 76:75

Gosti su bolje otvorili susret i nakon polovice prve četvrtine imali prednost od 6:13, a raspoložen je u tim trenutcima bio Leunen. Odlična šuterska večer za talijansku momčad se nastavila i u nastavku pa su nakon sedam minuta igre imali dvostruko više ubačenih koševa (9:18), međutim, domaći su se trgnuli na vrijeme i do kraja četvrtine smanjili na 16:20.

Dobra igra Francuza s kraja četvrtine se nastavila i u nastavku pa su nakon tri minute igre i dvije trice Amagoua te koša Batuma preuzeli vodstvo (27:26), a tri minute potom na semaforu je svjetlilo 34:32. Od tog trenutka pa do odlaska na odmor domaći su nastavili tricašku kanonadu, napravili seriju 11-1 i nakon prvih 20 minuta imali prednost od 45:32.

U samo dvije minute nastavka Talijani su na krilima Marconata i Micova, serijom 13-0, došli do poravnanja (45:45) i tako potpuno preuzeli konce igre. Pokušavao je domaći trener s nekoliko time outa razbuditi svoju momčad, što je nakratko i uspio pa su u narednim minutama pružili bolju igru, ali nedovoljno dobru da izbrišu katastrofu u tom periodu (11:29), pa je nakon tri četvrtine rezultat glasio 55:62.

Nakon nekoliko minuta igre domaći ipak hvataju priključak pa se do samog kraja igralo uz stalne izmjene u vodstvu i bez konkretnijeg rezultatskog odvajanja. Cijela utakmica na kraju je stala u posljednjih 10-ak sekundi kada Leunen tricom smanjio na 73:74, potom je Cinciarini napravio prekršaj, Shuler pogađa oba bacanja, da bi utakmicu zaključio Leunen polaganjem za dva, dovoljno tek za minimalan poraz od 76:75.

Najbolji u Nancyju je bio Amagou s 19 koševa, dok je za goste Leunen zabio 19 i uz to zabilježio devet skokova i pet asistencija.

Caja Laboral - Fenerbahče Ulker 90:85

U prvim minutama domaći su bili nešto konkretniji, Seraphin je povezao nekoliko šuteva, što se i odrazilo na rezultat pa je tri minute do kraja prvog perioda rezultat glasio 14:8. Ipak, gosti su odgovorili preko Bogdanovića i Savasa pa je prva četvrtina zaključena rezultatom 16:14.

Nakon svega 40-ak u drugoj četvrtini sekundi Caja se odvojila na 21:16, zatim je Bogdanović pogodio za tri, ali kratko je trajao priključak gostiju, jer su domaći ponovno vezali nekoliko napada i došli na 26:19. Turke je u tim trenutcima na životu držao sjajni Bogdanović, a poslije mu se pridružio i Savas pa je tri i pol minute do odmora semafor pokazivao 32:31.

Minutu potom Španjolci su imali i 38:33, a onda neobjašnjivo stali, što su Turci iskoristili i tricama Bogdanovića i Sefoloshe na odmor odnijeli četiri koša viška (38:42).

U prvoj polovici treće četvrtine gosti su su nekoliko navrata imali šest-sedam koševa viška, ali domaći su se, prije svega zahvaljajući San Emeteriju, konstantno vraćali i držali Turke "na oku". Pred odlučujuću, posljednju, četvrtinu rezultat je glasio 54:60 u korist turskog sastava.

Španjolci su puno odlučnije ušli u posljednju četvrtinu i serijom trica preokrenuli rezultat u svoju korist, a dvije minute prije kraja imali su šest koševa prednosti (71:65). Potom Jerrells i Ukić pogađaju za goste, a ubačajima Sefoloshe s crte za slobodna bacanja, svega 26 sekundi prije kraja, rezultat je glasio 73:73, što je ostalo i do kraja pa se ušlo u produžetak.

Neizvjesnost u produžetku je potrajala svega dvije i pol minute, jer su domaći pri rezultatu 78:77 napravili seriju 8-0 i tako prelomili susret u svoju korist, izbjegavši tako novu dramu na kraju. Konačan rezultat glasio je 90:85.

Prvo ime pobjedničkog sastava bio je San Emeterio s 25 koševa i osam skokova, dok je s druge strane najbolji u Fenerbahčeu bio Bogdanović s 19 ubačaja i šest asistencija. Roko Ukić je za Fener dodao devet koševa.