Ajax tricom kroz Nijmegen

Branimir Markota • nedjelja, 27.11.2011.

Odigrane su i preostale utakmice 14. kola elitnog razreda nizozemskog nogometa. Ajax je uspješan tjedan zaokružio pobjedom u Nijmegenu, Twente je odigrao nulu na domaćem terenu te se propustio priključiti vodećem dvojcu. Feyenoord je s 2:1 slavio u Waalwijku, dok su Excelsior i Den Haag podijelili bodove.

Nogometaši Ajaxa konačno su ubilježili prvenstvenu pobjedu. Na krilima povoljnog rezultata u Ligi prvaka i nule u Lyonu, Kopljanici su slavili u Nijmegenu protiv neugodnog NEC-a. Aktualni prvak nije oduševio u prvom poluvremenu, gdje su oba takmaca pokazala sirotinjski nogomet u kojem su mreže mirovale.

U nastavku kao da je izašao neki drugi Ajax na travnjak, poput onoga iz nedavnih utakmica s Dinamom. Već u 53. minuti bolja igra De Boerove škvadre urodila je plodom. Lijepu akciju odigrali su Janssen i Anita te su poput konobara poslužili usamljenog Sulejmanija kojemu nije bilo teško zabiti.

Do udvostručenja vodstva Ajax je došao u 78. minuti. Jedan od najistaknutijih pojedinaca susreta, Janssen, izveo je udarac iz kuta, a u gužvi pred NEC-ovim golom najbolje se snašao Sulejmani koji odvodi Kopljanike do vodstva od 2:0.

Utakmicu u Nijmegenu posebno će pamtiti mladi Ajaxov napadač Davy Klaassen, koji je u svom premijernom nastupu u nizozemskom prvenstvu, u 82. minuti, postigao treći Ajaxov pogodak na utakmici i potvrdio Ajaxovu pobjedu.

Nogometaši Twentea odigrali su tek 0:0 na domaćem terenu protiv simpatičnog Vitessea te su se propustili priključiti vodećem dvojcu. Roterdamski Feyenoord izborio je važnu gostujuću pobjedu u Waalwijku protiv istoimenog domaćina. Igrači Ronalda Koemana nisu dobro započeli utakmicu te su se se nakon prvog dijela našli u rezultatskom minusu. Pogodak za domaćina postigao je Voorde. Nastavak je donio preokret gostiju, a ključni trenutak dogodio se u 62. minuti kada je domaći napadač Robert Braber dobio crveni karton, što je Feyenoord preko Guidettija u 76. i Cabrala u 83. minuti vješto iskoristio.

Derbi donjeg dijela tablice odigrali su Excelsior i Den Haag. Domaćin je poveo već u prvoj minuti susreta pogotkom Steensela. Međutim, rani pogodak nije bio dovoljan Excelsioru za sva tri boda. Gostima je bod donio Toornstra u 59. minuti susreta.