CSKA se namučio s Mravima

Damir Žbulj • srijeda, 07.12.2011.

U osmom kolu košarkaške Eurolige Zagreb Croatia osiguranje gostovao je kod najjače ekipe njihove skupine, moskovskog CSKA. Bez Kasuna i Mulaomerovića, nisu se imali previše čemu nadati. No, pružili su odličan otpor, vodili i u prvoj i u trećoj dionici utakmice, ali širina klupe i kvaliteta domaćina došla je do izražaja u završnoj četvrtini utakmice, koja je odlučila pobjednika.

Hrvatski prvak otputovao je u Moskvu pružiti ozbiljnu partiju, no, bez Kasuna, Mulaomerovića pa i Šarića, s jedva popunjenim zapisnikom, teško je bilo očekivati bilo što osim časnog poraza.

Domaćin je u dvoboj ušao sa 100-postotnim učinkom, iz sedam utakmica ostvario je sedam pobjeda, a i bez ozlijeđenog Kiriljenka, koji je već jednim okom natrag u NBA-u, očekivalo se kako će protiv Zagreba CO upisati laganu i uvjerljivu pobjedu.

Međutim, Mravi su početkom utakmice pružili fantastičan otpor te prvu dionicu utakmice zaključili u svoju korist. Dvoboj je otvoren tricama Simona, koji je bio najraspoloženiji pojedinac na terenu. Njegovim polaganjem i osmim poenom Zagreb CO vodi 5:10. Gosti su mirno čuvali prednost do isteka prvih deset minuta, čak je 19 sekundi prije isteka Ante Mašić tricom odveo Zagreb CO na +7 (16:23), ali Gordon ipak koristi zadnji napad, ubacuje za dva pa se na prvi predah ide s iznenađujućih +5 za goste.

Sredinom druge dionice stvari ipak dolaze na svoje mjesto. Ožbolt promašuje za tricu, u napadu gube lopte i on i Simon, a ubačajem raspoloženog Gordona te zakucavanjem Voronceviča u 13. minuti utakmice prvi put CSKA dolazi u vodstvo na ovoj utakmici, bilo je 28:27.

Nakon što je Androić pozvao minutu odmora, nije se puno tog promijenilo na parketu. Mravi su bez prave organizacije u napadu, pokušava se dalekometnim šutevima razbiti obrana domaćina, ali i May i Mašić promašuju šuteve za tri poena, dok s druge strane Gordon svojim 12. poenom te dominantni Voroncevič svojim desetim (5/5 za dva u tom trenutku) odvode domaćina na +6.

Gledajući samo drugu četvrtinu, gdje je domaćin ubacio u veću brzinu, ona je zaključena s +14 za CSKA (25:11). Još je u samoj završnici proradio Sokolov s nekoliko uspješno uhvaćenih lopti i ubačaja, a na odmor se nakon prvih 20 minuta igre odlazi s +9 za CSKA, bilo je 43:34.

Treća dionica u potpunosti je pripala košarkašima Zagreba (17:24), koji su iskoristili lagano opuštanje domaćina. Vukao je Simon, 'raspištoljio' se Heytvelt (3/3 za tricu u trećoj četvrtini) s dalekometnim ubačajima pa Mravi u 29. minuti utakmice ponovno dolaze u vodstvo (57:58). Na parket su se u završnici te četvrtine morali vratiti i najbolji igrači moskovskog sastava, a upravo tricom jednog od njih, Šiškauskasa, CSKA ipak zaključuje treći period vodstvom 60:58.

Učinak igrača

Zagreb CO su predvodili Kruno Simon s 21 poenom (4/6 za dva poena; 2/6 za tri) i pet asistencija te Heytvelt, koji je ubacio 19 poena (3/5 za dva poena, 3/4 za tricu), a imao je i pet skokova. May je ubacio 13 poena (šut za tricu 1/6, za dva 5/7). U redovima pobjednika Gordon je ubacio 18 poena, Krstić je zabio 14, ali je imao i devet skokova. Mejia je ubacio 13, dok je Šiškauskas zabio 11 poena.

Posljednju četvrtinu domaćin otvara serijom 9:2, glavni domaći igrači u tim minutama bili su Krstić i Gordon, na čiju igru Mravi jednostavno nisu imali odgovor. Tricom Lavrinovića četiri minute prija kraja prednost je ponovno dvoznamenkasta, dok Mejia košem i dodatnim bacanjem nešto manje od tri minute prije kraja odvodi CSKA na +14, bilo je 80:66.

Sama završnica utakmice tako je protekla bez uzbuđenja, a domaćin je, teže od očekivanog, ipak upisao sigurnu pobjedu. Završilo je na kraju 87:74, ali košarkaši Zagreba zaslužili su pljesak nakon ove prikazane partije.

CSKA je ovom pobjedom zadržao maksimalan učinak te je ostao na vrhu ljestvice skupine B, dok je Zagreb CO ostao na dvije domaće pobjede. U devetom kolu Mravi u Areni dočekuju španjolsku Unicaju, dok je u Moskvi na rasporedu veliki okršaj domaćina s grčkim Panathinaikosom, aktualnim europskim prvakom.