Panathinaikos iskoristio raspad Žalgirisa

Ante Zovko • srijeda, 07.12.2011.

Europski prvak Panathinaikos učinio je uslugu hrvatskom prvaku Zagreb CO-u uvjerljivom pobjedom u Kaunasu, gdje je domaći Žalgiris doživio "samouništenje" te stradao s 35 poena razlike.

Utakmica je riješena u drugoj četvrtini kad su Grci samo kažnjavali promašene šuteve Žalgirisa, a i uz mnoštvo ukradenih lopti pobjegao na dvadesetak razlike. Na kraju se ona popela na 94:59. Ovaj poraz ostavio je Žalgiris na istom omjeru kao Zagreb (2-6), pa će se o četvrtom putniku iz skupine B odlučivati u posljednja dva kola.

Uz dobro izdanje obaju obrana prva četvrtina završava vodstvom Panathinaikosa (14:15) uz osam poena Marka Popovića. Početkom drugog perioda Žalgiris prelazi u vodstvo 16:15 i to će se pokazati kao njihovo posljednje na utakmici. Litavci su se u tom trenutku potpuno raspali.

Domaći su neuspješno pokušavali pucati trice, a Grci su hvatali lopte u obrani i samo povećavali vodstvo. Do poluvremena PAO je nakon tog Žalgirisova vodstva ubacio 26 poena, a domaćin - tri. Drugim riječima, europski prvak pobjegao je na 41:19 i praktički riješio utakmicu.

Predvođeni strijelcem Stevenom Smithom i svestranim Dimitrisom Diamantidisom, gostujući košarkaši samo su povećavali razliku. U završnici treće četvrtine ona je već otišla preko 30 poena (63:31). Željko Obradović mogao je slobodno rotirati svoje igrače, a nitko nije podbacio. Uz općenito slab šut Litavaca razlika se stalno kretala oko 30 poena, a ni pričuvni igrači Panathinaikosa nisu imali milosti i umalo ubacili "stotku".

Popović je odigrao trideset minuta stigao upisati 14 poena (1/2 za dva, 2/6 za tri), tri asistencije i jednu izgubljenu loptu. Prvi strijelac Žalgirisa bio je Sonny Weems (16 poena), ali je 12 skokova dodao šest izgubljenih lopti, daleko najviše kod litavske momčadi. Robertas Javtokas i Kalneitis postigli su po osam poena.

Nick Calathes (dva skoka, četiri asistencije, dvije ukradene lopte) i Smith (dva skoka, dvije asistencije, četiri ukradene lopte) upisali su po 17 poena za Panathinaikos. Mike Batiste ukrao je tri lopte te dodao 13 poena i pet skokova. Diamantidis je igrao 23 minute uz učinak od pet poena, dva skoka, dvije ukradene lopte i četiri asistencije.