Pobjede vodećeg trojca

Josip Piršljin • nedjelja, 11.12.2011.

U 16. kolu nizozemskog nogometnog prvenstva vodeće tri momčadi upisale su sigurne pobjede. AZ je uvjerljivo svladao De Graafschap, PSV je bio bolji od NAC-a, a Twente je slavio protiv NEC-a. Heerenveen je s 5:0 pobijedio Excelsior, a sve golove u tom susretu postigao je Bas Dost.

Nakon što su u prošlom kolu izgubili u derbiju od Feyenoorda, nogometaši PSV-a vratili su se pobjedničkim navikama u ovom kolu Eredivisie. Na stadionu Philips teže od očekivanog svladali su NAC iz Brede s 1:0 i tako ostali na drugom mjestu prvenstvene tablice s četiri boda manje od vodećeg AZ-a.

Igrači Freda Ruttena od početka su preuzeli inicijativu i napali gol gostiju, a do pogotka su došli u 37. minuti. Za 1:0 precizan je bio Belgijanac Dries Mertens i s tim se rezultatom otišlo na predah. Domaći su nastavili s napadima i u drugom poluvremenu, ali više od jednog gola nisu zabili, te je završilo minimalnom pobjedom momčadi iz Eindhovena. Na samom kraju utakmice crveni je karton zaradio domaći igrač Jeremain Lens.

AZ je u srijedu odigrao drugo poluvrijeme u zaostaloj utakmici s Excelsiorom i osvojio samo bod, no u ovom su kolu uvjerljivom igrom nastavili s dobrim predstavama ove sezone. U Alkmaaru je pao De Graafschap s četiri pogodaka u mreži.

Na stadionu AFAS domaće je u vodstvo doveo Adam Maher u 22. minuti, a devet minuta kasnije već je 2:0 kada se u strijelce upisao Danac Simon Poulsen. U drugom poluvremenu AZ je postigao još dva gola, a u 54. minuti loptu je u svoju mrežu poslao Vito Wormgoor. Konačnih 4:0 postavio je Charlison Benshop.

Twente je protiv NEC-a iz Nijmegena lovio nova tri boda kako bi ostao u priključku na vrhu tablice s AZ-om i PSV-om. U prvom poluvremenu nije bilo pogodaka, ali je momčad iz Enschedea uspjela do pobjede doći u nastavku susreta. Najprije je u 57. minuti za 1:0 zabio Luuk de Jong, a potom je posao dovršio Nacer Chadli u 73. minuti.

Visoku pobjedu u ovom kolu upisao je Heerenveen koji je na gostovanju u Rotterdamu kod Excelsiora slavio s 5:0. Junak gostujuće momčadi bio je Bas Dost koji je zabio svih pet pogodaka, a četiri asistencije upisao je Luciano Narsingh. ADO Den Haag je također slavio, a za 2:0 protiv Heraclesa zaslužni su Mike van Duinen i Lex Immers.