Maj Gašparac • subota, 17.12.2011.

Večeras je odigrano prvih sedam susreta 18. kola francuskog prvenstva. Vodeća momčad na ljestvici, Montpellier, podijelila je bodove s Toulouseom i tako dala priliku PSG-u, koji svoju utakmicu igra sutra, da preuzme vrh ljestvice. S dobrim rezultatima nastavili su Marseille i Saint-Étienne, a vrijedne bodove osvojila je i momčad Lyona.

Vodeća momčad prvenstva, Montpellier, odigrala je 1:1 na domaćem terenu s Toulouseom. Sa samo jednim osvojenim bodom nogometaši Montpelliera tako su dali priliku drugoplasiranom PSG-u, koji svoju utakmicu igra sutra, da preuzme vrh ljestvice. Susret protiv Toulousea dobro je počeo za momčad Montpelliera koja je povela nakon sedam minuta igre kada je pogodio Geoffrey Dernis. No, gosti su izjednačili pet minuta prije kraja poluvremena, a pogodak vrijedan jednog boda postigao je Cheik Mbengue.

Nogometaši Marseillea svladali su pred svojim navijačima Lorient rezultatom 2:1 i tako ostvarili treću pobjedu u posljednjih četiri susreta. Sva tri zgoditka u večerašnjem susretu postignuta su pred kraj utakmice. Gosti su poveli u 77. minuti pogotkom Innocenta Emeghare, no to vodstvo potrajalo je tek sedam minuta, a rezultat je poravnao Mathieu Valbuena. Tri boda domaći nogometaši izborili su u posljednjim sekundama susreta. U četvrtoj minuti sudačke nadoknade strijelac za konačnih 2:1 bio je Benoit Cheyrou.

U "derbiju začelja" uspješniji su bili nogometaši Nice koji su rezultatom 2:0 na domaćem terenu svladali Valenciennes. Oba pogotka pobjednička momčad postigla je u drugom poluvremenu. Za 1:0 pogodio je Anthony Mounier u 68. minuti, a isti igrač pobjedu je potvrdio svojim drugim zgoditkom u trećoj minuti sudačke nadoknade.

Momčad Bresta pobijedila je Auxerre rezultatom 1:0 i tako osvojila bitne bodove kojima je napredovala do desetog mjesta na ljestvici. Jedini zgoditak na utakmici djelo je Brune Grougija iz jedanaesterca u 34. minuti. Nogometaši Auxerrea do kraja susreta nisu uspjeli doći do izjednačujućeg zgoditka, a u 55. minuti isključenje je "zaradio" njihov vezni igrač Kamel Chafni.

Saint-Étienne slavljem na gostovanju kod Dijona nastavio je s dobrim rezultatima. Momčad Saint-Étiennea pet posljednjih kola ne zna za poraz i nalazi se na petom mjestu ljestvice. Gostujući nogometaši pobijedili su rezultatom 2:1. U vodstvo ih je doveo Florent Sinama Pongolle u 16. minuti, a na 2:0 je povisio Max-Alain Gradel u trećoj minuti sudačke nadoknade. Do kraja susreta domaćini su uspjeli smanjiti zaostatak, za 2:1 u petoj minuti sudačke nadoknade strijelac je bio Eric Bautehac, no nisu uspjeli stići do izjednačenja.

Na gostovanju su bili uspješni i nogometaši Nancyja. Oni su rezultatom 2:1 pobijedili Caen i osvojili vrijedne bodove kojima su izašli iz zone ispadanja. Poveli su gosti već u trećoj minuti pogotkom Lossemyja Karabouea, a vodstvo je udvostručio Salif Sane nakon 11. minuta igre u drugom poluvremenu. Četiri minute kasnije domaćini su smanjili zaostatak golom Benjamina Niveta, a rezultat se do kraja susreta nije mijenjao.

U utakmici koja je odigrana u kasnijem terminu momčad Lyona pred svojim navijačima svladala je Evian rezultatom 2:1. Domaćini su poveli u 35. minuti golom Jimmyja Brianda, no to vodstvo Lyona potrajalo je tek osam minuta. U 43. minuti rezultat je poravnao Yannick Sagbo. Mreže su mirovale do 70. minute kada je Lisandro Lopez pogodio za konačnih 2:1 i tri vrijedna boda kojima je Lyon, barem privremeno, napredovao na treće mjesto na tablici. Hrvatski reprezentativac Dejan Lovren nije nastupio za pobjedničku ekipu.