Mravima zagrebački dvoboj

Iz Doma Dražena Petrovića:Ivor Krapac • nedjelja, 18.12.2011.

Gradski derbi u 12. kolu ABA lige pripao je Zagrebu CO. Mravi su u Domu Dražena Petrovića nadjačali Cibonu, a odluka je pala u središnjem dijelu posljednje četvrtine, u kojoj su aktualni hrvatski prvaci napravili seriju od 15:0 i otišli do pet poena plusa. U završnici susreta zadržali su prednost na svojoj strani...

U utakmici koja je najvećim dijelom bila vrlo izjednačena, Zagreb CO došao je na svoje u završnici i s 82:77 dostigao Cibonu na ljestvici nakon 12 kola ABA lige. Oba zagrebačka rivala sada su na 7-5, a u idućem kolu, posljednjem u prvoj polovici regularnog dijela sezone, i jedni i drugi ići će u goste. Cibose u petak čeka ogled s Heliosom u Domžalama, dok će Mravi svoju utakmicu 13. kola igrati 3. siječnja u Širokom Brijegu.

Za Cibonu je sve izgledalo vrlo obećavajuće nakon što su košem Andrije Žižića iz reketa malo manje od sedam minuta do kraja poveli sa 68:58. No, sa zonskom obranom Mrava koja je sasvim "uštopala" momčad Danijela Lutza, sve je ubrzo krenulo u drugom smjeru. Zagreb je napravio seriju od 15:0 i nešto manje od tri i pol minute prije završne sirene okrenuo na 73:68, što poljuljani Cibosi više nisu uspjeli dostići.

Heytvelta muči stopalo

Među igračima na koje inače računa, Vladimir Androić ovog puta gotovo da nije imao Josha Heytvelta, koji je osjetio bol u stopalu na zagrijavanju i nije mogao odigrati više od sedam minuta. U tom razdoblju ostao je bez poena, s 0/2 iz igre, uz oba promašaja za tricu.

Zbog tog izostanka i problema Seana Maya u čuvanju Damjana Rudeža, trener Mrava odradio je završnicu s nižom postavom, s Mašićem kao "četvorkom", a takva petorka sa zonom u obrani i tricama i Simonovim poenima na drugom kraju parketa pokazala se dobitnom.

U prvih 20 minuta nije bilo većeg rezultatskog odmaka ni na kojoj strani. Mravi su pokazali više u prvoj četvrtini, u kojoj su, predvođeni Kasunom, u osmoj minuti otišli do sedam poena prednosti (14:7). No, Cibona se vratila u završnici prve i drugoj dionici. Nakon prvih deset minuta bilo je 17:14 za Zagreb, a uz glavnu ulogu "zahuktalog" Damjana Rudeža, koji je u drugoj četvrtini ubilježio 14 poena, Vukovi su i dalje držali priključak, a nekoliko puta imali su i malo vodstvo. Najveća prednost bila im je kod 22:19 u 12. minuti.

Na poluvrijeme se otišlo s 36:35 za Vukove, a u trećoj dionici ni jedni ni drugi nisu imali više od četiri poena plusa. Uoči završnih deset minuta Cibona je mogla biti zadovoljnija, na semaforu je stajalo 59:55 u njihovu korist, no sve dobro što su napravili u završnoj dionici potrajalo je samo do već spomenutih 68:58 u 34. minuti.

Poslije toga, Cibosi jako dugo nisu zabili ništa protiv zone Mrava, a s pogrešnim odlukama u tom su se razdoblju osobito izdvojili Chase i Barbour, kojima je tada glavni zadatak bio kreirati otvorene situacije za suigrače. No, više toga kreirali su za domaću momčad, dajući nekoliko lopti suparnicima poslije zabijanja pod koš, u pozicije kakvima su si sami otežali posao.

Rozić out zbog mišića

Kao i Mravi s Heytveltom, i Cibosi su imali problem s ozljedom važnog igrača. Kapetan Vukova Marin Rozić, koji je ovog puta odradio dobar posao samo u obrani, završio je nastup već u 26. minuti zbog ozljede mišića noge, a kako je nakon poraza kazao trener Danijel Lutz, i to je pridonijelo Simonovoj seriji poena u posljednjoj četvrtini. Kada je Rozić bio na parketu, kapetan Mrava je u napadu imao teži posao.

S druge strane, hrvatski prvaci naplatili su te pogreške dobrim šutiranjem izvana, uz dvije trice Ante Mašića, koji je odradio jako kvalitetan posao i u obrani, a jednu Krune Simona u preokretu na 73:68 u 38. minuti. U posljednje dvije minute Cibosi su dvaput stigli na tri poena minusa ili bliže, kod 73:71 točno dvije minute do kraja i 80:77 pet sekundi prije posljednje sirene, ali s mirnom Simonovom rukom iz slobodnih bacanja, Mravi nisu ispustili vodstvo iz svojih ruku.

U pobjedničkoj momčadi glavni je ponovno bio kapetan Kruno Simon, s 29 poena (šut 7/14) i sedam skokova, a dodao je i po tri asistencije i osvojene lopte. Prvi u pratnji bio je Mario Kasun (13 poena, 14 skokova), a Ante Mašić istaknuo se s 11 poena.

Cibose je s 23 poena i osam skokova vodio Damjan Rudež, koji je bio sjajan u prvih 20 minuta, u kojima je ubilježio 16 poena. Davor Kus pridodao je 15 poena i šest asistencija, a Andrija Žižić 11 poena i četiri skoka.

• Obrisan korisnik19.12.2011. u 15:58
    Jedan od najtežih Ciboninih poraza zadnjih godina. Beskonačno važna utakmica, Mravi koji se nudi i koji su vidno iscjeđeni, vodstvo 10 razlike zadnji kvoter što još treba?? Prva minuta odmora prekasno pozvana (kod +3 trebalo je kod +6), na toj minuti odmora uvodi Chasea:(, Lutz mu ni sam ne vjeruje... [više na forumu]
  • Zvrx18.12.2011. u 21:39
    Čestitke Zagrebu i njihovim navijačima. Ovako se vratit i dobit utakmicu protiv ipak prilično slabe Cibone... Ciboni treba potpuna reorganizacija i postavljanje kluba na zdrave temelje prije nego bude kasno!
    Zvrx
  • Ronaldo918.12.2011. u 20:04
    kad imaš plus 10 sedam minuta prije kraja i izgubiš, nema tu glavnog ni veceg ni manjeg krivca,svi do jednoga su krivi, 15-0 im rade na njihovu terenu, pa to je zastrasujuce
    Ronaldo9
  • canastra18.12.2011. u 20:02
    simon dominira
    canastra
  • vlacng18.12.2011. u 19:56
    Oni debinli crnic, ali glavni krivac ovoga poraz aje trener koji u seriji 15-0 zove dva time outa i bas nista ne mjenja, sve ostaje na istome, katastrofaaaaaa