Visoke pobjede Ajaxa i PSV-a

Branimir Markota • nedjelja, 18.12.2011.

Ovog vikenda odigrano je 17. kolo Eredivisie, kojim je apsolviran jesenski dio prvenstva. Lopte i mreže će u Nizozemskoj mirovati mjesec dana, a najviše razloga za zadovoljstvo imaju igrači i navijači AZ Alkmaara koji su nakon pola prvenstva na čelu tablice, unatoč padu forme u nekoliko zadnjih utakmica. Prvi pratitelji PSV i Ajax danas su zabilježili uvjerljive pobjede, a u borbu za vrh svakako treba uključiti i Twente, koji je danas izgubio na teškom gostovanju u Rotterdamu.

Nogometaši Ajaxa sigurnom igrom i uvjerljivom pobjedom od 4:0 nad Den Haagom zaključili su jesenski dio prvenstva. Voda na mlin goropadnih Kopljanika počela je teći već u 10. minuti susreta kada je gostujući branič Leeuwin zaradio isključenje te ostavio svoju momčad na cjedilu.

Brojčanu prednost Kopljanici su materijalizirali već u 19. minuti kada najbolji pojedinac susreta Christian Eriksen dovodi Ajax u vodstvo. Do kraja poluvremena gosti su opasno živjeli, no na pauzu odlaze s podnošljivih 1:0.

U nastavku se posebno osjetio igrač viška te je Ajax nastavio sa svojom dominacijom i na kraju došao do uvjerljive pobjede. Poduplanje vodstva stiglo je u 58. minuti preko Janssena, dok za 3:0 zabija prošlogodišnji igrač Den Haaga, Dmitri Bulikin. Velikih 4:0 postavlja srpski internacionalac Miralem Sulejmani u 85. minuti utakmice.

Značajnu i uvjerljivu gostujuću pobjedu protiv neugodnog Heerenveena postigli su nogometaši PSV-a. Dečki Freda Ruttena protutnjali su Heerenveenom utrpavši domaćinu pet komada. Golijada je započela u 18. minuti kada je kapetan PSV-a Ola Toivonen načeo mrežu domaćina. Dvije minute kasnije golom Matavža gosti iz Eindhovena već vode 2:0, a u 24. minuti Toivonen je svojim drugim, a PSV-ovim trećim pogotkom, Abe Lenstra Stadion zavio u crno.

PSV je i u nastavak ušao ozbiljno i koncentrirano, a najbolja potvrda njihove dominacije stigla je u 49. minuti kada 21-godišnji Wijnaldum zabija za 4:0. Neprepoznatljive domaćine u 59. minuti kaznio je Marcelo za visokih 5:0. Malo opuštanje gostiju kaznio je Parra u 73. minuti i postavio konačnih 1:5.

Veliku formu u posljednjih nekoliko kola pokazuju igrači roterdamskog Feyenoorda, koji su na De Kuipu u zanimljivoj utakmici s 3:2 pobijedili jakog Twentea. Feyenoord je odigrao furiozno prvo poluvrijeme i s tri pogotka sjajnog Guidettija (8', 43', 44'), stekao ogromnu zalihu za nastavak utakmice. Gosti su se probudili u nastavku te su pogodcima Chadlija u 56. i De Jonga u 66. minuti unijeli neizvjesnost. Međutim, do kraja utakmice momčad je uspjela izdržati napade gostiju i osvojila važna tri boda.

Momčad AZ Alkmaara osvojila je jesenski naslov, no u posljednje vrijeme igraju toplo – hladno. Danas su na gostovanju kod slabašne NAC Brede zabilježili novi poraz te su dopustili PSV-u da dođe na samo bod zaostatka. Domaćin je poveo u 31. minuti preko Lurlinga. U posljednjoj minuti prvog dijela AZ izjednačuje golom Holmana. Pobjedu i veliko slavlje domaćinu osigurava Koenders u 90. minuti.

Od jučerašnjih rezultata posebno se ističe visoka pobjeda Rode nad Excelsiorom. Gosti su u Kerkradeu potopljeni s čak 7:0. Domaće pobjede još su zabilježili NEC protiv Venloa (2:0) i Groningen protiv Utrechta (1:0). Do važnih gostujućih bodova došli su Waalwijk pobjedom nad De Graafschapom 3:1, te Vitesse na Heraclesom 1:0.