Premiership, 16. kolo, 18.12.2011, 17:10 h
Manchester City
Manchester City 1:0 Arsenal
Arsenal

Ante Zovko • nedjelja, 18.12.2011.

Sjajnim derbijem Manchester Cityja i Arsenala i pobjedom 1:0 domaćina zaključeno je 16. kolo Premier lige. Građani su se pogotkom Davida Silve vratili na vrh prvenstvenog poretka i okončali Arsenalove nade za povratak u borbu za naslov.

Zanimljivim prvim i puno sadržajnijim drugim poluvremenom počastili su Manchester City i Arsenal navijače na Etihadu. Vodeća momčad Premiershipa ostavila je puno bolji dojam, ali se jedva dokopala pogotka vrijednog povratka na vrh. Arsenal se ovim porazom vjerojatno i konačno oprostio od borbe za naslov.

Sukladno ulogu koji je ovaj susret nosio, počinje se oprezno. Međutim, City, kao domaćin i favorit, prvi preuzima inicijativu i rezultat su dvije dobre prilike Sergija Agüera, čiji udarac odlazi u publiku, te Davida Silve, kojem brani Wojciech Szczesny.

Oduprijevši se početnom pritisku, Arsenal uzvraća preko Gervinha. Snažni udarac Joe Hart skreće u korner. City zatim preuzima kontrolu nad susretom i drži Topnike na njihovoj polovici, ali ne uspijeva stvoriti nijednu veliku priliku za vodstvo.

Drugi dio bio je i zanimljiviji i sadržajniji. U 53. minuti City je poveo. Samir Nasri izbacuje Marija Balotellija na lijevoj strani. Talijan stiže do šesnaesterca, izbacuje čuvara iz igre driblingom i puca u suprotni kut. Szczesny brani, Agüero pokušava glavom pogoditi gol, ali se lopta odbija do Silve koji je u padu zakucava za zasluženih 1:0.

Bio je to početak najboljeg razdoblja utakmice. U 57. minuti gol Robina van Persieja poništen je zbog zaleđa. U 63. Nasri je upropastio sjajnu priliku ne uspijevši dodati Balotelliju koji je imao čistu priliku. U sljedećem napadu, s druge strane, Gervinho upošljava Van Persieja, ali Hart prvi stiže do lopte. Tri minute kasnije Pablo Zabaleta prekinuo je jedno dodavanje na lijevoj strani terena, sjurio se prema Arsenalovu šesnaestercu i snažno opalio u stativu. Szczesny je ostao ukopan na mjestu, a lopta se vratila otkud je stigla.

Stišao se malo "vatromet" serijom javnih opomena i zamjena i Agüero autor je prve sljedeće prilike. U 80. minuti iskosa snažno gađa u Szczesnyja koji se nije dao smesti. Micah Richards u 85. je sve napravio kako treba sjajnim trkom po desnoj strani, ali je zabrljao dodavanje. Lopta mu se vratila, ali je već bio u dubokom zaleđu.

Iako je City ostavio puno bolji dojam, mogao je sve "prosuti" u završnici susreta. Andrej Aršavin propušta prvu od tri prilike u 89. minuti. U 90. udarac Thomas Vermaelena Hart je prebacio preko prečke, a u četvrtoj minuti sudačke nadoknade Belgijac s dvadesetak metara umalo pogađa gornji kut Cityjeva gola.

• Obrisan korisnik19.12.2011. u 08:56
    Lako za moj nos ali brate od tvoje glave više ni poredak ne vidim. A gosp. novinar otpisuje klub koji zaostaje 12 bodova za 1. mistom dok je još preko 20 utakmica u igri. Gosp. Zovko kišno je vrime vanka pa ajde skupite ovog ronalda i zajedno kupite gljive po šumi, a nogomet ostavite nekom drugom... [više na forumu]
  • Wilson19.12.2011. u 08:50
    A kakvo je to iskustvo? Ako se ne varam moraš pobjeđivati (osvajati bodove) sve dok matematički nisi prvi. Vrlo jednostavno. Kakve veze ima iskustvo s tim?