Kauboji bolji i od Švedske

Ivana Strahija, Zvonka Keliš • nedjelja, 08.01.2012.

Croatia cup u Osijeku Hrvatska je završila uz treću pobjedu, i to protiv "mrskih" Šveđana, s lijepih 29:24. Hrvatska je pokazala dobar rukomet te se s nadom može gledati prema Srbiji.

Hrvatska - Švedska 29:24 (15:11)

Osijek, Croatia cup, 3. kolo

Hrvatska: Marić, Duvnjak 3, Lacković 6, Kopljar 2, Vori 4, Gojun, Losert, Horvat 1(1), Batinović, Bičanić 1, Buntić 1, Alilović (13 obrana, 1 penal), Štrlek 4(2), Čupić 5(2), Musa 1, Ninčevič 1

Švedska: M. Andersson (3 obrane), Lundström 2, K. Andersson 6, Jernemyr, Ekberg 3(1), Stenbäcken 1, Larholm 1, Karlsson 1, Jakobsson, Sjöstrand (9 obrana, 1 penal), Larsson, Petersen 2(1), Ekdahl Du Rietz 3, Barud 3, Zachrisson 1, Nilsson 1

Sedmerci: Hrvatska 5/6, Švedska 2/3
Isključenja: Hrvatska 10 minuta, Švedska 8 minuta

Pred godinu dana Hrvatska je od Švedske izgubila s 25:29 na Svjetskom prvenstvu kojeg su Šveđani bili domaćini, a danas su se hrvatski rukometaši u Osijeku, doduše na pripremnom turniru, osvetili za to i pobijedili s 29:24.

U utakmicu Hrvati kreću s Mirkom Alilovićem na golu, Manuelom Štrlekom i Ivanom Čupićem na krilima i Igorom Vorijem na pivotu te Blaženkom Lackovićem, Domagojem Duvnjakom i Markom Kopljarom u vanjskoj liniji.

Kritičnih 10 minuta

"Spremni jesmo, no ne smijemo žuriti sa zaključcima. Moramo se osvrnuti na posljednjih deset minuta utakmice, naime, ne smijemo zaraditi dva isključenja na protivničkoj strani i kada smo umorni moramo izvući maksimum. Ovakve greške nam se ne smiju događati jer iako nas Šveđani danas u tome nisu kaznili, neki drugi protivnik hoće. Moramo svih 60 minuta biti maksimalno koncentrirani", izjavio je Goluža u razgovoru za HRT.

Hrvatska odlazi na 3:1 pa ulazi u malu realizatorsku krizu te Šveđani izjednačuju na 3:3, no obrana Alilovića otvara prostor za Vorija pa je Hrvatska opet u prednosti. No, Mattias Andersson i Fredrik Petersen imaju drukčije zamisli te okreću na 5:6, da bi i sreća malo pokušala pomoći Hrvatima, te je došlo do isključenja Kima Ekdahla Du Rietza.

Uz to se Hrvatska vraća u prednost, za 7:6 siguran je Čupić, no tada je isključen Štrlek, što su Šveđani znali i te kako iskoristiti. Razbranio se i Johan Sjöstrand, koji zaustavlja šut Duvnjaka, te protivnici uskoro odlaze na 8:10.

Hrvatska je, iako je Alilović davao sve od sebe na golu, u zaostatku do 9:11, nakon čega pogađa prvo Denis Buntić, pa onda i Čupić te je u 24. minuti 11:11. U minuti koja je uslijedila Šveđani rade tehničku pogrešku, a to iskorištava Duvnjak i pogađa za povratak u vodstvo. Na njega se nadovezuje danas odlični Lacković, a odmah potom moglo je biti i 14:11 da Sjöstrand nije obranio šut Vorija.

Još tjedan dana priprema

Dodao je Goluža i na čemu njegova momčad još mora poraditi: "Moramo još poraditi na izlasku trećeg i četvrtog igrača te na boljoj komunikaciji. Imamo visinu i ne moramo izlaziti i otvarati se protivniku jer nas se lako kažnjava, a Islanđani su tu jako dobri, imaju dobar pas na pivota i jednostavno moramo na tome raditi narednih dana."

Pripreme za Europsko prvenstvo bliže se kraju te se izbornik Goluža osvrnuo na učinjeno: "Stigli smo na 60 posto do sada u pripremama, bazirali smo se na obrani, tranziciji i lakim pogocima tako da nismo radili na napadu. Međutim, štekaju nam neki detalji, naime, sve je dobro dok smo svježi, no želim da se naš protivnik zabada u našu obranu te da pivot ispušta loptu prije faula. Danas smo igrali na pogreške i faulove, a to ne želim. Također, ne želim forsiranje igre jedan na jedan te da se dogodi situacija da nema rješenja i da onda lopta odmah ide na pivota, po meni je to mučenje i moramo na tome još raditi u naredna četiri dana", rekao je nacionalnoj televiziji.

Ono što nije uspjelo Voriju jeste Duvnjaku nakon još jedne obrane Alilovića, a za konačnih 15:11 sa sedam je metara siguran bio Štrlek.

Hrvati u drugom poluvremenu nastavljaju graditi svoju prednost. Na 18:14 isključen je Lacković, što je možda Šveđanima dalo nadu u povratak, no sedmerac Petersena brani odlični Alilović, a Čupić pogađa za 19:14.

U 44. minuti Hrvatska dolazi i do +6, nakon pogodaka Damira Bičanića i Štrleka. Ta je prednost značila da je Švedska skoro slomljena, pa su se Hrvati malo prerano opustili. Sjöstrand je uspio obraniti sedmerac Ivana Ninčevića, a onda Švedska radi seriju od tri gola, dva Henrika Lundströma i jedan Mattiasa Zachrissona.

Svega 25:23 neugodno je izgledalo u 56. minuti, ali hrvatski rukometaši završavaju snažno, serijom 4-1, i upisuju uvjerljivu pobjedu.

Najbolji hrvatski strijelac bio je Lacković (6/8), dok je Alilović uspio obraniti 13/36. U švedskim redovima najviše je golova upisao Kim Andersson (6/13), a Sjörstrand je na kraju imao 9/24 obrana.

Iranci su izgubili i treću utakmicu na Croatia cupu, a 40 lopti je iza leđa četvorice iranskih golmana smjestila Slovačka. Slovaci su došli do 4:0 prije no što se Iranci uspjeli postići prvi pogodak, a u sličnom se tonu nastavila cijela utakmica.

U 17. minuti bilo je 11:2 da bi Iranci povezali tri gola i otišli na 11:5, no to je vrlo malo značilo. Slovaci su naime shvatili upozorenje da je za opuštanje još prerano te su do 24. minute otišli na +10 (15:5). Do kraja utakmice Slovaci nisu uspjeli udvostručiti tu prednost, no i 40:21 je sasvim dovoljno.

Najbolji strijelci kod Slovaka bili su Tomas Urban (9/10) i Martin Stranovsky (8/10), a kod Iranaca je Saeid Pourghasemi imao 6/8.

• cameosis10.01.2012. u 08:36
    kad bi poneki ljudi bili a) potpuno pismeni i u stanju citati ili b) manje zatrovani seksizmom, svijet bi bio bolji. zato samo slijedeci savjet: nemoj ni ti mene pogresno shvatiti, ali vrati se s tvojim komentarom u zahod -- sretan put!
    cameosis
  • Obrisan korisnik09.01.2012. u 09:12
    s obzirom da smo igrali bez balića (koji, kad je zdrav, još uvijek je najolji srednji vanjski na svijetu) i izvrsnog drage vukovića-rezultat, pa čak i igra su vrlo dobri! to naravno NIŠTA ne znači. trebamo biti još čvršći u obrani...a ako balić i vuković budu zdravi-mislim da možemo do zlata. ono... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik09.01.2012. u 08:58
    Mislim da je Gobac u potpunosti u pravu sve što je kazao, ali nema čovjek takta i gotovo. Samo da zna malo to uviti u foliju bilo bi puno više učinka.
  • Obrisan korisnik09.01.2012. u 01:25
    kako bi volio da netko iz naseg stozera pogleda utakmice Atletica(ciudad reala) od prije par sezona i isto to primjeni na nasu reprezentaciju, naime, radi sirine igrackog kadra ciudad je igrao 15min sa jednom postavom, 15 min sa drugom, i tako drugo poluvrijeme. recimo zasto kod nas ne bi jedna... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik08.01.2012. u 21:12
    Kopljar je uvik izvan forme, al postić isključenje i izgubit loptu je moguće jedino u njegovom slučaju.. Slažem se s tobom u zadnjoj rečenici i vjerujem da će 85% tako uči u utakmicu na EP i igrati je ,jer oni su stariji,iskusniji i bolji. Nego ide tko od vas u Srbiju ih podržati?