Montpellier u derbiju srušio Lyon

Ivan Dorian Molnar • subota, 14.01.2012.

U 20. kolu francuskog prvenstva uzbuđenja nije nedostajalo te su u devet odigranih utakmica postignuta čak 23 pogotka. Vodeći dvojac je domaćim pobjedama ove subote još više odmakao najbližim pratiteljima.

U derbiju kola, drugoplasirani Montpellier je na svom Stade de la Mossonu dočekao četvrti Lyon i nadao se da će pobjedom ostati u utrci za naslov s Paris Saint-Germainom. Dejan Lovren nije zaigrao za goste u ovom susretu, a propustit će i sljedeće dvije utakmice svoje momčadi zbog suspenzije koju je zaradio protiv Valenciennesa.

Utakmica je počela u brzom ritmu te je Montpellier prvi zaprijetio vratima Llorisa. U sedmoj minuti je Dernis oprobao svoj udarac nakon ubačaja Utake, ali je bio neprecizan. Nakon pola sata igre koju je obilježilo dosta prekršaja, prva izgledna prilika na utakmici. Pokretač svih akcija Montpelliera, Geoffrey Dernis, ubacuje loptu u kazneni prostor te je ondje savršeno glavom spušta Olivier Giroud, a završni udarac Cabelle odsjeda na vratnici Llorisovog gola.

Vezane vijesti

Dernis je još jednom u 39. minuti volejem protegnuo Llorisa te se nakon puno bolje igre domaćina na odmor otišlo bez golova. Nakon viđenog, trener gostiju Remi Garde je imao razloga za zabrinutost jer njegova momčad nije uputila niti jedan udarac na vrata domaćina.

U drugom poluvremenu je Montpellier nastavio napadati i stvarati prilike te su svoju igru okrunili pogotkom u 62. minuti. Ponovno je Dernis fenomenalnom visokom loptom izbacio cijelu obranu Lyona, a u kaznenom prostoru savršeno se snalazi vodeći strijelac lige, Olivier Giroud, koji udarcem iz prve vara Llorisa i šalje navijače domaćina u trans.

Lyon se od primljenog pogotka nije oporavio, a zabrinuto lice ozlijeđenog Yoanna Gourcuffa na tribinama sve je govorilo. Njegova momčad nije pružila dobru partiju i na kraju dvoboja morala je čestitati ekipi Renea Girarda.

Na Parku Prinčeva je momčad Carla Ancelottija dočekala Toulouse i odličnom igrom ostvarila ono što je talijanski strateg zamišljao. Dvostruki strijelac za Paris Saint-Germain bio je Nene, a pobjedi je pridonio i odlični Javier Pastore. Konačnih 3:1 u 88. minuti postavio je Braaten. Parižani su tako održali prednost od tri boda nad Montpellierom i u sljedećem kolu gostuju u Brestu. Montpellier u idućem kolu putuje na Azurnu obalu u goste Nici.

U utakmici na Korzici, domaći Ajaccio je dočekao Auxerre i nadao se bodovima kako bi se izvukao sa zadnjeg mjesta na ljestvici. No, gosti su poveli pogotkom Oliecha u 14. minuti i činilo se kako će Ajaccio imati težak zadatak. Povratak u utakmicu olakšao im je Le Tallec, koji je zaradio izravni crveni karton u 22. minuti.

Eduardo i Diawara su u rasponu od 27. do 33. minute svojim pogocima preokrenuli rezultat na 2:1, ali tada slijede šokovi za domaću momčad. Prvo je u 39. minuti Bouhours dobio drugi žuti karton i izjednačio snage na terenu, a samo četiri minute kasnije Maire je ostavio Ajaccio sa devet igrača. Unatoč svim naporima gostiju, Ajaccio se uspješno obranio te je utakmica završila 0:0.

Bordeaux je na svom Stade Chaban-Delmasu ugostio Valenciennes, a svoj prvi nastup za Žirondince upisao je Brazilac Mariano, doveden ove zime iz Fluminensea. Utakmica je počela odlično za domaćine te je Jussie doveo momčad Francisa Gillota u vodstvo u šestoj minuti. Pet minuta kasnije Maurice Belay je zabio za 2:0 i s tim se rezultatom otišlo na odmor. Kadir je u 53. minuti smanjio za goste, ali je utakmica završena pobjedom Bordeauxa 2:1.

Brest je na svom terenu svladao Nice rezultatom 1:0 i gurnuo goste u zonu ispadanja, a pobjedonosni pogodak za domaćine postigao je Ben Basat. Brest je inače momčad s najviše neodlučenih susreta u prvenstvu, čak 12 od 20 utakmica završili su neriješenim ishodom. Ova pobjeda ih stavlja na 11. mjesto ljestvice, dva boda iza Bordeauxa.

Petoplasirani Rennes nastavio je svoj odličan niz i u gostima kod Caena odnio puni plijen. Kembo-Ekoko i Montano postavili su konačnih 0:2 i ostavili Rennes u borbi za plasman u europska natjecanja sljedeće sezone.

Dijon je na domaćem travnjaku porazio Evian rezultatom 3:1, a dvostruki strijelac za domaćine bio je Brice Jovial. Za Dijon je zabio još i Corgnet, a počasni pogodak za momčad Eviana postigao je u 76. minuti Sagbo.

Nancy i Lorient u utakmici punoj golova odigrali su neodlučeno 2:2. Moukandjo je u 14. minuti doveo domaću momčad u vodstvo, ali su u drugom poluvremenu rezultat preokrenuli Coutadeur i Campbell. Sane je spasio bod za Lorient u 83. minuti utakmice.

U posljednjem susretu subotnje večeri, Saint-Etienne je s minimalnih 1:0 pobijedio Sochaux i tako ostao na osmom mjestu prvenstvene ljestvice. Sochauxu predstoji teška borba za opstanak i trenutno se nalazi na pretposljednjoj poziciji.

U jedinoj preostaloj utakmici 20.kola, Marseille će u nedjelju na Velodromeu ugostiti momčad Lillea. Lille ima samo jedan poraz ove sezone i nastojat će održati priključak s vodećim dvojcem, dok šestoplasirani Marseille hvata odmakli Rennes.