Euro 2012. - Skupina D, 2. kolo, 18.01.2012, 18:10 h
Slovenija 29:31 Hrvatska
Hrvatska

Hrvatskoj odgovara napeto

Ivana Strahija • srijeda, 18.01.2012.

Ni protiv Slovenaca hrvatska rukometna reprezentacija nije pružila briljantnu partiju, ali je usprkos određenim problemima i u obrani i u napadu slomila protivnika u završnih desetak minuta. Slovenci su pokazali da znaju i mogu igrati, a posebno je Hrvatsku izmorila njihova izuzetno agresivna obrana

Slovenija - Hrvatska 29:31 (12:16)

Euro 2012., 2. kolo skupina D
Suci: Nikolov/Načevski (Makedonija)

Slovenija: Miklavčič 2, Dobelšek, Pucelj, Brumen, Bezjak, Dolenec 4, Skube, Škof (4 obrane, 1 sedmerac), Špiler 3(1), Prošt (6 obrana), Žvižej M. 7, Žvižej L. 4, Gaber, Zorman 1, Mačkovšek, Gajić 8(2)

Hrvatska: Balić 3, Duvnjak 4, Lacković 6, Kopljar 2, Vori 3, Gojun, Losert (1 obrana, 1 sedmerac), Horvat, Vuković, Bičanić, Buntić 2, Alilović (10 obrana, 1 sedmerac), Štrlek 2, Čupić 9(2), Musa, Ninčević

Sedmerci: Slovenija 3/6, Hrvatska 2/4
Isključenja: Slovenija 10 minuta, Hrvatska 8 minuta

Izuzetno uzbudljivo bilo je prvo poluvrijeme utakmice Hrvatske i Slovenije. Iako su Hrvati već u 13. minuti imali ugodnih +4 nakon gola Čupića, Slovenci su uspjeli smanjiti na -1. Opet su potegli Hrvati, te su otišli na 16:12, no "čudna" ih je slovenska obrana pošteno namučila. U drugom su dijelu neumorni Slovenci i dalje insistirali na svojoj agresivnoj obrani te su uspjeli izjednačiti na 20:20, nakon čega je Hrvatska opet morala naporno raditi da dođe do pobjede.

Prvi pogodak utakmice piše Gajić, a u prednosti, uz golove Špilera i Dolenca Slovenija ostaje do 3:2. No tada Duvnjak izjednačuje, a Čupić odlično koristi pogrešku Zormana u napadu i vodi Hrvatsku u prvi plus (4:3).

Do dva pogotka viška mogli su hrvatski rukometaši doći u osmoj minuti, no sedmerac Štrleka pročitao je Škof, kojem je to bila jedna od dvije obrane u prvom poluvremenu. Isključen je potom Buntić, no uz odličnog Čupića, najboljeg hrvatskog strijelca u prvom dijelu (5/5) Hrvatska ipak dolazi do +2 na 6:4.

Dolenec i Špiler drže priključak, no u seriji 3-0 Hrvati dolaze do prednosti od četiri gola (10:6). Međutim, i Slovenci znaju povezati dva gola, pokazuju to Gajić i Miklavčič, a uzvraćaju Čupić i Buntić te je Hrvatska opet na istome.

Statistika

Najbolji strijelac Hrvatske, Čupić, imao je devet golova iz 12 pokušaja, Lacković je pogodio 6/9, a Duvnjak 4/8. Stopostotni je bio Balić, s 3/3. Alilović je imao 10/38 obrana ili 26 posto, a Losert je upisao 1/2.

Najbolji kod Slovenije bio je Gajić s 8/11, M. Žvižej je upisao sedam golova iz devet šuteva, a Dolenec i L. Žvižej imali su identičnih 4/7. Škof je obranio četiri od 17 šuteva (24 posto), a Prošt je imao 6/24 ili 25 posto.

No, u 23. minuti, hrvatska izabrana vrsta ulazi u "žutu minutu", a uz agresivnu i nepopustljivu obranu Slovenija dolazi do 12:13. Lacković zatim prekida sušu golova iz teške pozicije, Alilović brani, a Lac se zahvaljuje na tome još jednim golom. Na 16:12 poluvrijeme završava Vori.

U drugom poluvremenu međutim bez dobrih vijesti po Hrvate. Odmah je isključen Vori pa iako Lacković postiže gol za 17:12, Slovenci hvataju zalet i preko Gajića te Žvižeja opet se opasno približavaju na -2, a onda Žvižej u simultanki s Hrvatima dovodi svoju reprezentaciju do svega gol zaostatka (19:18).

Nakon isključenja na svakoj strani, Alilović je odličan pred svojom mrežom i brani penal, pa Čupić ima prostora dići Hrvatsku na dva pogotka viška. No, štafetu od Žvižeja preuzima Gajić i uz dva gola za redom izjednačuje (20:20), po prvi puta nakon 3:3.

Zahvaljujući Aliloviću i Kopljaru, nije dugo ostalo na po Hrvate neugodnom izjednačenju, a kad se sa Slovencima poigrao i Balić, odlazi se na 24:22. Malo se potom Hrvatima osmjehnula i sreća te je Slovenija ostala s igračem manje, a Lacković pogađa za 26:23.

U zadnje četiri minute Hrvatska ulazi s tri gola prednosti, a Horvat uspijeva izboriti sedmerac, kojeg Čupić međutim ne uspijeva realizirati. Lacković diže na +4 odmah potom, a Balić matira Škofa i drži Hrvatsku u tom razmaku.

Iako je Žvižej s dva gola na kraju smanjio konačni rezultat na 31:29, Hrvatska je upisala novu pobjedu pa će ogled s Norveškom u zadnjem kolu prvog kruga dočekati s maksimalna četiri boda. Hoće li toliko prenijeti i u drugi dio natjecanja, ovisi (vjerojatno) o ishodu posljednjeg ogleda.

Za razliku od dvoboja s Islandom u kojem je Hrvatska često hvatala zaostatak, protiv Slovenije je Hrvatska ipak bolje iskontrolirala susret, iako će Slavko Goluža žaliti što nije iskorištena jedna od brojnih prigoda da se slomi protivnika i ode na 6-7 golova razlike. Na kraju je pokazan taj pobjednički karakter, kvaliteta više u odnosu na Sloveniju, no vjerojatno se moglo i lakše, s više odmora za najbolje igrače...

• Obrisan korisnik19.01.2012. u 11:08
    loše, preloše! obrana nam ne postoji....6-0 koje hrvatska igra je najgorih 6-0 koje sam vidio zadnjih 15 godina! kopljar i gojun su 2 troma panja, koji ne bi igrali ni u repki slovačke! da imamo špoljarića i sulića umjesto njih (te vukića umjesto ninčevića) igrali bismo 3 različite obrane (6-0, 5-1... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik19.01.2012. u 10:13
    imao sam pravo jučer, kada sam napisao da ćemo igrati izjednačeno do 50-te minute, ubaciti u viši brzinu i dobiti dva razlike. Igrali su taman toliko koliko je trebalo da pobijede.  Obrana? Mislim da je obrana igrala taman toliko koliko je trebala, i da ne igraju onako kako će igrati kada dođu... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik19.01.2012. u 09:08
    Napokon Kopljar pomaže umjesto da odmaže!!! Ali!!! Ne razumijem zašto se napada Buntića,kao da neki nisu uopće gledali tekmu a komentiraju. Prvo poluvrijeme je obrana, a posebno desni dio s Buntićem, Vorijem i Čupićem odigrao odlično, svi golovi su nam stigli sa Gojunove strane (sa iste strane u... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik19.01.2012. u 00:43
    i meni se čini. a to nije dobro. francuzima nećemo moći uvaliti 31 gol, jedino ako ih iskontriramo žestoko, a za to opet treba dobra obrana. goluža je prije prvenstva govorio kako su radili samo na obrani. to se u prve dvije utakmice nije vidjelo, dapače, napad je bio taj koji se mogao s guštom... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik19.01.2012. u 00:33
    sta reci, jedan veliki plus za Marka Kopljara, decko je odigrao odlicno svoju ulogu u napadu! Ono sto me najvise brine je nasa mlakost u obran, uopce nema srcanosti, nadam se da ce i to popraviti, napad odlican, jedan od najboljih na prvenstvu, netko kaze da je bezidejan, ja se ne bi slozio, bilo... [više na forumu]