Euro 2012. - Skupina D, 3. kolo, 20.01.2012, 20:10 h
Hrvatska 26:20 Norveška
Norveška

Hrvatska silovito kroz Norvešku

Ivana Strahija • petak, 20.01.2012.

Hrvatska rukometna reprezentacija odigrala je svoju najbolju utakmicu u dosadašnjem tijeku Eura te je s 26:20 pobijedila neugodnu Norvešku. Ona se i ovog puta pokazala nezgodnom, agresivnom reprezentacijom, no Hrvati su našli lijeka i za to, ali i za Erevika, koji je pred norveškom mrežom izluđivao hrvatske strijelce.

Hrvatska - Norveška 26:20 (13:8)

Euro 2012. 3. kolo skupine D
Suci: Din/Dinu (Rumunjska)

Hrvatska: Balić 2, Duvnjak 1, Lacković 3, Kopljar 1, Vori, Gojun, Losert, Horvat 3, Vuković, Bičanić 1, Buntić 4, Alilović (11 obrana, 1 sedmerac), Štrlek 3, Čupić 6(6), Musa, Ninčević 2(1)

Norveška: Klev 2, Samdhal, Bjornsen 1, Myrhol 2, Lund 2, Tvedten 5, Mamelund 6(2), Erevik (15 obrana), Rambo 1, Hansen, Madhus, Jondal, Jensen, Koren 1, Pailsen, Tonnesen

Sedmerci: Hrvatska 7/7, Norveška 2/3
Isključenja: Hrvatska 6 minuta, Norveška 14 minuta

Prvo poluvrijeme obilježila je izuzetno gruba norveška igra, koja je na pod "posložila" par Hrvata, ali i fantastični golman Erevik, koji je obranio čak 11 od 24 šuta koja su Hrvati prema njemu uputili. Iako ih je izluđivao Erevik nije mogao protiv izuzetno dobre hrvatske obrane i jednako tako dobrog Alilovića, pa Norvežani nisu vodili ni u jednom trenutku. Kad su u 28. minuti Hrvati došli na 12:6 mogli su malo odahnuti, a Norvežani su stigli do 30. smanjiti na 13:8.

U drugom poluvremenu bilo je malo više problema u uvodnih desetak minuta, pa su Norvežani smanjili na svega -3 na 15:12. No, nakon što je Balić opet "dotjerao" svoje suigrače u red, Hrvatska je opet otišla na uvjerljivu prednosti imala sedam golova viška na 22:15. Norvežani se opet ne predaju, bore se do 22:18, ali je zadnjih desetak minuta potpuno u znaku Hrvatske, koja u 58. minuti preko Buntića dolazi do 26:18.

U utakmicu je Goluža krenuo s Alilovićem na golu, Vorijem na pivotu i Štrlekom te Čupićem na krilima, dok su u vanjskoj liniji bili Lacković, Duvnjak i Kopljar. Od početka odlična hrvatska obrana uspjela je blokirati dva pokušaja Norveške, pa Čupić postiže gol za 1:0, na što se nadovezao Štrlek.

Mogli su odmah potom Hrvati na 3:0, no Štrlek promašuje gol, a unatoč Alilovićevoj obrani Norvežani smanjuju na 2:1 preko Myrhola. Osvećuje se Štrlek s 3:1, no Erevik tada počinje sa svojim obranama, a isključenje Duvnjaka pomaže Norvežanima do 3:2.

Dosuđen je potom penal za Norvešku, a Alilović pokazuje klasu obranom, no spretni Tvedten odbijenu loptu posprema u mrežu za 3:3, jedino izjednačenje u prvom dijelu. Slijedi čak četiri gola Hrvatske, uz bravure Balića, a lijepo je na parketu bilo po prvu puta na Euru vidjeti i Vukovića od 19. minute.

Statistika

Kod Hrvatske su samo dva strijelca bila stopostotna, Balić s dva i Horvat s tri gola, dok je Čupić bio precizan u šest od devet šuteva, svih šest s linije sedam metara. Četiri je puta pogodio Buntić (od pet), Lacković je imao 3/5, a Štrlek 3/6. Alilović je obranio 11 od 26 šuteva (42 posto), dok Losert, koji je ušao u 52. minuti, nije skinuo ni jednu od pet lopti koje su uputili Norvežani.

Kod Norveške, Mamelund je potrošio 13 lopti za šest golova (dva sa sedam metara), dok je Tvedten s 5/7 imao bolji učinak. Erevik je na kraju upisao 15/35 obrana, 43 posto, a Madhus je obranio jedan od sedam šuteva.

+4 Hrvatske Mamelund i Klev smanjuju na 7:5 i 9:6, a i dalje je na golu sjajan Erevik, koji brani kontru Štrleka, dok Kopljar sam promašuje čistu priliku. Stvari za Hrvatsku opet pokreće Balić krasnom asistencijom za Kopljara, ovog puta lopta ulazi u gol, a Ninčević i Duvnjak dižu na 12:6 u 28. minuti. Na odmor se ide s 13:8, posljednji je gol bio Horvatov.

U drugom je poluvremenu proradio Lacković, koji diže na 15:9. Isključen je onda Klev, ali Hrvati ne uspijevaju postići gol s igračem više, a Erevik nije zaboravio braniti svoj gol, pa je i Buntiću "skinuo" loptu.

To kao da je Norvežanima dalo krila, pa nižu tri gola u mreži iza Alilovića redom Myrhol, Tvedten i Lund te smanjuju na 15:12. Hrvatski Maestro međutim zna kad i kako treba pokrenuti suigrače, pogađa za 16:12, a u 42. minuti je opet +6.

U tom duhu Hrvatska nastavlja igrati, koristi isključenje Mamelunda i preko Bičanića dolazi po prvi puta do sedam golova viška u 50. minuti na 22:15. Norveška ni tada ne priznaje poraz, a Mamelund, Lund i Tvedten smanjuju na -4, no to je bilo to, više nisu mogli.

Buntić je u 59. minuti pogodio za +8, a do kraja susreta Klev i Bjornsen smanjuju na konačnih 26:20.

Kauboji tako u Novi Sad nose četiri boda, kao neporaženi u svojoj skupini.

• nekitamo21.01.2012. u 00:24
    napokon kvalitetna predstava naše repke. nije loše momci, starija smo malo repka ali žilava. bit će to dobro. sa du novi sad gdje će još više naših navijača biti...ja zadovoljan! :D
    nekitamo
  • Obrisan korisnik20.01.2012. u 23:51
    Bravo za Balica i drugove.Nasa reprezentaciaj-Crna Gora ne ucestvuje,ali sam svim srcem uz Kauboje koji su puno puta pokazali da imaju hrabrost i .....Naprijed do zlata,momci
  • Obrisan korisnik20.01.2012. u 23:11
    Znate što je najbolje od svega? Igrali smo odlično, ali imam osjećaj da ćemo najbolje tek pokazati. Jer Norveška sa svojom igrom: ajmo vanjski, samo pucajte, ne mora to biti ni izrađeno preveć, a naša obrana: svi imaju 2 metra, odlični blokeri, a još smo i brža ekipa od Norvežana (!), nisu imali ni... [više na forumu]