Vodeni sportovi

Domaćin uvjerljiv protiv Turaka

Zvonka Keliš • subota, 21.01.2012.

Subota je na Europskom vaterpolskom prvenstvu u nizozemskom Eindhovenu u skupini A donijela dvoboj reprezentacija Turske i domaćina, Nizozemske. Turci su se u utakmici dobro držali do kraja druge četvrtine kada domaća momčad stiže do osjetnije prednosti i lomi susret. Konačno, Nizozemska osigurava pobjedu 12:7.

Turska - Nizozemska 7:12 (2:3, 3:6, 2:2, 0:1)

NIZOZEMSKA - Eindhoven, bazen De Tongelreep
Suci: J. Teixido/U. Spiegel

Turska: Sezer, Balta, Biyik 1, Okman 2, Gunkut, Coskun, Hantal 3, Akyar, Gedik, Tuncer, Yilmaz, Cagatay 1, Yenigun

Nizozemska: Stil, De Bruijn 1, Kramer, Gerritse 4, Gielen 1, Lindhout 2, Gottemaker 1, Frauenfelder 1, Verweij, Spijker 1, T. Lucas, M. Lucas 1, Stegman

Zanimljivo je bilo u bazenu De Tongelreep u nizozemskom Eindhovenu gdje su, u sklopu Europskog vaterpolskog prvenstva, snage odmjerile reprezentacije Turske i Nizozemske. Domaćin je na samom startu susreta pokazao što zna, no Turci se nisu predavali te su ubrzo stigli, ali ne i preokrenuli rezultat. Susret se ipak lomi krajem druge četvrtine kada Nizozemci odlaze na +4 (9:5) koje potom samo povećavaju na konačnih 12:7.

Susret je bolje otvorio domaćin koji je pogocima Gerritsea na samom startu poveo 2:1. Uslijedilo je potom nekoliko pogrešaka s obje strane, a izgubljenu loptu Turaka ponovno koristi Gerritse kako bi povećao prednost svoje momčadi na +2 i 3:1. Do kraja prve četvrtine Turci su uspjeli smanjiti prednost protivnika te su pogotkom Okmana stigli na tek gol zaostatka (2:3).

Zanimljivo je bilo u drugom dijelu susreta, naime, u prvim minutama druge četvrtine Frauenfelder pogađa za 4:2 Nizozemske, no Hantal ponovno smanjuje te tako Turska s golom zaostatka (3:4) drži rezultatski priključak. Međutim, Gerritse tada otvara mini seriju domaće momčadi koja ubrzo ima +3 (6:3), a dvije minute prije kraja druge četvrtine Nizozemska ima i 7:4. Do odlaska na odmor domaći su vaterpolisti stigli samo povećali svoju prednost na četiri gol prednosti i 9:5.

Treću je četvrtinu u potpunosti obilježilo isključenje, točnije, crveni karton, turskog vaterpolista, Cagataya i to na samom startu trećeg dijela. Nizozemci to isključenje odlično koriste te odlaze na 10:5, a ubrzo stoji i 11:6. Na koncu Hantal rezultat ponovno smanjuje na 11:7.

U posljednjoj, četvrtoj četvrtini postignut je tek jedan pogodak i to nešto manje od tri minute prije kraja susreta, a konačan rezultat 12:7 postavio je Gielen.

Najefikasniji u redovima pobjednika bio je Willem Wouter Gerritse s četiri postignuta pogotka, dok je najbolji kod Turaka bio Yigithan Hantal s tri gola.